Tiché spoločenstvo je právny vzťah uzatvorený medzi podnikateľským subjektom a tichým spoločníkom, ktorý za poskytnutie určitého vkladu do firmy získava právo podieľať sa na budúcich ziskoch firmy. Takýto právny vzťah nezakladá nový právny subjekt. Tichým spoločníkom môže byť ktorákoľvek osoba, ktorá má záujem vložiť určitý vklad do podnikania podnikateľského subjektu a podieľať sa ním na jeho podnikaní.
Tichý spoločník nie je zapísaný v žiadnom verejnom registri. Ak má tichý spoločník právo na hospodársky prospech najmenej 25 % z podnikania fyzickej osoby alebo právnickej osoby, podľa § 6a zákona č. 297/2008 Z.z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. je tzv. konečným užívateľom výhod, ktorý musí byť zapísaný do obchodného registra (v neverejnej časti).
Právna úprava
zmluvy o tichom spoločenstve
je upravená
v § 673 až § 681 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len "
Obchodný zákonník"). Zmluvou o tichom spoločenstve sa tichý spoločník zaväzuje poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka. Zmluvnými stranami obchodného vzťahu o tichom spoločenstve sú dva subjekty, a to podnikateľ vymedzený v
§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka ako príjemca vkladu a tichý spoločník.
Podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka je osoba zapísaná v obchodnom registri, osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov a fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
Tichým spoločníkom môže byť fyzická osoba aj právnická osoba, a to bez ohľadu na to, či je alebo nie je podnikateľom. Tichým spoločníkom nemôže byť osoba, ktorej to zakazuje zákon. Napríklad z ustanovenia § 20 ods. 2 zákona č. 85/2005 Z.z. o politických stranách a politických hnutiach v z. n. p. vyplýva, že strana alebo hnutie nesmie vo vlastnom mene podnikať a ani uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve.
Zmluva o tichom spoločenstve, uzatvorená písomne, by mala obsahovať:
-
určenie zmluvných strán, t.j. podnikateľa a tichého spoločníka,
-
záväzok tichého spoločníka poskytnúť vklad a dohodu o druhu a výške vkladu tichého spoločníka,
-
záväzok podnikateľa vyplácať tichému spoločníkovi podiel na zisku a dohodu o výške podielu tichého spoločníka