Medzinárodné účtovné štandardy
Počet vyhľadaných dokumentov: 67
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 67
Zoradiť podľa:
- Článek
Skôr, ako účtovná jednotka pristúpi k zostaveniu účtovnej závierky je dôležité skontrolovať, či v účtovníctve vedenom počas roka 2023, za ktorý sa účtovná závierka bude zostavovať, aplikovala zmeny v oblasti účtovníctva platné pre tento rok.
- Článek
Cieľom tohto príspevku je upozorniť na najdôležitejšie zmeny zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) platné pre rok 2022.
- Článek
Cieľom príspevku je informovať o najvýznamnejších zmenách, ku ktorým došlo predmetnou aktualizáciou v samotnom texte Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a o majetku (ďalej len „Modelová zmluva OECD“) ako aj v Komentári k tejto zmluve.
- Článek
Národná rada SR dňa 11. októbra 2017 schválila zákon č. 275/2017 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. s účinnosťou od 1. januára 2018.
- Článek
V poslednej časti článku autorka vysvetľuje uplatnenie spôsobu zdaňovania podielov na zisku (dividend) uvedeného v ustanovení § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) po 1. januári 2017.
Zaujímal by ma názor ohľadom posúdenia rizikovosti pohľadávok po splatnosti a prípadnej tvorby opravných položiek k týmto pohľadávkam v kontexte požiadaviek IFRS. Pracujem v spoločnosti zaoberajúcej sa predajom osobných automobilov a náhradných dielov. Z našej činnosti vykazujeme pohľadávky jedného klienta, ktoré sú po splatnosti viac ako 180 dní. Ich výška je pomerne významná vzhľadom k vykazovanému výsledku hospodárenia spoločnosti a objemu zákaziek odberateľa. Tieto pohľadávky sú kryté zmenkou s avalom a písomným uznaním dlhu. V súčasnej dobe sme s týmto odberateľom stále v obchodnom spojení. Úhrada nových obchodov prebieha v hotovosti a ohľadom pohľadávok po splatnosti dohodujeme splátkový kalendár. Podľa môjho názoru v tomto prípade z hľadiska IAS 37 nie je nutné tvoriť opravné položky k pohľadávkam, pretože pravdepodobnosť úhrady je vzhľadom k zabezpečeniu a platobnej vôli zákazníka vysoká.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy vydala dňa 12. mája 2011 nové štandardy, ktoré upravujú a zdokonaľujú požiadavky na vykazovanie konsolidovaných dcérskych podnikov, mimo súvahových aktivít a spoločných foriem podnikania. Uvedené štandardy nadobúdajú účinnosť od 1. januára 2013, ale IASB povoľuje aj skoršiu aplikáciu.
Moja otázka sa týka uznania výnosov z predaja bytov z pohľadu IAS/IFRS. Ide o developerskú spoločnosť, ktorá postavila bytové domy za účelom predaja jednotlivých bytov. Podľa môjho názoru by mal byť výnos uznaný ku dňu splnenia 5 podmienok daných IAS 18 pre predaj tovaru a v súlade s IFRIC 15 – teda najmä ku dňu prevodu vlastníctva a spojených rizík, t. j. zápisu do katastra nehnuteľností. Vedenie spoločnosti má však záujem uznať výnosy k dátumu kolaudácie domu, a to v prípade uzatvorených zmlúv o budúcich zmluvách na predaje bytov. Argumentuje tým, že je viac než pravdepodobné, že k predaju dôjde a taktiež aj tým, že je už vyinkasovaný nevratný preddavok vo výške 15 % z ceny bytu (cca 18 tis. eur). Je možné pri predaji nehnuteľnosti uznať výnos v inom okamihu, ako je prevod vlastníctva v katastri nehnuteľností?
Podľa môjho názoru v tomto prípade však nedochádza priebežne k prevodu rizík a výhod spojených s vlastníctvom, napr. v zmluve je výslovne uvedené, že riziká prechádzajú na kupujúceho dňom podania návrhu na vklad do katastra nehnuteľností. A budúci kupujúci nemôže s nehnuteľnosťou nakladať, riziko kupujúceho spočíva v zmene ceny nehnuteľností na trhu, keďže kúpna cena je daná, nemenná.
Chceli by sme sa opýtať na spôsob vykazovania postúpenej pohľadávky z titulu faktoringu z pohľadu IAS/IFRS, pričom postúpenie bolo uskutočnené v menovitej hodnote. Predpokladám, že v prípade takejto pohľadávky sa len zmení jedna pohľadávka na inú pohľadávku (nevykazuje sa odpis a následne vynos z predaja pohľadávky tak ako v našej legislatíve).
Ako treba podľa IFRS zaobchádzať s premlčanými dividendami z akcií (ktoré si nikto nevyzdvihol a spoločnosť nemá kontakt na akcionárov), príp. premlčanými záväzkami (istina + úroky) z vlastných dlhopisov? Zákonná premlčacia doba je 4 roky v prípade dividend a 10 rokov u záväzkov z dlhopisov. Spoločnosť sa rozhodla, že z dôvodov „reputačného" rizika obidve lehoty predĺži o ďalších 6 rokov, t. j. do 6 rokov po uplynutí zákonnej premlčacej lehoty vyplatí nároky akcionárom / veriteľom v plnej výške, po jej uplynutí nevyplatí nič. Bolo odhadnuté, že po uplynutí zákonnej premlčacej doby dôjde k vyplateniu 10 % z pôvodných záväzkov. Je z hľadiska IFRS tento prístup správny? Záväzok voči akcionárom / veriteľom je evidovaný v plnej výške po dobu zákonnej premlčacej lehoty + obdobie, za ktoré sa spoločnosť rozhodla plniť navyše. Po uplynutí tejto doby sú záväzky z vlastných dlhopisov odúčtované do prevádzkových výnosov, záväzky z dividend do nerozdeleného zisku. Je tento prístup z hľadiska IFRS správny?
Spoločnosť poskytuje svojim zamestnancom akcie ako súčasť bonusu. Podmienkou je, že zamestnanec musí v spoločnosti pracovať minimálne 3 roky. V deň, keď akcie dostane, zároveň obdrží „put opciu" na predaj daných akcií spoločnosti naspäť (za cenu, keď akcie dostal). To znamená, že ak cena na trhu bude nižšia, zamestnanec si samozrejme opciu uplatní, v opačnom prípade nie. Na uplatnenie opcie má zamestnanec tri roky. Dá sa uvedené brať ako transakcie s platbou na základe podielov vysporiadaných akciami (equity settlet share-based payment transactions), alebo naopak ako zložený finančný nástroj (compound financial instrument), keďže zamestnanec má v podstate právo voľby medzi akciou alebo peňažnými prostriedkami?
Predpokladajme, že spoločnosť zamestnancovi vydá akcie a zároveň mu poskytne „put opciu". Spoločnosť plánuje v prípade využitia tejto opcie predať akcie na trhu. Je táto skutočnosť predmetom vlastných akcií (treasury shares) alebo iba sa účtuje o záväzku z rozdielu medzi trhovou cenou (market price) a cenou opcie? V prípade, že cena bude na trhu vyššia, predpokladáme, že nemáme čo účtovať, keďže v podstate nevzniká žiadny záväzok.
Spoločnosť uzatvorila zmluvu na obstaranie zásob (tovaru), ktoré budú dodávané priebežne v apríli a máji. Bol však už uhradený preddavok na celý objem zásob uhradený v cudzej mene (USD). Vedenie spoločnosti má záujem oceňovať príjem tovaru na sklad kurzom, ktorým bol uhradený preddavok, nie dátumom príjmu tovaru, ako je bežne zaužívané. Je to z pohľadu IFRS možné?
Aké sú výhody, resp. nevýhody pri aplikácii modelu precenenia pri hmotnom majetku k súvahovému dňu z hľadiska IAS/IFRS?
Spoločnosť má niekoľko divízií, z ktorých niektoré sú stratové. Ku dňu účtovnej závierky chce ukončiť ich činnosť a zaúčtovať rezervy na straty z predaja majetku, odstupné zamestnancom a podobne. Môžeme to pre účely IFRS uznať ako rezervu, alebo musíme postupovať podľa IFRS 5? Čo potom s odstupným?
Existuje pre IFRS a US GAAP nejaký návod, ktorý by sa zaoberal fakturáciou služieb medzi priaznenými osobami?
Môžu sa z pohľadu IAS/IFRS úroky z úveru zahrnúť do obstarávacej ceny (tá časť úrokov, ktorá bola zaplatená do dňa uvedenia majetku do užívania) dlhodobého majetku, alebo sa účtujú priamo do nákladov?
Platí z hľadiska IAS/IFRS kapitalizácia aj na hnuteľný hmotný majetok (významné dopravné prostriedky) pre klienta, ktorý vykonáva verejnú prepravnú službu? Významným spôsobom sa vynovil vozový park, ktorý sa bude niekoľko rokov financovať z vysokého úveru a samozrejme s vysokými úrokmi aj inými poplatkami.
Obchodná firma predávajúca tovar zaviedla tzv. vernostné konto zákazníkom, kde pripisuje vernostné body za nákup tovaru podľa určitých pravidiel. Zákazníkovi môže vzniknúť nárok po získaní určitého objemu bodov vybrať si tovar v určitom objeme. Čo s uznaním výnosov z týchto transakcií podľa IAS/IFRS v situácii, keď firma len začína a nemá žiadnu historickú skúsenosť s tým, či zákazníci tento objem dosiahnu? Pri záväzku firmy z týchto vernostných bodov postupujeme podľa interpretácie IFRIC 13.
- Článek
Zmeny IFRS 3 prijaté Radou pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) v rámci projektu Zlepšenia IFRS (Improvements to IFRSs)sa týkajú úvodnej časti, úplného znenia štandardu, aplikačnej príručky (Pozn.: V aplikačnej príručke Príloha B bol novelizovaný odsek B56 a boli doplnené odseky B62A a B62B.), prílohy s vplyvom novelizácie IFRS 3 na iné IFRS, novelizácie základov pre závery IFRS 3 a novelizácie ilustratívnych príkladov.
- Článek
Súčasťou publikácie „Zlepšenia IFRS“ (Improvements to IFRS) vydanou 6. mája 2010 Radou pre medzinárodné účtovné štandardy sú aj novelizácie IFRS 7 Finančné nástroje: Zverejňovanie, IAS 27 Konsolidované a individuálne účtovné závierky, IAS 34 Finančné vykazovanie v priebehu účtovného obdobia a IFRIC 13 Zákaznícke vernostné programy, ktoré budú predmetom tohto príspevku. Všetky prijaté zmeny v uvedených IFRS majú účinnosť od 1. januára 2011, pričom skoršia aplikácia je povolená, ale účtovná jednotka musí uviesť túto skutočnosť v poznámkach.