Po úmrtí daňovníka, ktorý vykonával podnikateľskú činnosť, prestáva byť tento subjektom práva, preto nie je možné pokračovať v podnikaní v jeho mene a podávať zaňho daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb. V praxi sa stáva, že sa aj v nasledujúcom zdaňovacom období podá daňové priznanie za zomrelého a naďalej sú vystavované účtovné doklady na jeho meno. Ako postupovať v takýchto životných situáciách na príkladoch podrobne vysvetľuje autorka príspevku.
V nasledujúcom príspevku si priblížime problematiku zdaňovania príjmov po úmrtí fyzickej osoby v prípade, ak zomrelý:
- vykonával podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
- bol zamestnancom a poberal príjmy zo závislej činnosti.
Pri zdaňovaní príjmov, resp. vysporiadania daňovej povinnosti za príslušnú časť roka 2009 po úmrtí fyzickej osoby, je potrebné postupovať podľa viacerých právnych predpisov, a to:
- Občianskeho zákonníka,
- Obchodného zákonníka,
- zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon),
- zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
U fyzickej osoby spôsobilosť brať na seba práva a povinnosti vzniká dňom narodenia a zaniká smrťou. Po úmrtí prestáva byť zomrelý daňovník subjektom práva, teda aj subjektom daňových vzťahov voči správcovi dane.
Vysporiadanie daňovej povinnosti po úmrtí daňovníka v roku 2009, ktorý vykonával podnikateľskú činnosť
Pri úmrtí daňovníka, ktorý vykonával podnikateľskú činnosť podľa § 6 ZDP, prestáva byť tento podnikateľ subjektom práva, preto nie je možné po jeho úmrtí pokračovať v podnikaní v jeho mene a podávať zaňho daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb. V praxi sa stáva, že sa aj v nasledujúcom zdaňovacom období podá daňové priznanie za zomrelého a naďalej sú vystavované účtovné doklady (napr. faktúry) na jeho meno.
Obchodný zákonník v § 2 ods. 1 definuje podnikanie ako sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku.
Pokračovanie v podnikaní po úmrtí fyzickej osoby, vysporiadanie daňovej povinnosti voči správcovi dane
Živnostenské oprávnenie v zmysle § 57 ods. 1 písm. a) živnostenského zákona zaniká smrťou fyzickej osoby (živnostníka), ak nepokračujú v živnosti dedičia alebo správca dedičstva. Oprávnenie zanikne najneskôr uplynutím lehoty uvedenej v § 13 ods. 5 živnostenského zákona, t. j. skončením konania o dedičstve. Konanie o dedičstve je skončené prejednaním dedičstva. Prejednanie dedičstva je v zmysle § 175s ods. 1 písm. a) zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku v z. n. p. (ďalej len „ Občiansky súdny poriadok“) skončené:
- nadobudnutím právoplatnosti uznesenia vydaného podľa § 175p a § 175q alebo
- vydaním osvedčenia o dedičstve za podmienok uvedených v § 175zca.
Živnostenský zákon v ustanovení § 57 ods. 2 osobitneupravuje prípad, keď po úmrtí fyzickej osoby (živnostníka) pokračuje v prevádzkovaní živnosti pozostalý manžel (manželka) za podmienok ustanovených v § 13 živnostenského zákona. V § 13 ods. 6 a 7 živnostenského zákona sú riešené prípady, ak pozostalý manžel (manželka):
- bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie alebo tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po skončení konania o dedičstve na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa,
- je podnikateľom, oznámi živnostenskému úradu do jedného mesiaca po skončení dedičského konania obchodné meno a identifikačné číslo, pod ktorými bude pokračovať v živnosti, a ďalšie údaje podľa § 45 alebo § 50 potrebné na vydanie nového živnostenského listu alebo novej koncesnej listiny.
Osoby, ktoré môžu v zmysle § 13 ods. 1 živnostenského zákona pokračovať v živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka) až do skončenia konania o prejedaní dedičstva sú:
- dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu,
- dedičia zo závetu a pozostalý manžel, aj keď nie je dedičom, ak je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti,
- pozostalý manžel spĺňajúci podmienku uvedenú v písmene b), ak v živnosti nepokra