Vklady do dcérskych podnikov

Vydáno: 23 minút čítania

Pojem dcérsky podnik, resp. dcérska spoločnosť nie je predmetom vymedzujúcej definície v žiadnom právnom predpise. V zmysle dostupných ekonomických slovníkov možno vo všeobecnosti považovať za dcérsku spoločnosť (filiálku) takú spoločnosť, ktorej väčšia časť spoločného kapitálu je v rukách inej spoločnosti, ktorá sa nazýva materská spoločnosť.

Pojem dcérsky podnik, resp. dcérska spoločnosť nie je predmetom vymedzujúcej definície v žiadnom právnom predpise. V zmysle dostupných ekonomických slovníkov možno vo všeobecnosti považovať za dcérsku spoločnosť (filiálku) takú spoločnosť, ktorej väčšia časť spoločného kapitálu je v rukách inej spoločnosti, ktorá sa nazýva materská spoločnosť.

 

Právny pohľad

Namiesto pojmu dcérska spoločnosť v praxi sa možno častokrát stretnúť aj s pomenovaním ovládaná spoločnosť. Takýmto subjektom sa označuje spoločnosť, ktorej ovládajúcou osobou je iná obchodná spoločnosť, tzv. materská spoločnosť. Tieto pojmy používa v rámci koncernového práva (resp. tzv. holdingovej úpravy) aj Obchodný zákonník. V rámci § 66a ods. 1 Obchodného zákonníka ustanovuje, že ovládanou osobou je spoločnosť, v ktorej má určitá osoba väčšinový podiel na hlasovacích právach preto, že má podiel na spoločnosti, alebo akcie spoločnosti, s ktorými je spojená väčšina hlasovacích práv, alebo preto, že na základe dohody s inými oprávnenými osobami môže vykonávať väčšinu hlasovacích práv bez ohľadu na platnosť alebo na neplatnosť takejto dohody. Ovládanou osobou môže byť teda obchodná spoločnosť alebo družstvo. Ovládajúcou osobou môže byť každý, t. j. právnická alebo fyzická osoba (pokiaľ jej osobitný predpis nezakazuje nadobúdať hlasovacie práva, ktoré sú rozhodujúcim kritériom vzťahu ovládania). Vzťahy ovládania sa môžu vytvárať priamo, ale aj sprostredkovane. To znamená, že ak má napr. spoločnosť ALFA väčšinový podiel na hlasovacích právach v spoločnosti BETA a spoločnosť OMEGA má väčšinový podiel na hlasovacích právach v spoločnosti ALFA, potom spoločnosť BETA je priamo ovládaná spoločnosťou ALFA, ale aj sprostredkovane ovládaná spoločnosťou OMEGA.
 

Účtovný pohľad

Účtovné predpisy riešia definíciu subjektov v rámci koncernového práva prostredníctvom § 22 ods. 3 a 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej iba „zákon o účtovníctve“). Na účtovné účely sa rozumie materskou účtovnou jednotkou (ÚJ) taká ÚJ, ktorá je obchodnou spoločnosťou, štátnym podnikom alebo družstvom, ktorá v inej ÚJ – obchodnej spoločnosti:
  • má väčšinu hlasovacích práv v ÚJ, alebo
  • má právo vymenúvať alebo odvolávať väčšinu členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu ÚJ a súčasne je jej spoločníkom alebo jej akcionárom, alebo
  • má právo ovládať ÚJ, ktorej je spoločníkom alebo akcionárom na základe dohody uzavretej s touto ÚJ alebo na základe jej spoločenskej zmluvy alebo stanov, ak to umožňuje právo štátu, ktorým sa ÚJ riadi, alebo
  • je spoločníkom alebo akcionárom ÚJ a väčšina členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu ÚJ vykonávajúcich svoju funkciu v priebehu účtovného obdobia a v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období až do zostavenia konsolidovanej účtovnej závierky bola vymenovaná výlučne prostredníctvom výkonu hlasovacích práv spoločníka alebo akcionára, ktorý je materskou ÚJ, alebo
  • je spoločníkom alebo akcionárom a na základe dohody s inými jej spoločníkmi alebo akcionármi má väčšinu hlasovacích práv.
Dcérskou ÚJ sa rozumie ÚJ, v ktorej má materská ÚJ uvedené práva.
 
Účtovné predpisy definujú aj tzv. ÚJ s podstatným vplyvom, ktorou sa rozumie na účtovné účely v zmysle § 27 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve ÚJ, ktorá má v inej ÚJ najmenej 20 %-ný podiel na hlasovacích právach.
 

Cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke

Na účtovanie cenných papierov a podielov v dcérskej ÚJ je vyčlenený v rámci účtovej osnovy účet 061 – Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke. Účet sa aplikuje na účtovanie:
  • akcií v prípadoch, ak akciová spoločnosť, ktorej akcie ÚJ nadobudla, je dcérskou ÚJ,
  • podielov vtedy, ak obchodná spoločnosť, v ktorej ÚJ nadobudla podiel, je dcérskou ÚJ,
  • podielov, ak družstvo, v ktorom ÚJ nadobudla podiel, je dcérskou ÚJ.
Výnosy plynúce z vlastníctva podielových cenných papierov a podielov v dcérskej ÚJ sa účtujú v prospech účtu 665 – Výnosy z dlhodobého finančného majetku. Úbytok podielových cenných papierov a podielov v dcérskej ÚJ pri ich predaji sa účtuje na ťarchu účtu 561 – Predané cenné papiere a podiely. <

Související dokumenty

Súvisiace články

Premena menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro (2. časť)
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Premena menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro
Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným
Zlúčenie spoločností
Metóda vlastného imania pri oceňovaní obchodných podielov
Úprava niektorých ustanovení Obchodného zákonníka a nadväzujúcich právnych predpisov po novom
Zmenka ako cenný papier a platobný prostriedok z účtovného a daňového hľadiska
Novelizácia Obchodného zákonníka od 1. februára 2007
Vklady fyzických osôb do podnikania
Oceňovanie reálnou hodnotou
Účtovanie nepeňažných vkladov a nepeňažných príspevkov
Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov (2. časť)
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Zníženie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Účtovanie kapitálového fondu z príspevkov
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov

Súvisiace otázky a odpovede

Zníženie základného imania
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Navýšenie základného imania
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Zrušenie s.r.o.
Rozdelenie zisku
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi
Nerozdelené zisky minulých rokov
Zníženie základného imania
Zlúčenie akciových spoločností
Deň zaúčtovania pri obstaraní akcií
Zapožičanie zamestnanca