Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) bol koncom roka novelizovaný zákonom č. 534/2005 Z. z. (ďalej len „novela ZDP“), ktorý v určitej časti zmien nadobudol účinnosť 15. 12. 2005 (venovali sa sme im v komentári v predchádzajúcom čísle časopisu), v ďalšej časti zmien 1. 1. 2006 a v prípade jednej zmeny dňom 1. 5. 2006. V tomto príspevku sa zameriame na zmeny, ktoré ovplyvnia daňovú povinnosť v rámci dane z príjmov za rok 2006 a ďalšie roky. Od 1. 1. 2006 nadobudol účinnosť aj zákon č. 660/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 660/2005 Z. z.“); tento zákon v Čl. V. novelizoval ZDP. Tieto zmeny sa dotýkajú zdaňovania príjmov zdravotných poisťovní, pričom sa budú taktiež dotýkať daňovej povinnosti za rok 2006 a ďalšie roky. V tomto článku sa im budeme venovať okrajovo.
§ 5 ZDP – Príjmy zo závislej činnosti
Zmeny v § 5 ZDP, ku ktorým dochádza s účinnosťou od roku 2006 majú skôr spresňujúci charakter. V určitých prípadoch však môžu mať aj dopad na vyčíslenie základu dane z príjmov fyzickej osoby (FO) za príslušné zdaňovacie obdobie a tým aj na výšku daňovej povinnosti konkrétneho daňovníka.
V § 5 ods. 5 ZDP sa uvádzajú príjmy zo závislej činnosti, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov FO nad rámec príjmov vymedzených v § 3 ods. 2 ZDP. Okrem iného pod § 5 ods. 5 písm. e) ZDP sa uvádza hodnota poskytovaných rekondičných pobytov, rehabilitačných pobytov, kondičných rehabilitácií a preventívnej zdravotnej starostlivosti v prípadoch a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. V platnom znení ZDP do 31. 12. 2005 toto ustanovenie sa odvolávalo na Zákonník práce, v novom znení odvolávka smeruje k zákonu č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov. Aj tento zákon je však citovaný len ako jeden z možných, viacerých osobitných predpisov, čo znamená, že pokiaľ povinnosť zamestnávateľa poskytovať určité formy vymedzenej starostlivosti o zamestnancov vyplýva z ľubovoľného iného predpisu, hodnota ním poskytovanej starostlivosti nebude u zamestnancov predmetom dane z príjmov.
Zmenu odvolávky je možné chápať aj tak, že zatiaľ čo podľa Zákonníka práce môžu byť niektoré plnenia zamestnávateľa vo vzťahu k zamestnancom dohodnuté v kolektívnej zmluve aj nad rámec vymedzený v zákone, v zmenenom stave pôjde len o uspokojovanie tých nárokov zamestnancov a v rozsahu, ako budú vyplývať z príslušného osobitného predpisu.
Zmena v § 5 ods. 7 písm. d) ZDP súvisí s príjmami zo závislej činnosti, ktoré sú u zamestnancov oslobodené od dane z príjmov FO (nad rámec príjmov oslobodených od dane podľa § 9 ZDP). Do 31. 12. 2005 okrem iného medzi oslobodené príjmy patrila možnosť zamestnancov používať bezplatne rôzne zariadenia zamestnávateľa (rekreačné, športové, telovýchovné, zdravotnícke, vzdelávacie a predškolské), o oslobodenie išlo len vtedy, ak zamestnávateľ bol vlastníkom príslušného zariadenia. Od 1. 1. 2006 o oslobodený príjem u zamestnanca pôjde aj vtedy, ak zamestnávateľ poskytne takúto možnosť svojim zamestnancom aj v cudzom zariadení, napr. na základe uzatvorenej zmluvy s vlastníkom príslušného zariadenia.
§ 6 ZDP – Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Zmena v § 6 ods. 10 ZDP sa týka spôsobu uplatňovania paušálnych výdavkov u daňovníkov dane z príjmov FO, ktorí dosiahnu príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu. Za predpokladu, že nie sú platiteľmi DPH po dobu celého zdaňovacieho obdobia (t. j. neboli platiteľmi dane k 1. 1. príslušného zdaňovacieho obdobia), počínajúc zdaňovacím obdobím roku 2006 si budú môcť uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %z objemu