Povinnosťou každej účtovnej jednotky je doručiť účtovnú závierku do registra účtovných závierok. Často sa ale stáva, že účtovná jednotka po odoslaní účtovnej závierky do registra účtovných závierok zistí, že v nej urobila chybu a chce ju opraviť. Môže účtovná jednotka podať opravnú účtovnú závierku? Odpoveď na túto otázku sa dočítate v nasledujúcom príspevku.
Opätovné otvorenie účtovných kníh
Opätovné otvorenie účtovných kníh je možné len do schválenia účtovnej závierky a len v prípade, ak ide o významnú sumu opravy.
Podľa § 16 ods. 9 až 11 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“):
- po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy,
- do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7),
- ak sa zistí po schválení účtovnej závierky, že údaje za predchádzajúce účtovné obdobie nie sú porovnateľné (§ 17 ods. 9), účtovná jednotka ich opraví v účtovnom období, keď tieto skutočnosti zistila a uvedie to v účtovnej závierke v poznámkach.
Z uvedeného ustanovenia zákona o účtovníctve vyplýva, že uzavreté účtovné knihy nemožno opätovne otvárať. Napriek tejto skutočnosti zákon pripúšťa jednu výnimku v prípade, že účtovná závierka nebola schválená a pre účtovnú jednotku ide o významnú sumu opravy. Teda, ak účtovná jednotka po zostavení účtovnej závierky do dňa jej schválenia zistí, že zabudla zaúčtovať nejaký účtovný prípad, alebo ho zaúčtovala nesprávne a ide o významnú sumu, môže opätovne otvoriť účtovné knihy, daný účtovný prípad zaúčtovať správne, potom opätovne účtovné knihy uzavrieť a zostaviť účtovnú závierku, ktorá