Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti

Vydáno: 29 minút čítania

Obchodný zákonník v § 59 ustanovuje, že vklad do základného imania môže byť realizovaný aj v nepeňažnej podobe. Vkladom spoločníka sa totiž rozumie súhrn peňažných prostriedkov (tzv. peňažný vklad) a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (tzv. nepeňažný vklad), ktoré sa spoločník zaväzuje vložiť do obchodnej spoločnosti a podieľať sa ním na jej podnikaní.


Obchodný zákonník v § 59 ustanovuje, že vklad do základného imania môže byť realizovaný aj v nepeňažnej podobe. Vkladom spoločníka sa totiž rozumie súhrn peňažných prostriedkov (tzv. peňažný vklad) a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (tzv. nepeňažný vklad), ktoré sa spoločník zaväzuje vložiť do obchodnej spoločnosti a podieľať sa ním na jej podnikaní.

Zákon definuje, čo sa rozumie pod pojmom nepeňažné vklady a tiež bližšie špecifikuje situáciu, keď sa spoločník zaväzuje vložiť do spoločnosti nepeňažné vklady. V takomto prípade je potrebné uviesť v spoločenskej zmluve (príp. v zakladateľskej listine) predmet nepeňažného vkladu a určenie peňažnej sumy, v akej sa vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal.

Z § 59 ods. 2 Obchodného zákonníka vyplýva, že predmetom nepeňažného vkladu môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť. Vzhľadom na potrebu dokladovania skutočností navrhovaných na zápis do obchodného registra je zrejmé, že zdokumentovanie takejto povahy vkladu môže byť vykonané vyhlásením zakladateľa, správcu vkladu, štatutárneho orgánu spoločnosti, pričom môže byť aj obsahom znaleckého posudku (pri opise nepeňažného vkladu). Vklady spočívajúce v záväzku vykonať práce alebo poskytnúť služby nie sú prípustné. Takáto úprava zabraňuje vytváraniu fiktívneho základného imania fiktívnymi vkladmi zakladateľov.

Nepeňažnými vkladmi teda vo všeobecnosti môžu byť vklady:
  • hmotné (veci hnuteľné a nehnuteľné),
  • nehmotné (pohľadávky, know-how, licencie, autorské práva, ochranné známky, značka, obchodné meno),
  • súbor hmotných a nehmotných zložiek podnikania (podnik).
Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj opis nepeňažného vkladu, spôsob ocenenia nepeňažného vkladu a údaj o tom, či hodnota nepeňažného vkladu zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti.
 


Vklad hmotného a nehmotného majetku do obchodnej spoločnosti


Hmotný majetok, zásoby, resp. nehmotný majetok, ktorý má byť vložený do základného imania obchodnej spoločnosti, musí spĺňať všetky podmienky, ktoré Obchodný zákonník kladie na nepeňažné vklady:
  • Musí ísť o majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť.
  • Majetok musí byť ocenený znaleckým posudkom.
  • Nepeňažný vklad musí byť splatený pred zápisom základného imania do obchodného registra, t. j. správca vkladu musí vyhlásiť, že vklad mu bol odovzdaný a je považovaný za splatený. Ak ide o nehnuteľnosť, vkladateľ je povinný odovzdať pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra, správcovi vkladu písomné vyhlásenie a týmto odovzdaním sa vklad považuje za splatený.
Vlastnícke právo k majetku vloženému do základného imania spoločnosti (t. j. k nepeňažnému vkladu splatenému pred vznikom spoločnosti) prechádza na spoločnosť dňom jej vzniku, t. j. dňom jej zapísania do obchodného registra.
 
Pokiaľ by však nepeňažný vklad spočíval vo vklade nehnuteľnosti, vlastnícke právo prechádza na spoločnosť až vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe písomného vyhlásenia vkladateľa opatreného osvedčením o pravosti jeho podpisu.

Ak sa na prevod práva k nepeňažnému vkladu vyžaduje zápis do osobitnej evidencie (napr. zápis na Úrade priemyselného vlastníctva), štatutárny orgán spoločnosti je povinný podať návrh na zápis do tejto evidencie do 15 dní od vzniku spoločnosti.
 


Vklad hmotného a nehmotného majetku z pohľadu účtovníctva

Účtovanie u vkladateľa
Vkladateľ pri použití majetku hmotného a nehmotného charakteru (s výnimkou pohľadávok) ako nepeňažného vkladu do obchodnej spoločnosti účtuje o obstaraní obchodného podielu, resp. o obstaraní akcií a súčasne o vyradení majetku z jeho účtovníctva.

Pokiaľ ocenenie nepeňažného vkladu znaleckým posudkom je rozdielne oproti účtovnej (zostatkovej) hodnote vkladaného majetku, v účtovníctve vkladateľa sa bude účtovať o tzv. oceňovacích rozdieloch z kapitálových účastín na účte 415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastín.

Podľa § 58 ods. 8 opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) sa účtuje na tomto účte u spoločníka obchodnej spoločnosti kladný alebo záporný rozdiel medzi uznaným ocenením a účtovným ocenením vecného vkladu pri jeho vložení do obchodnej spoločnosti.

Tieto oceňovacie rozdiely z kapitálových účastí pri ich vzniku neovplyvňujú výsledok hospodárenia účtovnej jednotky (ÚJ), ale po celú dobu držby dlhodobého finančného majetku (vo forme cenného papiera alebo podielu), ovplyvňujú hodnotu vlastného imania ÚJ – buď ju zvyšujú alebo znižujú, podľa charakteru oceňovacieho rozdielu.

Do nákladov alebo výnosov sa zúčtujú oceňovacie rozdiely až pri predaji alebo inom úbytku finančného majetku.

To znamená, že spolu s úbytkom majetku sa zúčtuje aj príslušný oceňovací rozdiel na ťarchu účtu 568 alebo 668 podľa toho, či ide o aktívny alebo pasívny oceňovací rozdiel.
 
P. č.
Účtovný prípad
MD
D
1
Upísanie vkladov
043
367
2a
Splatenie vkladov dlhodobým hmotným majetkom:
 
 
– splatenie vo výške zostatkovej ceny dlhodobého majetku
367
08x
– DPH z uznanej ceny vkladu
367
343
– rozdiel medzi zostatkovou cenou a uznanou cenou na vklad
 
 
   a) ak je zostatková cena nižšia
367
415
   b) ak je zostatková cena vyššia
415
367
– vyradenie vloženého majetku v obstarávacej cene
08x
02x

Související dokumenty

Súvisiace články

Vklady fyzických osôb do podnikania
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Odpis pohľadávky po splatnosti 15 rokov
Vznik záložného práva v daňovom procese
Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve v príkladoch
Zdanenie príjmov z predaja nehnuteľností u fyzických osôb
Pozastavenie a skončenie podnikania fyzickej osoby
Odpis pohľadávky
Účtovanie nepeňažných vkladov a nepeňažných príspevkov
Pohľadávky v podvojnom účtovníctve (II.)
Vyradenie sporných a rizikových pohľadávok z účtovníctva z hľadiska dane z príjmov
Krádež majetku a zásob z pohľadu dane z príjmov a dane z pridanej hodnoty
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Zníženie dane z pridanej hodnoty z titulu nevymožiteľnej pohľadávky
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti od fyzickej osoby (2. časť)
Úpravy v zdaňovaní príjmov fyzických osôb a právnických osôb od 1. 1. 2010, resp. od 1. 1. 2011 (2. časť)
Výmenný (barterový) obchod z daňového a účtovného hľadiska
Patenty a ochranné známky – vybrané problémy

Súvisiace otázky a odpovede

Zníženie základného imania
Zrušenie s.r.o.
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Navýšenie základného imania
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Rozdelenie zisku
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
Účtovanie dotácie
Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Vyradenie, resp. postúpenie pohľadávky a vplyv na základ dane
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Spotrebná daň z uhlia