Príspevok sa venuje postupu a pravidlám pri vyhotovení daňového priznania k dani z pridanej hodnoty registrovaným platiteľom spomínanej dane.
Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) je podkladom k vyčísleniu vzťahu daňovníka k štátnemu rozpočtu – teda hovorí, či platiteľ DPH má daňovú povinnosť týkajúcu sa DPH štátu odviesť alebo môže získať nadmerný odpočet, teda získať DPH od štátu späť. Okrem platiteľov DPH registrovaných v zmysle § 4 až § 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) podávajú daňové priznanie v určitých prípadoch aj iné osoby (registrované v zmysle § 7 a § 7a zákona o DPH). Tento príspevok sa venuje postupu a pravidlám pri vyhotovení daňového priznania k DPH registrovaným platiteľom DPH.
Pravidlá pre DPH ako aj pre vyhotovenie daňového priznania k DPH (ďalej len „DP k DPH“) určuje zákon o DPH. Aktuálne tlačivo pre daňové priznanie k DPH určuje opatrenie Ministerstva financií SR č. MF/23118/2011-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.
Zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok
Zdaňovacie obdobie pre DPH je obdobie, za ktoré sa DP k DPH podáva a samotná DPH vyčísluje. Zdaňovacím obdobím môže byť:
Kalendárny mesiac – je základným zdaňovacím obdobím a týka sa platiteľov DPH, ktorí za predchádzajúci kalendárny rok dosiahli obrat 331 939,19 € a viac alebo platiteľov DPH, ktorí si kalendárny mesiac ako zdaňovacie obdobie sami určia pri registrácii.
Kalendárny štvrťrok – týka sa platiteľov DPH, ktorí dosiahli za prechádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939,19 € a platiteľov, u ktorých sa predpokladá, že v kalendárnom roku ich registrácie za platiteľa DPH túto hranicu nedosiahnu.
Vybrané pravidlá pre DPH a DP k DPH
- Platiteľ DPH uvádza v DP k DPH za dané zdaňovacie obdobie všetky zdaniteľné obchody, pri ktorých mu vznikla daňová povinnosť, a teda je pri nich povinný platiť DPH.
- Daňová povinnosť vzniká pri dodaní tovaru, dodaní služby, nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ a pri dovoze tovaru.
- Platiteľ DPH si zároveň môže v DP od svojej DPH zo zdaniteľných obchodov odpočítať DPH z tovarov a služieb, ktoré nakúpil od svojich dodávateľov a použil na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ DPH. Použil na dodávky tovarov a služieb znamená, že pri všetkých týchto dodávkach uplatnil DPH voči svojim odberateľom.
- V prípade, ak platiteľ DPH poskytne dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže DPH odpočítať (t. j. najmä dodávky oslobodené od DPH), sumu DPH z nakúpených tovarov a služieb si nemôže odpočítať celú. Sumu odpočítania DPH musí upraviť koeficientom v zmysle § 50 zákona o DPH.
- Rozhodujúcim dátumom, podľa ktorého vchádzajú zdaniteľné obchody a odpočítanie DPH do DP, je dátum dodania, resp. dátum prijatia platby v prípade platby vopred (preddavok). Dátum dodania a dátum prijatia platby sú povinnými náležitosťami na faktúre, ktorá je dokladom pre uplatnenie DPH voči odberateľom aj pre odpočítanie DPH.
- Platiteľ DPH podáva daňové priznanie k DPH za každé jedno zdaňovacie obdobie, bez ohľadu na to, či mu počas neho vznikla daňová povinnosť, príp. nárok na odpočítanie dane. Teda