V praxi často nastáva prípad, keď samostatne zárobkovo činná osoba, platiteľ DPH, obstará na účely svojho podnikania osobný automobil, pričom si v plnej či čiastočnej miere uplatnil právo na odpočítanie vstupnej DPH. Neskôr však z rôznych dôvodov (rast podnikania, lepšie znejúce meno či značka firmy, obmedzené ručenie majetkom spoločnosti a pod.) ukončí podnikanie fyzickej osoby a ďalej bude pokračovať prostredníctvom inej právnej formy. Najčastejšie formou spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej bude jediným či jedným z viacerých spoločníkov, prípadne aj štatutárnym zástupcom (konateľom). Osobný automobil alebo iný majetok však plánuje využívať aj v podnikaní prostredníctvom novej spoločnosti.
Predmetom článku sú pravidlá a postup pri jednotlivých možných riešeniach tejto situácie. Každé z riešení má svoje samostatné pravidlá aj z hľadiska dane z príjmov či účtovníctva, dotkneme sa však ich len okrajovo - prioritne nás zaujíma povinnosti a práva oboch subjektov (fyzickej osoby ako i obchodnej spoločnosti) z hľadiska dane z pridanej hodnoty.
Ak chce fyzická osoba previesť hmotný či nehmotný majetok obchodnej spoločnosti, s ktorou je majetkovo prepojená, na výber má tieto možnosti:
-
predaj majetku na základe kúpnej zmluvy,
-
predaj podniku fyzickej osoby na základe zmluvy o predaji podniku,
-
nepeňažný vklad individuálneho majetku do obchodnej spoločnosti.
Predaj na základe kúpnej zmluvy
Kúpna zmluva uzatvorená medzi dvomi podnikateľskými subjektmi prioritne podľa ustanovení § 409 až § 475 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len "Obchodný zákonník") je v praxi najjednoduchšou formou. V kúpnej zmluve sa predávajúci zaväzuje dodať kupujúcemu hnuteľnú vec (tovar) určenú jednotlivo alebo čo do množstva a druhu a previesť na neho vlastnícke právo k tejto veci a kupujúci sa zaväzuje zaplatiť kúpnu cenu. Kúpna cena by mala byť v zmluve dohodnutá, prípadne musí byť určený spôsob jej dodatočného určenia, dokonca môžu zmluvné strany uzavrieť kúpu aj bez určenia kúpnej ceny. V tomto prípade je kupujúci povinný zaplatiť kúpnu cenu, za ktorú sa predával obvykle rovnaký alebo porovnateľný tovar v čase uzavretia zmluvy za zmluvných podmienok obdobných obsahu tejto zmluvy.
Povinnosti predávajúceho z hľadiska DPH: