Ing. Libor Vašek, PhD.

Počet vyhľadaných dokumentov: 43

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 43

Zoradiť podľa:

  • Článek
Vývoj pravidiel a požiadaviek IFRS v priebehu roka 2014 je priblížený v rozlíšení na tie novelizácie, ktoré nadobudli účinnosť už k začiatku roka, teda k 1. januáru 2014 a ovplyvnia tak účtovné závierky vybraných účtovných jednotiek najneskôr pri príprave ročnej účtovnej závierky za účtovné obdobie 2014. Druhú skupinu predstavujú tie novelizácie, ktoré boli IASB (Rada pre medzinárodné účtovné štandardy) vydané do konca októbra 2014, ale ešte nemajú nadobudnutú účinnosť. Posledných 18 mesiacov bolo bohatých na významné zmeny v oblasti IFRS a účtovné jednotky musia na ne reagovať, aj napriek tomu, že ich účinnosť je k neskorším dátumom.
  • Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) v októbri 2011 vydala novú interpretáciu IFRIC 20 Náklady súvisiace s odstránením nadložných hornín v produkčnej fáze povrchovej bane (Stripping Costs in the Production Phase of a ­Surface Mine), ktorú pripravila Interpretačná komisia pre IFRS. Nová interpretácia IFRIC 20 vstupuje do platnosti od 1. januára 2013. Jej skoršia aplikácia je povolená, ale účtovná jednotka musí o tejto skutočnosti informovať v účtovnej závierke v súlade s požiadavkami IAS 8 Účtovná politika, zmeny v účtovných odhadoch a chyby (Accounting policies, changes in accounting estimates and errors).
  • Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) ­vydala v marci 2012 novelu štandardu IFRS 1 Prvé uplatnenie Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie (First-time Adoptionof International Financial Reporting Standards), ktorá je výsledkom verejného pripomienkovania návrhu ED/2011/5 od októbra 2011. Novela je účinná od 1. januára 2013, ale účtovné jednotky (ÚJ) ju môžu aplikovať aj skôr.
  • Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) v júni 2011 novelizovala IAS 19 Zamestnanecké požitky (Employee Benefits). Novelizácia zamestnaneckých požitkov je výsledkom projektu, ktorého cieľom bolo zdokonaliť oblasť účtovania penzií a iných požitkov po skončení zamestnania. Novelizovaný IAS 19 vstúpil do platnosti od 1. januára 2013. Skoršia aplikácia novelizovaného IAS 19 je povolená, ale účtovná jednotka musí o tejto skutočnosti informovať v účtovnej závierke. [Poznámka: podľa IAS 8 Účtovná politika, zmeny v účtovných odhadoch a chyby (Accounting Policies, Changes in Accounting Estimates and Errors) sa má tento štandard uplatniť aj retrospektívne, pokiaľ účtovná jednotka nie je jednou z výnimiek uvedených v IAS 19 ods. 173.]      
  • Článek
Súčasťou publikácie „Zlepšenia IFRS“ (Improvements to IFRS) vydanou 6. mája 2010 Radou pre medzinárodné účtovné štandardy sú aj novelizácie IFRS 7 Finančné nástroje: Zverejňovanie, IAS 27 Konsolidované a individuálne účtovné závierky, IAS 34 Finančné vykazovanie v priebehu účtovného obdobia a IFRIC 13 Zákaznícke vernostné programy, ktoré budú predmetom tohto príspevku. Všetky prijaté zmeny v uvedených IFRS majú účinnosť od 1. januára 2011, pričom skoršia aplikácia je povolená, ale účtovná jednotka musí uviesť túto skutočnosť v poznámkach.
  • Článek
Keďže rok 2010 je hraničným pre ukončenie projektu ročných zlepšení IFRS na obdobie 2008 – 2010, IASB publikovala 6. mája 2010 súhrn novelizácií siedmich IFRS pod názvom „Zlepšenie IFRS“ (Improvements to IFRSs), ktoré nadväzuje na návrh novelizácií vydaný v auguste 2009. Aplikácia novelizácií je schválená pre ročné obdobie začínajúce 1. januára 2011 a neskôr.
