Predaj obchodného podielu z daňového a účtovného hľadiska

Vydáno: 27 minút čítania

Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. Predmetom vkladu sú peňažné alebo nepeňažné plnenia, ktoré sa vkladateľ zaväzuje previesť na spoločnosť. Pri založení spoločnosti sa môže každý spoločník zúčastniť iba jedným vkladom. Výška vkladu každého spoločníka sa môže určiť rozdielne. Celková hodnota vkladov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti. Miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti je definovaná v ust. § 61 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) ako podiel. Obchodný podiel podľa § 114 Obchodného zákonníka predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Na existenciu obchodného podielu sú viazané všetky práva a povinnosti spoločníka. Každý spoločník môže mať iba jeden obchodný podiel, ak spoločník vloží ďalší vklad, zvyšuje sa jeho obchodný podiel v pomere zodpovedajúcom výške ďalšieho vkladu.

Vklad, ktorý vložil spoločník do spoločnosti, sa stáva majetkom spoločnosti
a spoločník ním nemôže voľne disponovať.
Môže však disponovať svojím obchodným podielom.
V súlade s § 115 Obchodného zákonníka môže svoj obchodný podiel so súhlasom valného zhromaždenia previesť na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia. Spoločník nemôže previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka alebo na inú osobu, ak sa voči spoločnosti vedie konanie o jej zrušení, ak je spoločnosť zrušená súdom alebo na základe rozhodnutia súdu, alebo ak voči spoločnosti pôsobia účinky vyhlásenia konkurzu alebo povolenia reštrukturalizácie. Spoločník nemôže previesť svoj podiel na iného spoločníka alebo inú osobu, ak je ako povinný vedený v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.
Zmluva o prevode obchodného podielu musí mať písomnú formu a podpisy zmluvných strán musia byť úradne osvedčené. Pri prevode väčšinového podielu je potrebné k návrhu na zápis zmeny v osobe spoločníka do obchodného registra doložiť súhlas správcu dane k osobe spoločníka aj nadobúdateľa v prípade, ak prevodca alebo nadobúdateľ sú vedení v zozname daňových dlžníkov finančnej správy.
Okrem právneho posúdenia a realizácie prevodu obchodného podielu je pre zmluvné strany nevyhnutné aj posúdenie z pohľadu zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve  v z. n. p. (ďalej len "zákon o účtovníctve") a zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov  v z. n. p. (ďalej len "ZDP"). Pre účtovné a daňové posúdenie prevodu obchodného podielu je podstatné, že
zmluvu o prevode obchodného podielu uzatvára spoločník s nadobúdateľom, do zmluvného vzťahu nevstupuje spoločnosť, ktorej obchodné podiely sa prevádzajú.
Pri prevode obchodného podielu dochádza k vysporiadaniu medzi pôvodným spoločníkom a novým spoločníkom, ktorý obchodný podiel nadobúda. Prevod obchodného podielu nemá žiadny daňový dosah na samotnú spoločnosť. V účtovníctve zaeviduje iba zmenu spoločníkov na analytických účtoch.
Odplatný prevod obchodného podielu (predaj) je potrebné daňovo vysporiadať iba na strane prevodcu, u ktorého prichádza do úvahy zdanenie dosiahnutého príjmu.
Na strane nadobúdateľa sa obstaranie obchodného podielu daňovo neprejaví, pretože výdavok na obstaranie obchodného podielu nie je daňovým výdavkom v okamihu vynaloženia, ale v okamihu predaja.
Predaj obchodného podielu je potrebné účtovne vysporiadať iba v prípade, ak prevodca, resp. nadobúdateľ sú účtovnými jednotkami.
Ak je prevodca obchodného podielu
platiteľom dane z pridanej hodnoty
podľa zákona č. 222/2004 Z.z.o dani z pridanej hodnoty  v z. n. p. pri predaji
uskutočňuje zdaniteľný obchod
, ktorý je podľa § 39 ods. 1 písm. f) od dane oslobodený.
 
Určenie výšky obchodného podielu
Výška obchodného podielu sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Ide o
vklady
, ku ktorým sa spoločník zaviazal, bez ohľadu na to, či vklad bol alebo nebol splatený, alebo či ide o vklad peňažný alebo nepeňažný. Súhrn vkladov všetkých spoločníkov tvorí
základné imanie
.
Pri založení spoločnosti sa výška vkladu rovná hodnote obchodného podielu spoločníka. V ďalšom období je výška obchodného podielu závislá od čistého obchodného imania spoločnosti. Podľa § 6 ods. 3 Obchodného zákonníkačistým obchodným imaním je obchodný majetok po odpočítaní záväzkov vzniknutých v súvislosti s podnikaním. Z účtovného hľadiska je čisté obchodné imanie vykázané v súvahe ako
vlastné imanie
účtovnej jednotky a tvorí ho základné imanie, kapitálové fondy, fondy tvorené zo zisku, výsledok hospodárenia minulých rokov a výsledok hosp

Související dokumenty

Súvisiace články

Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov (2. časť)
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Odpisovanie automobilu v osobitných prípadoch
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Mikrodaňovník - právnická osoba v roku 2024
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Daňový bonus roka 2023 (II.)
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Zdanenie príjmov fyzickej osoby z prevodu účasti v spoločnosti
Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným
Daň z príjmov právnickej osoby – príklady problematických okruhov
Daňový bonus roka 2023
Benefity zamestnancov z hľadiska daňových a účtovných predpisov
Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Predaj obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Daňové zvýhodnenia na vyživované deti
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (3. časť)

Súvisiace otázky a odpovede

Prevoditeľnosť obchodného podielu
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Zrušenie s.r.o.
Predaj časti podniku.
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zníženie základného imania
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Zaúčtovanie benefitu vo forme poukážok
Rozdelenie zisku
Prevod majetku a záväzkov z SZČO do s.r.o. z pohľadu účtovania, ocenenia majetku, DPH a dani z príjmov
Poskytovanie ubytovania a dopravy zamestnancom a pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry
Zmluva o prevzatí dlhu
Vklad fyzickej osoby do s. r. o.
Pôžička konateľovi
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
DPH s poľskou firmou
Predaj nehnuteľnosti neziskovou organizáciou