Pri zostavovaní prehľadu peňažných tokov na podklade údajov účtovníctva musí podnikateľská účtovná jednotka vychádzať z opatrenia o účtovnej závierke. V tejto časti príspevku autorka charakterizuje základné pojmy v súlade s citovaným opatrením.
(pokračovanie – 1. časť článku)
Pri zostavovaní prehľadu peňažných tokov na podklade údajov účtovníctva musí podnikateľská účtovná jednotka (ÚJ) vychádzať z opatrenia o účtovnej závierke. V tejto časti príspevku charakterizujeme základné pojmy v súlade s cit. opatrením.
Peňažné toky (angl. cash flows) sú:
- príjmy a výdavky peňažných prostriedkov a
- prírastky a úbytky peňažných ekvivalentov.
Príjmy (inflows) a výdavky (outflows) peňažných prostriedkov sú skutočnými pohybmi peňažných prostriedkov počas účtovného obdobia. Pri peňažných ekvivalentoch sa uvádza v prehľade peňažných tokov len ich konečný zostatok a začiatočný stav, z čoho je zrejmý ich prírastok alebo úbytok na konci účtovného obdobia v porovnaní so začiatkom účtovného obdobia.
Celkovo možno peňažné toky rozdeliť na:
- kladné peňažné toky, ktorými sú príjmy peňažných prostriedkov a prírastky peňažných ekvivalentov,
- záporné peňažné toky, ktorými sú výdavky peňažných prostriedkov a úbytky peňažných ekvivalentov.
Peňažnými prostriedkami (cash) sa rozumejú peňažné hotovosti, ekvivalenty peňažných hotovostí, peňažné prostriedky na bežných účtoch v bankách, kontokorentný účet a časť zostatku účtu peniaze na ceste, ktorý sa viaže k prevodu medzi bežným účtom a pokladnicou alebo medzi dvoma bankovými účtami.
Pre potreby prehľadu peňažných tokov sa teda peňažnými prostriedkami rozumejú:
- Majetok, o ktorom sa účtuje na účte 211 – Pokladnica [t. j. peniaze v hotovosti a časť ekvivalentov peňažných hotovostí – šeky prijaté namiesto hotových peňazí, poukážky na zúčtovanie, ktoré účtovná jednotka prijala ako platobné prostriedky (napr. poukážky na nákup tovaru alebo služieb, knižné poukážky), peniaze vo výplatných vreckách, ktoré zostali v pokladnici, ak si ich v deň výplaty zamestnanci nevyzdvihli, depozity (uschované peniaze)], a to znejúce na eurá aj na cudziu menu.
- Majetok, o ktorom sa účtuje na účte 213 – Ceniny (t. j. všetky ostatné ekvivalenty peňažných hotovostí – poštové známky, stravné lístky, kolky, telefónne karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do používania), a to znejúce na eurá aj na cudziu menu.
- Peňažné prostriedky, o ktorých sa účtuje na účte 221 – Bankové účty, a to tá časť, ktorá je voľne použiteľná – bežný bankový účet v eurách aj v cudzej mene (bežný devízový účet). Na tento účel musí mať účtovná jednotka vytvorené analytické účty k účtu 221.
- Peňažné prostriedky, o ktorých sa účtuje na účte 221 – Bankové účty, a to tá časť, ktorá predstavuje kontokorentný účet (znejúci na eurá aj na cudziu menu). Kontokorentný úver, ktorý banka poskytne účtovnej jednotke na základe zmluvy, sa považuje za súčasť podnikového finančného riadenia, preto je súčasťou peňažných prostriedkov v prehľade peňažných tokov vždy, t. j. bez ohľadu na charakter zostatku, ktorý má ku dňu, ku ktorému sa zostavuje prehľad peňažných tokov. V súvahe sa takýto úver (aj keď musí byť zaúčtovaný na účte 221 – Bankové účty) vykazuje na strane pasív ako záväzok (na tento účel musí mať účtovná jednotka vytvorený analytický účet k účtu 221). Z uvedeného vyplývajú dve zásadné skutočnosti:
- ak je kontokorentný úver vyšší ako ostatné zložky peňažných prostriedkov, môže účtovná jednotka v prehľade peňažných tokov vykazovať záporný stav peňažných prostriedkov,
- môže vzniknúť číselný nesúlad v oblasti peňažných prostriedkov medzi súvahou a prehľadom peňažných tokov, ktorý sa musí vysvetliť v poznámkach k prehľadu peňažných tokov.
- Časť konečného zostatku účtu 261 – Peniaze na ceste, a to tá, ktorá sa viaže k prevodu medzi bežným účtom a pokladnicou alebo medzi dvoma bankovými účtami. Tá časť konečného zostatku účtu 261, ktorá prechodne nahrádza záväzkový účet, nie je súčasťou peňažných prostriedkov, napr. prijatý bankový úver, pričom účtovná jednotka nemá zatiaľ k dispozícii výpis z účtu úveru. Pre potreby zostavenia prehľadu peňažných tokov musí mať preto účtovná jednotka vytvorené analytické účty k účtu 261.
Peňažné ekvivalenty (cash equivalents) sú krátkodobý finančný majetok, ktorý je zameniteľný za vopred známu sumu peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je rizik