  • Článek
Interpretáciou sa upravujú pravidlá len pre podnik v postavení emitenta kapitálových nástrojov, teda dlžníka, ktorý vykazuje finančný záväzok. Interpretácia sa netýka podniku, ktorý kapitálové nástroje získava ako protihodnotu na vysporiadanie svojej pohľadávky, t. j. netýka sa veriteľa, resp. investora. V článku sa autori okrem iného sústredili na základné ciele, rozsah, hlavné body novej interpretácie IFRIC 19.
  • Článek
Malé a stredné podniky (Small and Medium-sized Entities, SME) tvoria podľa Rady pre Medzinárodné účtovné štandardy (IASB) 95 % všetkých svetových spoločností. Používatelia účtovných závierok týchto spoločností – vlastníci priamo nepodieľajúci sa na riadení podnikov, existujúci a potenciálni veritelia, ratingové agentúry – majú iné informačné potreby, ako kapitáloví investori investujúci svoje prostriedky do spoločností verejne obchodovaných na kapitálových trhoch. Pravidlá IFRS, tak ako je doposiaľ známe (tzv. full IFRSs/úplné IFRS), boli vytvorené a stále sú koncipované ako pravidlá pre verejne obchodované podniky. Z tohto dôvodu sú tak pomerne rozsiahlym súborom pravidiel, ktorý poskytuje čím ďalej tým viac detailnejšie pravidlá, implementačné príručky, ako zachytiť, oceniť či prezentovať určité transakcie a udalosti.
  • Článek
Tento článok je zameraný na US GAAP a venuje sa zmene, ktorá zásadným spôsobom mení usporiadanie jeho súčasných pravidiel. Cieľom tohto príspevku nie je rozoberať jednotlivé typy dokumentov a organizácií, ktoré ich vydali, ale upozorniť na tzv. kodifikáciu všetkých týchto zdrojov US GAAP.
  • Článek
IASB vydala 5. marca 2009 novelizáciu IFRS 7 Finančné nástroje: zverejňovanie (Financial Instruments: Disclosures), ktorá je účinná spätne už od 1. januára 2009. Skoršia aplikácia je povolená, ale nie je požadovaná. Účtovné jednotky musia aplikovať túto novelizáciu povinne už napr. v štvrťročných či polročných priebežných účtovných závierkach za rok 2009 a dobrovoľne ju môžu použiť aj pre účtovné závierky zostavované aktuálne za rok 2008. Pokiaľ účtovné jednotky začnú aplikovať novelizáciu v súlade s nastavenou účinnosťou, t. j. od roku 2009, nemusia prezentovať v účtovných závierkach porovnateľné údaje podľa požiadaviek novelizácie. Nie je potrebné teda spätne dohľadávať či kalkulovať požadované zverejnenia, napr. za rok 2008, resp. jeho časti (polrok a pod.).
  • Článek
Cieľom novej interpretácie IFRS 17 je poskytnúť účtovné pravidlá, podľa ktorých majú účtovné jednotky zachytiť transakcie, v ktorých vlastníci jednajú v rámci svojej právomoci ako vlastníci, a pri ktorých dochádza k výplate nepeňažných aktív.
  • Článek
Nasledujúci príspevok prináša dva ilustratívne príklady aplikácie pravidiel pre použitie priemerných menových kurzov v účtovnej závierke zostavenej v súlade s IFRS, ktoré sú doplnené krátkou informáciou o poslednej novelizácii pravidiel pre finančné nástroje.
  • Článek
V nasledujúcom príspevku je predstavená nová interpretácia, ktorá bola dňa 3. júla 2008 vydaná s označením IFRIC 15 - Zmluvy o výstavbe nehnuteľností (Agreements for the Construction of Real Estate). (Pozn.: Slovenský preklad je pracovnou podobou autorov, oficiálny preklad interpretácie bude vydaný neskôr.). Interpretácia vychádza z návrhu, ktorý bol v rámci procesu prijímania pravidiel IFRS (tzv. due process) zverejnený k verejnému pripomienkovaniu v júli 2007, pôvodne s označením IFRIC D21 - Real Estate Sales. Interpretačný výbor obdržal celkom 51 reakcií komentujúcich predložený návrh interpretácie, ktoré boli spracované, a po roku bola vydaná finálna podoba interpretácie, ktorá sa v hlavných bodoch zhoduje s pôvodným návrhom, text je však prepracovanejší a doplnený o ilustratívnu schému približujúcu prijaté pravidlá transparentnejšou formou.
  • Článek
V súvislosti so zostavovaním a auditom účtovnej závierky podľa IFRS je okrem iných nutné aplikovať IAS 19 Zamestnanecké požitky (Employee benefits), ktorý obsahuje účtovné pravidlá upravujúce účtovné zachytenie a ocenenie rôznych foriem odmeňovania zamestnancov vo finančných výkazoch a súvisiace požiadavky na zverejnenie v komentároch k finančným výkazom (v poznámkach).
  • Článek
Nasledujúci príspevok sa orientuje špecifickej oblasti účtovania a vykazovania položiek dlhodobého hmotného majetku, ktoré sú súhrnne v terminológii IFRS označované ako „Nehnuteľnosti, stroje a zariadenia“, skrátene podľa anglického originálu PPE (Property, Plant and Equipment – PPE). Nami vybrané pravidlá sa týkajú komponentného odpisovania s následnou výmenou komponentov a plne vychádzajú z IAS 16 Nehnuteľnosti, stroje a zariadenia (Property, Plant and Equipment).
  • Článek
V čísle 5/2008 časopisu sme poskytli informácie o novelizáciách štandardov IFRS 3 Podnikové kombinácie (Business combinations) a IAS 27 Konsolidovaná a individuálna účtovná závierka (Consolidated and separate financial statements), ktoré sme v prvej časti detailne doplnili o rozbor prijatých zmien IAS 27. Nasledujúci príspevok v nadväznosti finalizuje detailný rozbor zmien IAS 27, pričom zásadnou zmenou je začlenenie?časti upravujúcej účtovné pravidlá účtovania transakcií, kedy spoločnosť stráca ovládanie nad inou jednotkou a prestáva ju konsolidovať.
  • Článek
V príspevku venujeme najväčší priestor novelizácii účtovných pravidiel pre podnikové kombinácie a konsolidovanú účtovnú závierku. Ide o pomerne zásadnú udalosť, pretože novelizácia zjednocuje pravidlá IFRS s pravidlami US GAAP. Je výsledkom dlhodobého projektu (návrh novelizácie v jeho druhej fáze bol vydaný 30. júna 2005) a ide o najvýznamnejšiu zmenu, ktorú pravidlá IFRS v poslednej dobe svojím užívateľom priniesli.
  • Článek
V nadväznosti na predchádzajúce čísla tohto časopisu prinášame prehľad nasledujúcich novelizácií ďalších štandardov, ktoré boli vydané v októbri 2007 Radou pre Medzinárodné účtovné štandardy (International Accouting Standards Board; IASB). Novelizácie sú súčasťou prvého projektu zlepšenia IFRS (tzv. annual improvements project) realizovaného IASB.
  • Článek
V článku sú rozobrané obsahové zmeny IAS 18 – 28, navrhované IASB.
  • Článek
V druhej časti článku prinášame prehľad nasledujúcich novelizácií ďalších štandardov, ktoré boli vydané v októbri 2007 Radou pre Medzinárodné účtovné štandardy (International Accouting Standards Board; IASB). Novelizácie sú súčasťou prvého projektu zlepšenia IFRS (tzv. annual improvements project) realizovaného IASB. Finálna novelizácia bude pripravená s účinnosťou od 1. januára 2009. Zverejnený návrh je voľne dostupný na internetovej stránke IASB (www.iasb.org). Obsah novelizácií štandardov odporúčame čítať spoločne s textom jednotlivých štandardov.