Platiteľ dane z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku chce poskytnúť búracie služby v ČR. Faktúru bude vystavovať slovenskej spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH na Slovensku. Je správne vystaviť faktúru s prenosom DPH, alebo sa treba registrovať ako platiteľ DPH v ČR?
Na účely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) predmetom dane je dodanie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby. To znamená, že zdaneniu v zmysle tohto zákona nepodlieha služba, ktorá nebola dodaná v tuzemsku.
Miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH sa určuje pri každej službe (základné pravidlo) s výnimkou tých služieb, ktoré sú uvedené v § 16. Pre služby, ktoré sú uvedené v § 16, platia osobitné pravidlá určenia miesta ich dodania. V zmysle § 16 ods. 1 ide aj o služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti, pričom tieto služby sa zdaňujú v tom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza , a to bez ohľadu na to, či sú poskytnuté zdaniteľnej osobe alebo či sú poskytnuté nezdaniteľnej osobe. Otázkou potom už len zostáva, kto je povinný platiť daň, t. j. či dodávateľ služby alebo príjemca služby – túto otázku už rieši zákon príslušného štátu, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza.
Služby, ktoré sa vzťahujú k nehnuteľnosti, sú okrem iného aj búracie, či demolačné práce. To znamená, že ak v danom prípade „búracie práce“ sa bezprostredne viažu na konkrétnu nehnuteľnosť, potom miesto ich dodania je ČR, pretože nehnuteľnosť sa nachádza v tomto štáte. Nie je podstatné, kto je odberateľom týchto búracích prác.
Teda ak sa búracie práce viažu k nehnuteľnosti, slovenský platiteľ DPH musí postupovať podľa českého zákona o DPH, pretože v tomto štáte má dodanie služby (tu je daň splatná) a v tomto štáte mu zrejme vzniká registračná povinnosť. Slovenský podnikateľ v daňovom priznaní k DPH podávanom v SR neuvádza služby s miestom plnenia (dodania) mimo tuzemska.