Paušálne výdavky pri príjmoch dosiahnutých v roku 2006

Vydáno: 30 minút čítania

Fyzická osoba môže pri výpočte základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu uplatňovať výdavky dvoma spôsobmi – môže uplatňovať preukázateľné daňové výdavky, alebo môže uplatniť výdavky ustanoveným percentom z príjmov. Podmienky, po splnení ktorých daňovníci môžu uplatniť takéto výdavky a výšku paušálnych výdavkov, ustanovuje § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Fyzická osoba môže pri výpočte základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) a z prenájmu uplatňovať výdavky dvoma spôsobmi – môže uplatňovať preukázateľné daňové výdavky, alebo môže uplatniť výdavky ustanoveným percentom z príjmov (ďalej len „paušálne výdavky“). Podmienky, po splnení ktorých daňovníci môžu uplatniť takéto výdavky a výšku paušálnych výdavkov, ustanovuje § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).

Daňovník by si mal spôsob, akým bude v príslušnom zdaňovacom období uplatňovať výdavky, zvoliť ešte pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. ZDP totiž v prípade zmeny v spôsobe uplatňovania výdavkov ukladá daňovníkovi povinnosť upraviť základ dane z príjmov za to zdaňovacie obdobie, ktoré predchádza tejto zmene. Ak by daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov, základ dane neupravil v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo zmene v spôsobe uplatňovania výdavkov, a predmetnú úpravu by vykonal až prostredníctvom dodatočného daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, mohol by sa vystaviť sankčnému postihu za nezaplatenie dane v deň jej splatnosti v správnej výške.
 
Od 1. 1. 2004, kedy ZDP nadobudol účinnosť, došlo pri uplatňovaní paušálnych výdavkov k zmenám oproti právnemu stavu, účinnému do konca roka 2003 v tom, že:
  • daňovníkom, ktorí sa rozhodli uplatniť paušálne výdavky, sa umožnilo okrem paušálnych výdavkov naviac uplatniť aj preukázateľne zaplatené poistné na verejné zdravotné poistenie (napr. zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“), poistné na sociálne poistenie (napr. zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o starobnom dôchodkovom sporení“), ktoré sú povinní platiť, pričom okrem takéhoto poistného a príspevkov žiadne iné druhy zaplateného poistného a príspevkov daňovník už nemôže uplatniť naviac v preukázanej výške nad rámec paušálnych výdavkov,
  • rozšíril sa okruh daňovníkov, ktorí môžu uplatňovať paušálne výdavky, o účastníkov združenia bez právnej subjektivity a spoločníkov pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity, ktorí dosahujú príjmy z podnikania alebo z inej SZČ podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP,
  • boli sprísnené podmienky na uplatnenie paušálnych výdavkov tak, že tieto výdavky môžu uplatniť len daňovníci, ktorí nie sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty. Od 1. 1. 2005 platí, že aj daňovníci, ktorí sú jej platiteľmi len časť zdaňovacieho obdobia, si môžu paušálne výdavky uplatniť (pozri § 6 ods. 10 ZDP).
Aby daňovník správne vypočítal základ dane z príjmov, musí správne zaradiť dosiahnuté príjmy k jednotlivým druhom príjmov tak, ako ich vymedzuje ZDP. Uvedené platí aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, a preto je potrebné uviesť stručnú charakteristiku tých príjmov z podnikania, z inej SZČ a z prenájmu, pri ktorých je možné uplatniť paušálne výdavky.
 
Príjmami z podnikania sú príjmy dosahované z činností, na vykonávanie ktorých je spravidla potrebné povolenie, registrácia alebo oprávnenie. Ak by ich daňovník vykonával bez súhlasu príslušného orgánu napriek tomu, že je pre výkon činnosti potrebný, potom príjmy z takto vykonávanej činnosti nie je možné považovať za príjmy z podnikania. Medzi príjmy z podnikania podľa § 6 ods. 1 písm. a) až c) ZDP patria:
  • príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, ktoré plynú samostatne hospodáriacemu roľníkovi na základe osvedčenia vydané

Související dokumenty

Súvisiace články

Dotácie, podpory a príspevky v jednoduchom účtovníctve alebo pri paušálnych výdavkoch
Uplatňovanie daňových výdavkov
Prehľad zmien číselných údajov v zákone o dani z príjmov
Optimalizácia dane z príjmov v roku 2021 odpočtom straty
Uplatnenie percentuálnych výdavkov v roku 2010
Využívanie obchodného majetku v súvislosti s podnikaním fyzickej osoby v nadväznosti na uplatňovanie daňových výdavkov
Aktualizácia zákona o dani z príjmov pre zdaňovacie obdobie roku 2008
Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Úhrady za ďalšie vzdelávanie zdravotníkov – nová odpočítateľná položka od základu dane za rok 2008
Výdavky na stravovanie
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Jazykový kurz zamestnanca
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (II.)
Dotácie v daňovej evidencii a pri paušálnych výdavkoch
Novela zákona o dani z príjmov účinná od 1. januára 2011
Dotácie pri paušálnych výdavkoch fyzickej osoby v roku 2018
Výber spôsobu uplatňovania výdavkov podnikateľa fyzickej osoby
Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO

Súvisiace otázky a odpovede

Daň z príjmov fyzických osôb
Paušálne výdavky pri ukončení podnikania
Prenájom nehnuteľnosti a DPH
Úprava daňového základu pri skončení živnosti.
Medzinárodné zdaňovanie príjmov FO
Daňový bonus SZČO
Dovolenka nad rámec zákona
Daň z príjmov typ A
Automobil
Daňový bonus a odídenec
Príjmy neziskovej organizácie za odídencov
SZČO a skladové zásoby pre vlastnú spotrebu z hľadiska dane z príjmov
Vklad fyzickej osoby do s. r. o.
Uplatnenie § 5 ods. 7 písm. o) zákona o dani z príjmov v praxi
Odmena pre konateľa z Českej republiky
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Predaj akcii trustom fyzickej osobe, ktorá je už akcionárom
Nájom vozidiel od dcérskej spoločnosti odštepného závodu z CZ
Nulovanie faktúry
Odpis pohledávky po zastavení exekuce na základě oddlužení konkurzem