Rada pre životné prostredie bude mať bohatý program

Vydané: 3 minúty čítania

Ministri životného prostredia EÚ sa stretnú v Luxemburgu 14. 10. 2024, aby schválili závery o pozícii EÚ na účely nadchádzajúcich konferencií OSN o zmene klímy a biodiverzite. Aké sú hlavné body programu uvádzame ďalej v príspevku.

Dohovor OSN o zmene klímy

Očakáva sa, že ministri životného prostredia EÚ schvália závery o prípravách na 29. konferenciu zmluvných strán (COP 29) Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy. COP 29 sa uskutoční 11. až 22. novembra 2024 v Baku (Azerbajdžan).

Krajiny EÚ sú príkladom v opatreniach v oblasti klímy tým, že prijali ambiciózne ciele smerujúce ku klimatickej neutralite. Avšak vzhľadom na to, že EÚ zodpovedá len za 8 % celosvetových emisií a tento podiel klesá, ambiciózna vnútorná politika nestačí.

EÚ si zmenu klímy stanovila za ústredný prvok svojej vonkajšej politiky. Krajiny EÚ spolupracujú s globálnymi partnermi na posilňovaní medzinárodnej angažovanosti v oblasti klímy a podpore medzinárodného úsilia a iniciatív (» viac o téme).

Dohovor OSN o biodiverzite

Cieľom ministrov je tiež schváliť závery o 16. konferencii zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (COP 16), ktorá sa uskutoční od 21. októbra do 1. novembra 2024 v Kali (Kolumbia).

EÚ a jej členské štáty sa zaviazali, že do roku 2030 privedú biodiverzitu na cestu k obnove. Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 je základným kameňom ochrany prírody v EÚ a kľúčovým prvkom Európskej zelenej dohody.

Komisia predložila uvedenú stratégiu v máji 2020. Hlavné opatrenia, ktoré sa majú uskutočniť do roku 2030, zahŕňajú:

  • vytvorenie chránených území na aspoň 30 % pevniny a mora EÚ, čím sa rozšíria existujúce oblasti sústavy Natura 2000
  • obnova degradovaných ekosystémov v celej EÚ do roku 2030 prostredníctvom súboru konkrétnych záväzkov a opatrení vrátane zníženia využívania a rizík pesticídov o 50 % do roku 2030 a výsadby 3 miliárd stromov v celej EÚ
  • vyčlenenie 20 miliárd EUR ročne na ochranu a podporu biodiverzity prostredníctvom finančných prostriedkov EÚ a vnútroštátneho a súkromného financovania
  • vytvorenie ambiciózneho globálneho rámca pre biodiverzitu

Ministri vyzvali, aby sa významná časť z 30 % rozpočtu EÚ a výdavkov nástroja NextGenerationEU určených na opatrenia v oblasti klímy investovala do biodiverzity a do riešení blízkych prírode, ktoré biodiverzitu podporujú (» viac o téme).

Globálna zmluva o plastoch

Ministri životného prostredia EÚ si tiež vymenia názory v rámci prípravy na piate zasadnutie medzivládneho rokovacieho výboru (INC-5), ktoré sa uskutoční od 25. novembra do 1. decembra 2024 v Pusane (Kórejská republika).

Tento výbor bol poverený Environmentálnym zhromaždením OSN vypracovaním medzinárodného právne záväzného nástroja na boj proti znečisťovaniu plastmi.

Stratégia EÚ pre chemikálie

Chemické látky majú zásadný význam pre mnohé každodenné činnosti a možno ich nájsť vo výrobkoch každodennej spotreby. Zodpovedné nakladanie s chemickými látkami preto zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane ľudského zdravia a životného prostredia. Ministri na základe informácií Komisie zhodnotia vykonávanie stratégie EÚ pre chemikálie a poskytnú usmernenia pre ďalšie kroky (» viac o téme).

(článok je krátený a upravený)