Spoločnosť s ručením obmedzeným je obchodná spoločnosť – právnická osoba, ktorú podľa Obchodného zákonníka zakladá za účelom podnikania buď jedna osoba alebo viac osôb. Ak zákon neustanovuje inak, zakladateľmi spoločnosti môžu byť fyzické aj právnické osoby, ktoré sa môžu zúčastňovať na podnikaní s. r. o.
Spoločnosť s ručením obmedzeným (ďalej len „spoločnosť alebo s. r. o.“) je obchodná spoločnosť – právnická osoba, ktorú podľa Obchodného zákonníka (ďalej len „OZ“) zakladá za účelom podnikania buď jedna osoba alebo viac osôb (ďalej len „spoločník s. r. o. alebo spoločník“). Ak zákon neustanovuje inak, zakladateľmi spoločnosti môžu byť fyzické aj právnické osoby, ktoré sa môžu zúčastňovať na podnikaní s. r. o.
- fyzickým osobám nárok na zdaniteľný príjem a podiel na zisku s. r. o. podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ ZDP“),
- s. r. o. povinnosť z vyplatených zdaniteľných príjmov odviesť preddavok na daň alebo daň vybrať zrážkou,
- s. r. o. a fyzickým osobám odvodové povinnosti podľa ustanovení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v z. n. p. (ďalej len „zákon o starobnom dôchodkovom sporení“) a zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“), teda povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, príspevky na starobné dôchodkové sporenie a preddavky na poistné na zdravotné poistenie [ďalej len legislatívna skratka podľa § 5 ods. 7 písm. e) ZDP „poistné a príspevky“].
Daňové a odvodové povinnosti, ktoré s. r. o. vznikajú pri vyplácaní príjmov fyzickým osobám, súvisia s právnym postavením fyzickej osoby v s. r. o. Predtým, než ich na príkladoch z praxe rozoberieme, pripomeňme si základné pojmy.
Právne postavenie fyzickej osoby v s. r. o. a v jej orgánoch
V rámci podnikateľskej činnosti s. r. o.:
-
zamestnáva fyzické osoby v pracovnoprávnych vzťahoch podľa Zákonníka práce (ďalej len „ZP“),
-
na výkon činností pri zariaďovaní záležitostí pre s. r. o. uzatvára s fyzickými osobami obchodnoprávne vzťahy podľa OZ. Nie je možné uzatvoriť pracovnú zmluvu na činnosť, ktorou je spravovanie spoločnosti. Na výkon činností pri zariaďovaní záležitostí pre s. r. o. sa uzatvára zmluva o výkone funkcie (§ 66 ods. 3 OZ) a ak takáto zmluva nebola uzavretá, riadia sa vzťahy medzi spoločnosťou a členmi orgánov spoločnosti alebo spoločníkmi pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti ustanoveniami o mandátnej zmluve podľa § 566 až § 576 OZ. Zmluva musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie s. r. o.
Spoločníci, konatelia aj členovia dozornej rady s. r. o. môžu so spoločnosťou uzatvoriť aj pracovnoprávny vzťah podľa ZP ako zamestnanci. Popis pracovnej činnosti v pracovnej zmluve nemôže byť v žiadnom bode zhodný s popisom činnosti pri výkone funkcie podľa OZ. Z daňového hľadiska sú príjmy plynúce z pracovnoprávneho aj obchodného vzťahu rovnocenné.
Spoločník s. r. o.
Spoločnosť zakladá jeden alebo viac spoločníkov. Na založení spoločnosti sa môže každý spoločník zúčastniť iba jedným vkladom. Výška vkladu sa môže pre jednotlivých spoločníkov určiť rozdielne. Celková hodnota vkladov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti, ktorého hodnota musí byť aspoň v sume 200 000 Sk alebo 5 000 EUR. Hodnota vkladu spoločníka musí byť aspoň 30 000 Sk alebo 750 EUR.
Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení spoločníkov s. r. o. v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve s. r. o., prípadne v jej stanovách. Spoločníci majú najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti.
Valné zhromaždenie spoločníkov s. r. o.
Valné zhromaždenie spoločníkov s. r. o. (ďalej len „valné zhromaždenie“) je najvyšším orgánom spoločnosti. Ak má spoločnosť jediného spoločníka, vykonáva tento spoločník pôsobnosť valného zhromaždenia.
Valné zhromaždenie zvolá dozorná rada s. r. o., ak to vyžadujú záujmy spoločnosti. Valné zhromaždenie si môže vyhradiť rozhodovanie vecí, ktoré inak patria do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti. Spoločník sa zúčastňuje na rokovaní valného zhromaždenia osobne alebo v zastúpení splnomocnencom na základe písomného plnomocenstva. Splnomocnencom nesmie byť konateľ alebo člen dozornej rady spoločnosti. Valné zhromaždenie je schopné uznášania, ak sú prítomní spoločníci, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov, ak spoločenská zmluva s. r. o. neurčuje inak. Ak zákon, spoločenská zmluva s. r. o., prípadne stanovy neustanovujú kratšiu lehotu, zvolávajú valné zhromaždenie konatelia najmenej raz za rok.
Štatutárny orgán – konateľ s. r. o.
Prokurista
Člen dozornej rady
Definícia zamestnanca
- konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným (podľa § 133 až 136 OZ), ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP,
- člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby, ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. d) ZDP,
- spoločník s. r. o., komandista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa ZDP považuje za príjem zo závislej činnosti.
Zdaňovanie príjmov vyplácaných fyzickým osobám v s. r. o.
Základ dane