Uplatnenie percentuálnych výdavkov v roku 2010

Vydáno: 39 minút čítania

Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, môže pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane – ČZD) z príjmov pri niektorých, taxatívne vymedzených druhoch príjmov, namiesto preukázateľných výdavkov uplatniť výdavky percentom z úhrnu príjmov. Percentuálne výdavky sú v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v závislosti od konkrétneho druhu príjmu ustanovené vo výške 25 %, 40 %, resp. 60 % z úhrnu dosiahnutých príjmov. Ako postupovať, ak daňovník chce uplatniť percentuálne výdavky sa čitatelia dozvedia z článku autorky.

Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, môže pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane – ČZD) z príjmov pri niektorých, taxatívne vymedzených druhoch príjmov, namiesto preukázateľných výdavkov uplatniť výdavky percentom z úhrnu príjmov (ďalej len „percentuálne výdavky“). Percentuálne výdavky sú v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) v závislosti od konkrétneho druhu príjmu ustanovené vo výške 25 %, 40 %, resp. 60 % z úhrnu dosiahnutých príjmov.


Percentuálne výdavky pri výpočte základu dane (ČZD) z príjmov z podnikania a z inej SZČ podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP

Príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) sú taxatívne vymedzené v § 6 ods. 1 a 2 ZDP. Daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia, ak neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu týchto príjmov. Percentuálne výdavky nemôže uplatniť daňovník s predmetnými príjmami vtedy, ak je platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia.

Podľa § 6 ods. 1 písm. d) ZDP medzi príjmy z podnikania patria aj príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a príjmy komplementárov komanditnej spoločnosti. Špecifický spôsob zisťovania základu dane z uvedených príjmov je ustanovený v § 6 ods. 7 a 8 ZDP, a preto pri týchto príjmoch z podnikania nie je možné uplatniť percentuálne výdavky.

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia, alebo ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia, dosiahne v zdaňovacom období len príjmy z vykonávania remeselných živností uvedených v prílohe č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v z. n. p. (ďalej len „živnostenský zákon“), a okrem príjmov z takejto živnosti nemá žiadne iné druhy príjmov z podnikania ani z inej SZČ, môže uplatniť percentuálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z remeselnej živnosti. Výdavky až vo výške 60 % z úhrnu príjmov z remeselnej živnosti môže uplatniť aj ten daňovník, ktorý v rámci príjmov z podnikania a z inej SZČ má len príjmy z remeselnej živnosti a okrem týchto príjmov dosahuje v zdaňovacom období aj príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP alebo príjmy z kapitálového majetku podľa § 7 ZDP, alebo ostatné príjmy podľa § 8 ZDP.

Neprehliadnite! Remeselnou živnosťou je len taká živnosť, ktorá je uvedená v prílohe č. 1 živnostenského zákona. Z ustanovenia § 19 písm. a) živnostenského zákona vyplýva, že podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa v súlade s § 21 cit. zákona preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru. Príloha č. 1 živnostenského zákona taxatívne vymedzuje 32 remeselných živností:

  • zámočníctvo, nástrojárstvo, kovoobrábanie, galvanizácia kovov, smaltovanie (skupina 101 – výroba kovov a kovových výrobkov),
  • opravy pracovných strojov, diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel, opravy karosérií (skupina 103 – výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov),
  • výroba a opravy protetických výrobkov, výroba a opravy ortopedickej obuvi, hodinárstvo (skupina 104 – výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín),
  • kamenárstvo (skupina 106 – výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika),
  • mäsiarstvo, výroba piva a sladu, výroba mliečnych výrobkov, výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov (skupina 108 – výroba potravín a nápojov),
  • stolárstvo, zlatníctvo a klenotníctvo – (skupina 111 – výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov),
  • murárstvo, tesárstvo, pokrývačstvo, klampiarstvo, izolatérstvo, vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo, inštalácia a opravy chladiarenských zariadení, podlahárstvo, montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení, kachliarstvo (skupina 113 – stavebníctvo),
  • pánske, dámske a detské kaderníctvo, kozmetické služby, pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne, čistenie a kontrola komínov (skupina 114 – ostatné).
Príklad č. 1:
Pán Adam, ktorý nie je platiteľom DPH, dosahuje od marca 2010 príjmy z remeselnej živnosti – mäsiarstva. Do konca februára 2010 poberal príjmy zo závislej činnosti. Okrem príjmov z remeselnej živnosti v roku 2010 nedosiahne žiadne iné príjmy z podnikania ani z inej SZČ.

