Ciele dvoch základných výkazov platiteľa DPH – daňového priznania k DPH a kontrolného výkazu – sú rozdielne. Z tohto titulu sa často rovnaké dodávky uvádzajú odlišným spôsobom. Predmetom článku bude uvedenie základných pravidiel, rozdielov a súvislostí pre uvádzanie opráv základu dane či opravných faktúr v daňovom priznaní k DPH a v kontrolnom výkaze.
Pojem „faktúra“ na účely DPH upravujú paragrafy 71 až 76 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). V zmysle § 71 ods. 2 zákona o DPH je okrem riadnej faktúry, týkajúcej sa dodávky tovaru či služby, za faktúru považovaný aj „každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje“ – ide teda o opravný doklad, resp. opravnú faktúru.
Dodávateľ vystavuje opravnú faktúru z dôvodov:
• ak opravuje základ dane,
• ak neopravuje základ dane, ale vystavuje ju z iných dôvodov – napr. oprava chyby na pôvodnej faktúre.
K oprave základu dane v zmysle zákona o DPH dochádza a dodávateľ je povinný opraviť základ dane:
- Ak dodávateľ, resp. odberateľ zruší celú dodávku tovaru, príp. len jej časť.
- Ak dôjde k vráteniu dodávky tovaru, resp. jej časti.
- Pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti – ide teda o situáciu, ak dodávateľ zníži cenu už dodaného tovaru dodatočne v niektorom z nasledujúcich zdaňovacích období. V praxi ide najčastejšie o poskytnutie zľavy pri odobratí určitého množstva tovaru, pričom zľava je poskytnutá až dodatočne po skončení dodávok. Ak je však zľava z ceny poskytnutá už v rámci pôvodnej dodávky, táto zľava sa uvedie v riadnej faktúre a je súčasťou základu dane pri pôvodnej dodávke – v takomto prípade nejde o opravu základu dane.
- Pri zvýšení ceny tovaru alebo služby – najčastejšie môže ísť o dodatočné zvýšenie jednotkovej ceny pri nedodržaní dohodnutého množstva odobratého tovaru.
K oprave základu dane nedochádza a dodávateľ nie je povinný opraviť základ dane:
- Ak ide o opravu chyby v pôvodnej faktúre (nesprávne uvedená cena, nesprávne fakturované množstvo alebo rozsah, nesprávna sadzba dane, nesprávne uplatnené oslobodenie od dane).
- Poskytnutie zľavy v čase pôvodného dodania tovaru – zľava tvorí súčasť základu dane.
- Ak dodávateľ zníži cenu tovaru po vzniku daňovej povinnosti voči odberateľovi – platiteľovi DPH a na tomto postupe sa v zmysle § 25 ods. 6 zákona o DPH obe strany písomne dohodli. Dodávateľ neopravuje základ dane, odberateľ neopravuje odpočítavanú DPH. Dodávateľ sumu zľavy, resp. priznaného bonusu poukáže odberateľovi v sume bez DPH, po splnení podmienok.
V prípade opravy základu dane je dodávateľ povinný vyhotoviť doklad o oprave základu dane do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom