Vysporiadanie výsledku hospodárenia v akciovej spoločnosti a spoločnosti s r. o.

Vydáno: 30 minút čítania

Zisťovanie výsledku hospodárenia za účtovné obdobie patrí k základným zásadám podvojného účtovníctva. Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov, účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov, na ktorých sa účtuje o dani z príjmu (účty 591, 592, a 595) a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.

Výsledok hospodárenia po zdanení daňou z príjmov - účtovný výsledok hospodárenia, ktorým môže byť účtovný zisk, alebo účtovná strata - sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5. O jeho výške a štruktúre tvorby informuje výkaz ziskov a strát za účtovné obdobie. Hodnota výsledku hospodárenia zistená vo výkaze ziskov a strát musí byť premietnutá aj v súvahe v rámci vlastného imania. Výsledok hospodárenia bežného obdobia sa k prvému dňu nasledujúceho obdobia pretransformuje na výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Suma vedená na tomto účte je určená k rozdeleniu, v prípade straty k vysporiadaniu podľa pravidiel stanovených zákonom č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len "Obchodný zákonník"), spoločenskou zmluvou, stanovami firmy, rozhodnutím valného zhromaždenia prípadne iným záväzným predpisom.

Predmetom rozdelenia je výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Z toho vyplýva, že predmetom rozdelenia je zisk účtovný a nie zisk daňový. Výsledok hospodárenia môže mať aj podobu straty. Rozdelenie zisku a vysporiadanie straty pripadá podľa príslušných ustanovení Obchodného zákonníka do právomoci valného zhromaždenia. Návrh na rozdelenie predkladá podľa Obchodného zákonníka štatutárny orgán spoločnosti (v akciovej spoločnosti predstavenstvo, v s. r. o. konateľ). V prípade existencie dozornej rady táto predkladá akcionárom (spoločníkom) na valnom zhromaždení svoje stanovisko k rozdeleniu zisku. K prijatiu uznesenia o tomto bode valného zhromaždenia postačuje väčšina prítomných hlasov, ak nie je v stanovách uvedené inak.
Príklad č. 1:
Spoločnosť dosiahla v roku 2020 zisk. Ktorý zisk je predmetom rozdelenia na valnom zhromaždení? Účtovný alebo daňový zisk?
Výsledok hospodárenia spoločnosti ako účtovnej jednotky, je zistený ako rozdiel medzi celkovými výnosmi a celkovými nákladmi. Tento sa mimo účtovníctva systémom pripočítateľných a odpočítateľných položiek podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP") upraví na základ dane, z ktorého sa vypočíta daň. Daň sa účtuje v rámci uzávierkových operácií za rok 2020. Po vypracovaní účtovnej závierky sa v sústave účtovníctva zistí výsledok hospodárenia, a to účtovný zisk po zdanení, alebo účtovná strata. Predmetom rozdelenia je zisk vykázaný v účtovnej závierke.
* * *
Príklad č. 2:
V ktorom účtovnom období sa účtuje o rozdelení vytvoreného zisku v akciovej spoločnosti? Musí byť rozdelenie zisku za príslušný rok zaúčtované ako súčasť účtovnej závierky a účtovnej uzávierky, alebo to môže byť až v nasledujúcom roku?
V akciovej spoločnosti (ale aj v spoločnosti s ručením obmedzeným) platí pre účtovanie rozdelenia zisku pravidlo: Výsledok hospodárenia sa v jednom roku zistí a zdaní v prípade zisku a v nasledujúcom roku sa rozdelí.
Výsledkom hospodárenia bežného roka sa rozumie účtovný zisk alebo účtovná strata. Rozdelenie zisku alebo úhrada straty sa v akciovej spoločnosti účtuje v nasledujúcom účtovnom období. V akciovej spoločnosti a spoločnosti s. r. o. rozhoduje o schválení individuálnej účtovnej závierky spoločnosti a o rozdelení zisku vykázaného v individuálnej účtovnej závierke valné zhromaždenie. Podľa súčasnej právnej úpravy v § 179 ods. 3 a 4 Obchodného zákonníka platí, že akciová spoločnosť a spoločnosť s. r. o. je povinná predložiť účtovnú závierku na schválenie príslušnému orgánu tak, aby ju tento schválil do 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Ak valné zhromaždenie rozhodne o nerozdelení zisku vykázaného v riadnej individuálnej účtovnej závierke z posledného účtovného obdobia, charakter tohto vykázaného zisku sa týmto rozhodnutím pretransformuje na tzv. nerozdelený zisk z minulých období, ktorý predstavuje iný vlastný zdroj spoločnosti. Ak príslušný orgán nerozhodne do konca nasledovného účtovného obdobia, preúčtuje sa výsledok hospodárenia v schvaľovaní podľa charakteru na účet nerozdeleného zisku alebo neuhradenej straty. Ale, je to správny delikt podľa zákona o účtovníctve. Operácie súvisiace s rozdelením zisku alebo úhradou straty nepatria medzi uzávierkové operácie, ale medzi operácie nasledujúceho účtovného obdobia.
* * *
Položky rozdelenia zisku môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín:
-
Povinný prídel do zákonného rezervného fondu, ktorý vyplýva zo Obchodného zákonníka.
-
Položky uvedené v stanovách spoločnosti, predovšetkým prioritné dividendy, prídely do štatutárnych fondov a štatutárny prídel do rezervného fondu, podiely zamestnancov na zisku a iné položky vyplývajúce zo stanov alebo rozhodnutia valného zhromaždenia.
-
Ostatné použitie zisku ako:
-
úhrada straty minulých rokov,

Související dokumenty

Súvisiace články

Úprava základu dane o neuhradené záväzky
Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov (2. časť)
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Pozastavenie a skončenie podnikania fyzickej osoby
Daň z príjmov právnickej osoby – príklady problematických okruhov
Dividendy, zaúčtovanie a odvody
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2005
Vklady fyzických osôb do podnikania
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Podiely na zisku z hľadiska zdanenia daňou z príjmov
Zmeny navrhované v zákone o dani z príjmov od 1. januára 2018
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2019
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2018

Súvisiace otázky a odpovede

Zrušenie s.r.o.
Navýšenie základného imania
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Predaj časti podniku.
Rozdelenie zisku
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zmluva o prevzatí dlhu
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Dodatočné daňové priznanie
Nerozdelené zisky minulých rokov
Základ dane spoločnosti s r. o.
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012

Súvisiace predpisy

Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 zo 16. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 136/2001 Z.z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov