Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným

Vydáno: 25 minút čítania

Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným je najčastejším spôsobom zániku účasti spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným za jej trvania. Obchodný podiel možno prevádzať kedykoľvek od vzniku spoločnosti až do zániku spoločnosti výmazom z obchodného registra, pričom prípadný proces likvidácie spoločnosti prevodu neprekáža. Zrušenie spoločnosti a jej vstup do likvidácie nič nemení na postavení spoločníka spoločnosti v tom smere, že mu stále patrí obchodný podiel, a obchodný podiel spoločnosti s ručením obmedzeným zrušenej s likvidáciou možno preto prevádzať až do okamihu zániku spoločnosti.


Právne hľadisko prevodu


Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným je najčastejším spôsobom zániku účasti spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným za jej trvania. Obchodný podiel možno prevádzať kedykoľvek od vzniku spoločnosti až do zániku spoločnosti výmazom z obchodného registra, pričom prípadný proces likvidácie spoločnosti prevodu neprekáža. Zrušenie spoločnosti a jej vstup do likvidácie nič nemení na postavení spoločníka spoločnosti v tom smere, že mu stále patrí obchodný podiel, a obchodný podiel spoločnosti s ručením obmedzeným zrušenej s likvidáciou možno preto prevádzať až do okamihu zániku spoločnosti. So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka (§ 115 ods. 1 Obchodného zákonníka), ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Ak to spoločenská zmluva pripúšťa, spoločník môže previesť obchodný podiel aj na inú osobu stojacu mimo spoločnosti. Spoločenská zmluva môže pre tento prípad určiť, že pri takomto prevode obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia. Vzhľadom na dispozitívne ustanovenie § 115 ods. 1 Obchodného zákonníka o prevode obchodného podielu na iného spoločníka, môže spoločenská zmluva tiež ustanoviť inú podmienku pre prevod obchodného podielu na iného spoločníka, ako súhlas valného zhromaždenia. Nepriamo to vyplýva aj z § 117a ods. 3 Obchodného zákonníka, ktorý počíta s tým, že na prevod obchodného podielu sa podľa spoločenskej zmluvy môže vyžadovať splnenie inej podmienky. Takouto podmienkou môže byť napr. súhlas dozornej rady spoločnosti, ak je zriadená, alebo súhlas všetkých ostatných spoločníkov.

Prevod obchodného podielu je realizovateľný iba na základe písomnej zmluvy o prevode obchodného podielu (inak je absolútne neplatná), pričom zo zákona podpisy prevodcu aj nadobúdateľa na zmluve musia byť osvedčené. Vzhľadom na túto požiadavku musia písomnú formu s osvedčenými podpismi zmluvných strán mať aj akékoľvek dodatky k tejto zmluve, a taktiež prípadné odstúpenie od zmluvy a odvolanie účinkov tohto odstúpenia. V prípade, že zmluvu za prevodcu alebo nadobúdateľa uzatvára splnomocnenec na základe plnej moci oprávňujúcej ho na tento úkon, musí byť, okrem skutočnosti, že podpis splnomocnenca na zmluve musí byť úradne osvedčený, aj plná moc udelená v písomnej forme a na tejto plnej moci musí byť úradne osvedčený podpis splnomocniteľa.

Zmluva o prevode obchodného podielu je podľa § 261 ods. 3 písm. a) Obchodného zákonníka tzv. absolútnym obchodom, t. j. jej režim sa bez ohľadu na to, či jej účastníkmi sú podnikatelia alebo nie, bude riadiť vždy ustanoveniami Obchodného zákonníka. Z uvedeného dôvodu sa prevod obchodného podielu nemôže v žiadnom prípade uskutočniť darovacou zmluvou ani kúpnou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka. Zmluva o prevode obchodného podielu je osobitným zmluvným typom upraveným v § 115 Obchodného zákonníka, a teda prevod obchodného podielu sa nemôže uskutočniť ani kúpnou zmluvou podľa Obchodného zákonníka, ktorou navyše možno previesť len vlastnícke právo k hnuteľným veciam, nie obchodný podiel, ako inú majetkovú hodnotu. Obchodný podiel tak možno previesť vždy len zmluvou o prevode obchodného podielu podľa Obchodného zákonníka. Vo vzťahu k uvedenému však je potrebné zdôrazniť, že zmluvu, ako každý právny úkon, je potrebné vykladať podľa jej obsahu a nie podľa jej označenia, a tak obchodný podiel môže byť platne a účinne prevedený aj zmluvou, ktorá bude označená ako „kúpna zmluva“ alebo „darovacia zmluva“, pokiaľ takáto zmluva podľa svojho obsahu bude mať náležitosti vyžadované zákonom pre zmluvu o prevode obchodného podielu.

Nadobúdateľ, pokiaľ už v čase prevodu nie je spoločníkom danej spoločnosti, musí v zmluve vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, príp. k stanovám, ak boli prijaté. Účinky prevodu obchodného podielu medzi zmluvnými stranami nastávajú dňom jej uzatvorenia. Účinok zmluvy voči spoločnosti nastáva až dňom doručenia zmluvy spoločnosti (príp. až neskoršou účinnosťou zmluvy dohodnutou medzi zmluvnými stranami), nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom (ak je podľa spoločenskej zmluvy po

Související dokumenty

Súvisiace články

Zdanenie príjmov fyzickej osoby z prevodu účasti v spoločnosti
Výmenný (barterový) obchod z daňového a účtovného hľadiska
Tiché spoločenstvo z daňového a účtovného aspektu
Predaj obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Vklady do dcérskych podnikov
Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Predaj obchodného podielu z daňového a účtovného hľadiska
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Zdanenie podielových listov
Zdanenie príjmov z predaja nehnuteľností u fyzických osôb
Dividendy, zaúčtovanie a odvody
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Rozdelenie zisku a úhrada straty
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Zmenka ako cenný papier a platobný prostriedok z účtovného a daňového hľadiska
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Vklady fyzických osôb do podnikania

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Zníženie základného imania
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Zrušenie s.r.o.
Predaj časti podniku.
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Rozdelenie zisku
Zmluva o prevzatí dlhu
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Nerozdelené zisky minulých rokov
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO