Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov

Vydáno: 48 minút čítania

Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov je riešené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), a to u:

 
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov u fyzických osôb
Príjmy z predaja cenných papierov nadobudnutých fyzickými osobami je možné rozdeliť na:
-
príjmy z predaja cenných papierov, o ktorých fyzická osoba účtuje ako o svojom obchodnom majetku, ktoré sú potom súčasťou príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, t.j. príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a
-
príjmy z predaja cenných papierov zaraďovaných medzi ostatné príjmy fyzickej osoby podľa § 8 ZDP.
V prípade, ak daňovník účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP o nákupe cenných papierov a ich následnom predaji, je takýto príjem vždy zdaniteľným príjmom, pričom výdavky si uplatňuje v súlade s § 19 ZDP. Vstupná cena finančného majetku je určená v § 25a ZDP. Ak by takýto daňovník predával cenné papiere, potom by si v zdaňovacom období, kedy dochádza k ich predaju mohol uplatniť ako výdavok obstarávaciu cenu predávaných cenných papierov, ale len do výšky príjmu z ich predaja.
______________________________
Poznámka:
V praxi je však známe minimum prípadov, keď by fyzické osoby dosahujúce príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 účtovali o cenných papieroch ako o svojom obchodnom majetku. Skôr je možné sa stretnúť so situáciou, že cenné papiere nakupujú ako fyzické osoby - občania bez toho, že by ich zaraďovali do obchodného majetku, aj v prípade, ak dosahujú príjmy z podnikania.
______________________________
Príjmy z predaja cenných papierov fyzických osôb, ktoré neboli zaradené do obchodného majetku, sa posudzujú v kontexte ustanovenia § 8 ZDP.
V prípade takýchto príjmov je nastavená aj možnosť oslobodenia príjmov z predaja cenných papierov, pričom je možné rozlišovať príjmy z predaja cenných papierov:
-
prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu [§ 9 ods. 1 písm. k) ZDP],
-
neprijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu [§ 9 ods. 1 písm. i) ZDP],
-
obchodovaných v rámci zriadených účtov pre dlhodobé investičné sporenie [§ 9 ods. 1 písm. l) ZDP].
Príjem z predaja cenných papierov, ktorý nie je od dane oslobodený, sa vysporiada prostredníctvom daňového priznania po skončení zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka u fyzickej osoby), pričom v prípade, ak by takýto príjem plynul daňovníkovi zo zdrojov v zahraničí (štát, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia), kde by bol zdanený, by si mohol uplatniť aj metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia tohto príjmu na území SR.
Ak by príjmy z predaja cenných papierov plynuli daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len "daňovník s ODP"), t.j. daňovníkovi uvedenom v § 2 písm. e) ZDP a tieto by nespĺňali podmienku oslobodenia od dane v súlade s § 9 ZDP, ide u neho o zdaniteľný príjem, ktorý je ako zdroj na území SR (predmet dane) vymedzený v § 16 ZDP.
Podľa tohto ustanovenia je príjmom zo zdroja na území SR daňovníka s ODP príjem:
-
z úhrad od daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len "daňovník s NDP") a od stálych prevádzkarní daňovníkov s ODP, ktorými sú aj príjmy z prevodu cenných papierov emitovaných daňovníkmi so sídlom na území SR okrem príjmov z prevodu štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok [§ 16 ods. 1 písm. e) bod 5 ZDP],
-
z prevodu akcií, účastí alebo podielov na spoločnosti, ak táto spoločnosť vlastní nehnuteľný majetok nachádzajúci sa na území SR, ktorého účtovná hodnota vyplývajúca z účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie predchádzajúce prevodu je viac ako 50 % hodnoty vlastného imania tejto spoločnosti alebo tohto družstva [§ 16 ods. 1 písm. h) ZDP].
Tieto príjmy sú zdaniteľnými príjmami, z ktorých platiteľ príjmu zabezpečuje daň podľa § 44 ZDP vo výške 19 % z príjmu, s výnimkou vykonávania úhrad vyplácaných, pripisovaných alebo poukazovaných v prospech daňovníka s ODP, ktorý je daňovníkom podľa § 2 písm. t), t.j. daňovníkom členského štátu Európskej únie.
Ak by takéto príjmy plynuli daňovníkovi nespolupracujúceho štátu podľa § 2 písm. x) ZDP, daň sa zabezpečuje vo výške 35 %.
Daňovník si ale musí vysporiadať daňovú povinnosť z tohto príjmu v súlade s ustanoveniami ZDP v podanom daňovom priznaní, ak pôjde o zdaniteľný príjem, ktorý nie je oslobodený od dane, tak podľa medzinárodnej zmluvy ako aj ZDP.
Tieto príjmy sú však zdaniteľné len v prípade, ak nie sú od dane oslobodené podľa ustanovení ZDP, resp. v prípade, ak plynú zo štátu, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ak táto zmluva umožňuje zdaňovať predmetný príjem v štáte zdroja.
 
Príjmy z predaja cenných papierov, ktoré neboli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu
Príjmy z predaja cenných papierov, ktoré neboli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu sú zdaniteľnými príjmami podľa § 8 ZDP, ak nespĺňajú podmienky pre oslobodenie určené v

Související dokumenty

Súvisiace články

Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Odpisovanie automobilu v osobitných prípadoch
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Mikrodaňovník - právnická osoba v roku 2024
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (3. časť)
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Zdaňovacie obdobia pri zrušení a zániku spoločnosti
Dotácie na obstaranie hmotného majetku a ich vplyv na základ dane z príjmov (2. časť)
Daň z príjmov právnickej osoby – príklady problematických okruhov
SZČO a skladové zásoby pre vlastnú spotrebu z hľadiska dane z príjmov
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
15 % sadzba dane z príjmov, mikrodaňovník, mikro účtovná jednotka či obrat pre registráciu pre DPH: vybrané omyly z praxe
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Úprava základu dane o neuhradené záväzky
Daň z príjmov PO - príklady problematických okruhov
Predaj obchodného podielu z daňového a účtovného hľadiska
Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov (2. časť)

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Sadzba dane z PO
Zníženie základného imania
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Zrušenie s.r.o.
Navýšenie základného imania
Rozdelenie zisku
Prevod majetku a záväzkov z SZČO do s.r.o. z pohľadu účtovania, ocenenia majetku, DPH a dani z príjmov
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Zaúčtovanie benefitu vo forme poukážok
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Poskytovanie ubytovania a dopravy zamestnancom a pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Účtovanie nákladov
Vrátenie preplatku zo zdravotnej poisťovne
Reprezentačné a DPH