Vo februárovom čísle časopisu sme priniesli prvú časť článku, ktorá bola zameraná na vysvetlenie problematiky správneho určenia miesta dodania tovaru. V tomto čísle sa podrobnejšie venujeme téme miesta nadobudnutia tovaru z iného členského štátu.
Pri uskutočnení obchodu s tovarom, ak dodávateľ je platiteľom DPH v jednom členskom štáte EÚ a odberateľ je platiteľom (alebo osobou registrovanou pre DPH) v inom členskom štáte, vzniká predmet dane z pridanej hodnoty tak v štáte dodávateľa, ako aj v štáte odberateľa. V zásade pri týchto obchodoch, nazývaných ako intrakomunitárne obchody, platí, že v štáte dodávateľa, kde sa nachádza miesto dodania, sa uplatní oslobodenie od dane (pozri I. časť článku Miesto dodania a nadobudnutia tovaru), v štáte odberateľa dochádza k uplatneniu DPH.
Podmienky nadobudnutia tovaru v SR, určenie miesta nadobudnutia tovaru a daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v SR sú upravené v ustanoveniach § 11, § 11a, § 17, § 20 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“).
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je vymedzené z hľadiska nadobúdateľa, ktorému vzniká povinnosť z tohto nadobudnutia priznať daň. Podľa základného princípu uvedeného v § 17 ods. 1 zákona o DPH je všeobecne miestom nadobudnutia tovaru to miesto, kde sa preprava tovaru k nadobúdateľovi skončí.
♦ Príklad č. 1:
Nadobudnutie tovaru v SR z Rakúska
Slovenská firma, ktorá je platiteľom DPH v SR, nadobudne tovar od firmy, ktorá je registrovaná ako platiteľ DPH v Rakúsku. Tovar je prepravený z Rakúska do SR.
Miesto nadobudnutia tovaru je v SR, kde bola preprava tovaru ukončená, a povinnosť priznať daň v SR má nadobúdateľ.
Špecifický postup sa uplatní v prípade, ak osoba, ktorá nadobúda tovar, oznámi dodávateľovi identifikačné číslo pre DPH (ďalej len „IČ DPH“) z iného členského štátu, než v ktorom je ukončená preprava tovaru. Aj v tomto prípade musí byť uplatnený základný princíp určenia miesta nadobudnutia tovaru v závislosti od toho, kde bola jeho preprava ukončená, ale zároveň je uplatnený aj princíp miesta určenia podľa IČ DPH nadobúdateľa, uvedený v § 17 ods. 2 zákona o DPH.
Aby nedošlo k dvojitému zdaneniu, ustanovenie § 17 ods. 3 zákona o DPH umožňuje, aby osoba, ktorá nadobúda tovar, preukázala, že nadobudnutie bolo predmetom DPH v členskom štáte ukončenia prepravy tovaru, na základe čoho môže vykonať opravu priznaného základu dane a príslušnej DPH v členskom štáte, ktorý vydal IČ DPH.
♦ Príklad č. 2:
Nadobudnutie tovaru v prevádzkarni slovenskej firmy v ČR
Slovenská firma (platiteľ DPH v SR) má prevádzkareň v Českej republike, kde je tiež platiteľom DPH. Tovar nadobúda od nemeckej firmy registrovanej v Nemecku pre DPH, pričom ho objedná pod slovenským IČ DPH, ale bude prepravený do jej prevádzkarne v ČR.
Slovenská firma by mala priznať daň v SR. Ak však preukáže, že vo väzbe na základné vymedzenie miesta nadobudnutia priznala daň v ČR, kam bol tovar skutočne prepravený, môže v SR znížiť základ dane a príslušnú daň.
Nadobudnutie tovaru ako predmet DPH v SR
Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu EÚ je predmetom dane, pokiaľ je uskutočnené za odplatu, a to zdaniteľnou osobou, alebo právnickou osobou, ktorá nebola založená alebo zriadená za účelom podnikania. Nadobudnutím tovaru v SR z iného členského štátu sa podľa § 11 ods. 1 zákona o DPH rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom, ktorý bol odoslaný alebo prepravený nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
Nadobudnutie tovaru je pre