Advokáti sa výkonom svojej funkcie zaraďujú medzi fyzické osoby nezapísané v obchodnom registri. Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. vykonávajú činnosti, ktoré sú podnikaním vykonávaným podľa osobitných predpisov. Autorka sa v príspevku stručne venuje problematike účtovníctva, daňových a odvodových povinností advokátov.
Účtovníctvo
Advokáti sa výkonom svojej funkcie zaraďujú medzi fyzické osoby nezapísané v obchodnom registri a podľa § 6, ods. 1, písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vykonávajú činnosti, ktoré sú podnikaním vykonávaným podľa osobitných predpisov.
Keďže z pohľadu právnej formy sú fyzickými osobami, pokiaľ sa nejedná o právne kancelárie vykonávajúce činnosť prostredníctvom obchodných spoločností, majú možnosť sa rozhodnúť podľa § 9, ods.2, písm. b) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), či budú viesť jednoduché účtovníctvo, uplatňovať paušálne výdavky, viesť daňovú evidenciu podľa novely ZDP a novely zákona o účtovníctve účinných od 1. 3. 2009, alebo budú viesť účtovníctvo v sústave podvojného účtovníctva.
Jednoduché účtovníctvo
Spôsob vedenia účtovníctva v sústave jednoduchého účtovníctva je pre mnohých advokátov z ich pohľadu jednoduchší, ale jednoduché účtovníctvo nie je až také jednoduché ako sa podnikateľom na prvý pohľad môže zdať. Špecifikom príjmov advokáta sú prijaté preddavky na prebiehajúce súdne konania, zálohy na nákup kolkových známok alebo príjmy v podobe nejakých dočasných zábezpek a záruk určených súdom.
Práve jednoduché účtovníctve neposkytuje úplne prehľadnú a podrobnú evidenciu prijatých záloh a jednotlivých prebiehajúcich súdnych konaní, nakoľko nie je možné podrobné analytické členenie jednotlivých účtov. Na druhej strane však pokiaľ advokát nezamestnáva žiadneho zamestnanca a pracuje sám, je pre neho výhodnej