Začínajúci podnikateľ, ale aj podnikateľ, ktorý už podnikateľskú činnosť vykonáva dlhší čas, potrebuje k výkonu podnikateľskej činnosti a k ďalšiemu rozvoju svojho podnikania dostatok finančných prostriedkov. Jednou z možností získania financií na podnikanie je aj využitie cudzích zdrojov.
Medzi cudzie zdroje patria aj dotácie. Dotácie sú cudzie finančné prostriedky, ktoré môže podnikateľ použiť pri rozvoji svojich podnikateľských aktivít za určitých presne vymedzených podmienok. Poskytnutú dotáciu, ak podnikateľ splní dohodnuté podmienky, nevracia. Dotácia, ktorú podnikateľ dostal na podnikanie alebo vykonávanie inej samostatne zárobkovej činnosti, je u podnikateľa zdaniteľným príjmom. Spôsob zdanenia dotácie závisí u podnikajúcej fyzickej osoby aj od spôsobu uplatnenia daňových výdavkov a tým spojenej evidenčnej povinnosti.
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá má príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) si môže pri stanovení základu dane uplatniť daňové výdavky dvoma spôsobmi. Podľa toho, pre ktorý spôsob uplatnenia daňových výdavkov sa rozhodne, postupuje aj pri vedení evidencie. Od spôsobu uplatnenia daňových výdavkov závisí aj postup evidovania dotácie a jej čerpania.
Podnikateľ, ktorý podniká ako fyzická osoba (ďalej podnikateľ) si môže v roku 2018 pri stanovení základu dane (ďalej len „ZD“) uplatniť ako daňové výdavky:
- paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu zdaniteľných príjmov, maximálne do výšky 20 000 €,
- preukázateľne vynaložené daňové výdavky, ktoré eviduje v daňovej evidencii alebo v účtovníctve.
Paušálne výdavky
Podnikateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia, ak si neuplatní pri stanovení ZD preukázateľné daňové výdavky, môže si uplatniť podľa § 6 ods. 10 ZDP výdavky vo výške 60 % u úhrnu príjmov, tzv. paušálne výdavky, najvi