Ministerstvo financií SR a Ministerstvo spravodlivosti SR predložili do legislatívneho procesu návrhy noviel zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) s predpokladanou účinnosťou od 1. 1. 2018. V tomto príspevku prinášame krátky prehľad najvýznamnejších zmien, ktoré spomínané novely ZDP prinášajú.
Novela ZDP predložená ministerstvom financií prináša, okrem niektorých spresnení, aj nové inštitúty, ktoré si zaslúžia pozornosť širokej podnikateľskej verejnosti.
Zmeny v zdaňovaní fyzických osôb
Zdanenie príjmov z predaja majetku v bezpodielovom vlastníctve manželov
Navrhuje sa riešenie zdanenia príjmu z predaja majetku (alebo práva) v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktorý mal jeden z manželov zaradený do obchodného majetku (OM), pri jeho predaji po vyradení z OM. Príjmy plynúce manželom z predaja alebo prevodu majetku (alebo práva) v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktorý bol zahrnutý v OM niektorého z nich, sa podľa návrhu novely zákona zdania u toho z manželov, ktorý mal takýto majetok alebo právo zahrnuté v OM. V tomto prípade teda nebude možné použiť postup delenia príjmu dosiahnutého z predaja takéhoto majetku v dohodnutom pomere, ale celý príjem sa bude zdaňovať u toho manželského partnera, ktorý mal majetok zaradený v OM. Tento postup sa navrhuje použiť aj na príjmy z predaja majetku nadobudnutého do 31. 12. 2017.
Úpravy v definícii príležitostnej činnosti a príjmov z nej plynúcich
Spresňuje sa pojem príjmov z príležitostných činností, pri ktorých boli v aplikačnej praxi problémy, pričom sa však aj v súčasnosti nepovažuje za príležitostnú činnosť taká činnosť, ktorá je alebo bola vykonávaná na základe zmluvného vzťahu. Podľa navrhovaného znenia je jednoznačne jasné, že fyzickej osobe plynie príjem z príležitostnej činnosti vtedy, ak sa sama rozhodne ju vykonať, ale bez zmluvne dohodnutej povinnosti, ktorú by jej určila alebo prikázala iná osoba (napr. pokosenie trávy kamarátovi a pod.). T. j. za príležitostnú činnosť sa nepovažuje činnosť vykonávaná na základe zmluvného vzťahu, napr. podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. alebo zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p.
Nový inštitút oddlženia fyzickej osoby a jeho vplyv na zákon o dani z príjmov
Podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o konkurze a reštrukturalizácii“) sa od 1. 3. 2017 fyzickým osobám umožňuje vstúpiť do procesu oddlženia formou splátkového kalendára alebo konkurzu. Odpis záväzkov, ktoré nebude musieť dlžník uhradiť v nadväznosti na uznesenie súdu o vyhlásení konkurzu alebo v uznesení o určení splátkového kalendára, bude u dlžníka príjmom oslobodeným od dane. Od dane bude oslobodený aj odpis záväzkov v prípade, ak dôjde k zrušeniu konkurzu podľa § 167v ods. 1 zákona o konkurze a reštrukturalizácii. V dôsledku zavedenia nového inštitútu oddlženia formou konkurzu a splátkového kalendára u fyzickej osoby sa navrhuje považovať za daňový výdavok aj odpis pohľadávok v rozsahu, v akom nebudú uspokojené v konkurze alebo splátkovým kalendárom. Daňovo bude možno odpísať aj pohľadávku, ak došlo u fyzickej osoby k zrušeniu konkurzu podľa § 167v ods. 1 zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Daňovým výdavkom bude aj tvorba opravnej položky k pohľadávkam voči dlžníkovi, ktorému bol rozhodnutím súdu určený splátkový kalendár podľa § 166e a 168e zákona o konkurze a reštrukturalizácii.
Oslobodenie hodnoty stravy pri vzdelávaní v oblasti zdravotníctva
Navrhuje sa, na rozdiel od súčasnej úpravy, oslobodiť nepeňažné plnenie plynúce daňovníkovi vo forme hodnoty stravy poskytnutej poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti na odbornom podujatí určenom výhradne na vzdelávacie účely (zákon o liekoch), v plnej výške. Podľa prechodného ustanovenia sa oslobodenie tohto nepeňažného plnenia použije už pri poskytnutej strave na vzdelávacích podujatiach uskutočnených v roku 2017, t. j. hodnota poskytnutej stravy sa nebude uvádzať v úhrne hodnoty nepeňažných plnení v oznámeniach správcovi dane ani od držiteľa a a