Určenie denného vymeriavacieho základu pre určenie výšky nároku na dávku

Vydané: 2 minúty čítania

Postupovala Sociálna poisťovňa pri výpočte denného vymeriavacieho základu (DVZ) pri výpočte nároku na PN správne, ak pri výpočte použila predpokladaný DVZ? Matka bola na svojej prvej rodičovskej dovolenke (predtým niekoľko rokov pracovala), ktorá sa jej skončila 13. júla 2020. Dňa 14. júla 2020 nastúpila do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky Dňa 15. júla 2020 ukončila pracovný pomer dohodou. Za obdobie 14. – 15. júl 2020 dostala mzdu a odstupné, keďže došlo k rozviazaniu pracovného pomeru. Dňa 16. júla 2020 čerpala pandemickú OČR na dieťa. Sociálna poisťovňa pri výpočte DVZ na výpočet výšky nároku na ošetrovné vychádzala z pravdepodobného DVZ a nie zo skutočného DVZ. Postupovala správne? Podľa § 54 bod 8 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p., nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. A podľa nášho názoru je týmto dňom, v uvedenej situácii 15. júl 2020. Samozrejme, ak by Sociálna poisťovňa počítala DVZ zo skutočného príjmu, DVZ by bol maximálny. Pravdepodobný DVZ je samozrejme nižší.

Po skončení účasti na nemocenskom poistení z dôvodu skončenia pracovnoprávneho vzťahu trvá „ochranný“ časový úsek, v ktorom bývalému zamestnancovi môže vzniknúť nárok na nemocenskú dávku, tzv. ochranná lehota. Ochranná lehota je sedem dní po zániku povinného nemocenského poistenia, a začína plynúť od prvého dňa, ktorý nasleduje po zániku povinného nemocenského poistenia. V prípade, že nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie. Dňom návratu z rodičovskej dovolenky trvalo nemocenské poistenie len 2 dni. Nakoľko ku skončeniu pracovného pomeru došlo dňa 15. 7. 2020, ochranná lehota trvala do 17. 7. 2020. Nakoľko si zamestnankyňa uplatnila nárok na nemocenskú dávku ošetrovné v ochrannej lehote, t. j. dňa 16. 7. 2020, nárok jej vznikol.

V súlade s § 54 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

V súlade s § 54 ods. 8 zákona o sociálnom poistení, ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia, t. j. ku dňu 15. 7. 2020. Rozhodujúcim obdobím je teda rok 2019.

Jedným z prípadov, keď sa pri výpočte nemocenskej dávky použije pravdepodobný denný vymeriavací základ je v súlade s § 57 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení situácia, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Ak teda zamestnankyňa nemala v roku 2019 žiaden vymeriavací základ (napr. počas celého roka bola na rodičovskej dovolenke), nemocenská dávka materské sa vypočíta, podľa nášho názoru, z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.