V rámci príjmov z podnikania a z inej SZČ dosiahne v roku 2010 pán Adam len príjmy z remeselnej živnosti, môže si preto z úhrnu týchto príjmov z podnikania uplatniť percentuálne výdavky až vo výške 60 %.

***

Živnosť, ktorá má remeselných charakter, ale v prílohe č. 1 živnostenského zákona uvedená nie je, nie je remeselnou živnosťou. Pri príjmoch dosahovaných z takejto živnosti je preto možné uplatniť percentuálne výdavky len vo výške 40 %.

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období okrem príjmov z remeselnej živnosti dosahuje aj iné druhy príjmov z podnikania a z inej SZČ, môže uplatniť z úhrnu všetkých príjmov z podnikania a z inej SZČ (t. j. vrátane príjmov dosiahnutých z remeselnej živnosti) percentuálne výdavky len vo výške 40 %.

Neprehliadnite! V rámci jednotlivých druhov príjmov z podnikania a z inej SZČ nie je možné kombinovať percentuálne výdavky vo výške 60 % s percentuálnymi výdavkami vo výške 40 %.

Související dokumenty

Súvisiace články

Využívanie obchodného majetku v súvislosti s podnikaním fyzickej osoby v nadväznosti na uplatňovanie daňových výdavkov
Úpravy v zdaňovaní príjmov fyzických osôb a právnických osôb od 1. 1. 2010, resp. od 1. 1. 2011 (1. časť)
Zdaňovanie príjmov po úmrtí fyzickej osoby
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2008 v príkladoch
Spôsob preukazovania daňových výdavkov podnikateľa fyzickej osoby
Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb
Optimalizácia dane z príjmov v roku 2021 odpočtom straty
Obchodný majetok podnikateľa, inej samostatne zárobkovo činnej osoby a prenajímateľa
Postúpenie, vklad a vyradenie pohľadávky
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Dotácie pri paušálnych výdavkoch fyzickej osoby v roku 2018
Dotácie v daňovej evidencii a pri paušálnych výdavkoch
Aktualizácia zákona o dani z príjmov pre zdaňovacie obdobie roku 2008
Daň vyberaná zrážkou (IV.)
Pôžička od spoločníka z hľadiska dane z príjmov (II.)
Zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľností plynúcich fyzickým osobám
Paušálne výdavky v roku 2017
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (1. časť)
Vybrané zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely č. 395/2012 Z. z.

Súvisiace otázky a odpovede

Úprava daňového základu pri skončení živnosti.
Odmena za vytvorenie softvéru
FO-daňové priznanie B
Dotácia z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
Zdanenie jednorazového honoráru
Vedenie daňovej evidencie
Paušálne výdavky pri ukončení podnikania
Spevák, s.r.o. a daň z príjmov
Prenájom nehnuteľnosti a DPH
Invalidný dôchodca a nárok na daňový bonus
Prenájom nehnuteľnosti a daň z príjmov
Príjem zo zahraničia a uplatnenie daňového bonusu
Príjmy občianskeho združenia
Daň z príjmov fyzických osôb
Zníženie základu dane pri skončení podnikania
Výpočet základu dane z príjmu z prenájmu
Percentuálne uplatnenie výdavkov pri príjme z remeselnej živnosti a príjme z prenájmu
Slobodné povolanie
Fotovoltaická elektráreň a daň z príjmov FO
Medzinárodné zdaňovanie príjmov FO