V praxi dochádza najčastejšie pri vkladoch FO do podnikania k finančným vkladom (dotáciám), resp. k nepeňažným vkladom do vlastného obchodného majetku FO. V prípade finančných dotácií ide o vklad do pokladnice podnikateľa alebo dotáciu podnikateľského účtu z osobných finančných prostriedkov. V prípade nepeňažných vkladov ide o preradenie majetku FO zo súkromného užívania do jej obchodného majetku, o ktorom účtuje.
Vklady fyzických osôb (FO) do svojich, resp. cudzích podnikateľských aktivít s cieľom vytvárania predpokladov pre budúci úžitok (používanie vkladu pri podnikaní, rozšírenie podnikania, podiel na zisku atď.) možno v jednoduchosti štruktúrovať na vklady FO do:
- vlastného podnikania,
- obchodnej spoločnosti,
- združenia FO podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka,
- tichého spoločenstva.
Vklad do vlastného podnikania FO
V praxi dochádza najčastejšie pri vkladoch FO do podnikania k finančným vkladom (dotáciám), resp. k nepeňažným vkladom do vlastného obchodného majetku FO. V prípade finančných dotácií ide o vklad do pokladnice podnikateľa alebo dotáciu podnikateľského účtu z osobných finančných prostriedkov. V prípade nepeňažných vkladov ide o preradenie majetku FO zo súkromného užívania do jej obchodného majetku, o ktorom účtuje.
Daňový pohľad
Finančný vklad z pohľadu dane z príjmov
V prípade finančnej dotácie do pokladnice alebo na účet v žiadnom prípade nepôjde o zdaniteľný príjem podnikateľa z titulu dane z príjmov. Tento príjem nie je dosiahnutý z vykonávania podnikateľskej činnosti. Daňový režim výdavkov, ktoré sú hradené aj z takýchto prostriedkov (vložených samotným podnikateľom), sa posudzuje v zmysle § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).
Nepeňažný vklad z pohľadu dane z príjmov
V prípade vloženia nepeňažného vkladu môže ísť o vklad podnikateľa na začiatku podnikania, ale aj počas podnikania (ide o preradenie majetku podnikateľa z osobného užívania do obchodného majetku).
V súvislosti s problematikou vkladu do podnikania je potrebné pripomenúť § 4 ods. 4 ZDP, podľa ktorého okrem iného platí, že výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 ZDP začal činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
Príklad č. 1:
Pán Jaroslav začal podnikať ako živnostník 1. 7. 2005. Ešte v novembri 2004 pre svoju budúcu podnikateľskú činnosť nakúpil zásoby materiálu za 120 000 Sk.
Sumu 120 000 Sk je potrebné z daňového hľadiska posudzovať v zmysle § 4 ods. 4 ZDP. Ak p. Jaroslav zabezpečí preukázateľnosť výdavku na nákup predmetných zásob, obháji ich vecnú súvislosť s dosahovaním, zabezpečovaním a udržaním zdaniteľných príjmov a tento výdavok zaúčtuje vo svojom účtovníctve, alebo zaeviduje v evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP, budú spomínané výdavky daňovo uplatniteľné.
Ak ide o odpisovaný dlhodobý majetok, potom určenie vstupnej ceny na účely uplatňovania daňových odpisov pri preradení majetku z osobného užívania do podnikania je potrebné posudzovať v zmysle § 25 ods. 1 písm. d) ZDP. Treba si predovšetkým uvedomiť, že preradenie hmotného majetku a nehmotného majetku z majetku určeného na osobné potreby do obchodného majetku FO (majetku určeného na podnikanie) neznamená zmenu vlastníckych práv, ale len zmenu účelu použitia toho istého majetku (vlastníkom je stále tá istá FO). Preto aj FO pri stanovení vstupnej ceny je povinná preukázať spôsob nadobudnutia majetku a jeho ocenenia. Takto stanovená vstupná cena a rok nadobudnutia vlastníctva sú rozhodujúce kritériá vzniku možnosti uplatňovania daňových odpisov ako výdavku znižujúceho základ dane z príjmov. Aj FO na účely odpisovania môže vždy uplatňovať odpisy len zo skutočne preukázanej ceny vynaloženej na obstaranie majetku, resp. z ceny zodpovedajúcej forme (spôsobu) nadobudnutia konkrétneho majetku.
To znamená, že od dátumu nadobudnutia majetku alebo preukázateľného uvedenia do užívania plynie čas – lehota určená na odpisovanie. V roku, v ktorom dôjde k preradeniu z osobného užívania do obchod- ného majetku (začne sa evidovať ako majetok určený na podnikanie), sa teda uplatní odpis v plnej výške alebo v pomernej výške vypočítaný podľa § 27 alebo § 28 ZDP ako v ďalších rokoch odpisovania.
Príklad č. 2:
Podnikateľ Jozef v roku 2004 kúpil osobný počítač, ktorý v apríli 2005 zaradil do majetku určeného na podnikanie. Podnikateľ disponuje dokladom o obstarávacej cene PC v hodnote 50 000 Sk.
Podnikateľ Jozef za rok 2005 bude môcť uplatniť daňový odpis ako v 2. roku odpisovania, napr. rovnomerný odpis podľa § 27 ZDP v sume 12 500 Sk.
Ak by bol osobný počítač zakúpený napr. ešte v roku 2001, p. Jozef by ho už nemohol odpisovať, pretože od jeho obstarania uplynuli 4 roky (rok 2005 by bol piatym rokom odpisovania). A keďže počítač sa odpisuje 4 roky, v roku 2005 už by nebolo možné uplatniť žiaden odpis.
Príklad č. 3:
Podnikateľ Karol v roku 2004 kúpil osobný počítač, ktorý v roku 2005 zaradil do majetku určeného na podnikanie a inú samostatnú zárobkovú činnosť. Stratil doklady o zakúpení, a preto nevie preukázať spôsob nadobudnutia a obstarávaciu (vstupnú) cenu.
Podnikateľ Karol v tomto prípade nemôže uplatniť odpis ako daňový výdavok. Počítač síce môže zaradiť do podnikania, môže v prípade potreby opravy uplatňovať ako daňový výdavok, nemôže ho však odpisovať, pretože nevie preukázať spôsob nadobudnutia a obstarávaciu cenu.
Vklad z pohľadu DPH
Finančný vklad podnikateľa – FO do vlastného obchodného majetku, ako aj preradenie nepeňažného majetku do obchodného majetku podnikateľa – FO nie je zdaniteľným obchodom podľa § 8 a § 9 zákona o DPH, a preto nepodlieha DPH. Pri nepeňažnom vklade je potom DPH súčasťou vstupnej ceny.