V rámci hospodárskej súťaže sa podnikatelia snažia ochrániť nielen svoje obchodné tajomstvá, know-how, ktoré nie sú bežne dostupné, ale aj pracovné postupy a podobne. Ochrana pritom môže spočívať v prijatí technických, ale aj organizačných opatrení. Medzi technické opatrenia patrí napr. monitorovanie zamestnancov kamerovým systémom, zabezpečenie počítačov pred neoprávneným kopírovaním dát a pod. Z organizačných opatrení možno spomenúť napríklad obmedzenie zárobkovej činnosti zamestnanca po skončení pracovného pomeru naformulované v pracovnej zmluve atď.
Zárobková činnosť zamestnanca by mala byť spojená s aktívnou činnosťou, preto len vlastníctvo akcií alebo majetkový vklad v obchodnej spoločnosti s ručením obmedzeným, pokiaľ nie je spojený s výkonom práce, nie je zárobkovou činnosťou. Podstatným je však aj fakt, či iná zárobková činnosť zamestnanca je spôsobilá mať k predmetu zárobkovej činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter alebo nie.
Viacerí zamestnávatelia sa pýtajú, ako zabrániť tomu, aby zamestnanec popri zamestnaní alebo po jeho skončení pracoval práve pre konkurenciu.
Konkurenčné konanie zamestnancov možno v súlade so zákonom č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") rozdeliť na dve skupiny, a to podľa toho, či ide o konanie zamestnanca počas pracovného pomeru alebo po skončení pracovného pomeru. V závislosti od uvedeného sa líšia podmienky, ako je potrebné postupovať voči zamestnancovi.
Zákonník práce upravuje spôsob ochrany hospodárskej súťaže v súvislosti so zárobkovou činnosťou zamestnanca, ktorá má/môže mať konkurenčný charakter, prostredníctvom pracovnoprávnych vzťahov, a to tak, že: