V príspevku sa zaoberáme otázkami v súvislosti s transakciami uskutočnenými akciovou spoločnosťou, s ohľadom na príslušné ustanovenia zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o DPH") a smernice Rady
2006/112/ESz 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len "smernica o DPH").Podlieha DPH podľa § 2 ods. 1 zákona o DPH stiahnutie akcií vo vlastníctve spoločnosti s ručením obmedzeným z obehu na jednej strane a prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnému majetku na s. r. o. na druhej strane?
Základ dane pri vklade nehnuteľností spoločnosťou do základného imania druhej spoločnosti výmenou za akcie tejto druhej spoločnosti sa má určiť podľa nominálnej hodnoty akcií, ak sa tieto spoločnosti dohodli, že protihodnotou za tento vklad do základného imania bude emisná hodnota uvedených akcií?
Prevod nehnuteľného majetku akciovou spoločnosťou na akcionára
Akciová spoločnosť, ktorá vykonáva svoju ekonomickú činnosť je zdaniteľnou osobou - platiteľom DPH. Pri reštrukturalizácii základného imania odkupuje časti akcií, ktoré vlastní v tomto základnom imaní iná spoločnosť - s. r. o., stiahnutím akcií z obehu. Kompenzácia, ktorá zodpovedá tomuto stiahnutiu akcií, spočíva v prevode vlastníckeho práva k určitým pozemkom, ako aj k budovám, ktoré sa na nich nachádzajú a k ich zariadeniam, na túto druhú spoločnosť.
Prvý názor
Uvedené plnenia nie sú predmetom DPH podľa § 2 ods. 1 zákona o DPH,
pretože pri týchto plneniach a.s. nebude konať v rámci výkonu svojej ekonomickej činnosti, a to ani v štádiu stiahnutia akcií z obehu, ani v štádiu prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnému majetku. Tieto plnenia predstavujú jedno komplexné plnenie, ktoré zahŕňa stiahnutie akcií z obehu a platby za tento úkon a medzi týmito dvoma plneniami existuje príčinná súvislosť, takže by bolo nesprávne, ak by sa na daňové účely posudzovali samostatne.Stiahnutie akcií z obehu úzko súvisí s prevodom vlastníckeho práva k majetku ako kompenzácie, keďže tieto dve stránky plnenia navzájom súvisia. Vyplýva z toho, že prevod nehnuteľného majetku na akcionára nemožno analyzovať ako samostatné a odlišné plnenie podliehajúce DPH, pretože v súlade so zákonom o DPH stiahnutie akcií z obehu takým plnením nie je.
Okrem toho ďalším argumentom podporujúcim uvedený názor je, že po stiahnutí akcií z obehu akciová spoločnosť nedostane nijakú priamu protihodnotu, pretože akcie predstavujúce podiel v jej základnom imaní boli zrušené a uvedené základné imanie bolo v príslušnej výške znížené.