Podiely na zisku z hľadiska zdanenia daňou z príjmov

Vydáno: 49 minút čítania

Zákonom č. 341/2016 Z. z., ktorý novelizoval zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sa s účinnosťou od 1. 1. 2017 opätovne zavádza zdanenie dividend (boli zdaňované aj do 31. 12. 2003). Uvedená úprava sa obnovila predovšetkým z dôvodu, že zdanenie dividend je štandardným nástrojom zdaňovania kapitálových ziskov v najvyspelejších krajinách sveta a v krajinách EÚ. V dôsledku osobitnej zníženej sadzby dane sa podiely na zisku z daňového hľadiska posudzujú samostatne. Od roku 2017 zdaňovanie podielov na zisku prešlo viacerými zmenami, ktoré už budú v nasledujúcom príspevku zapracované.

Zdanenie podielov na zisku na území SR podľa ustanovení ZDP

Podiely na zisku vyplácané obchodnou spoločnosťou alebo družstvom fyzickým osobám

Definícia podielov na zisku podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) a ZDP je nasledujúca:

Podľa § 3 ods. 1 písm. e) ZDP sa na daňové účely za dividendy považujú:

  • Podiely na zisku (dividendy) priamo zadefinované v Obchodnom zákonníku ako podiel na zisku spoločnosti, ktoré sa vyplatili ich spoločníkom.

Všeobecne definíciami podielov na zisku sa zaoberajú ustanovenia Obchodného zákonníka o obchodných spoločnostiach, a to napr. v ustanovení § 61 Obchodného zákonníka. Podľa tohto ustanovenia sú všeobecne podiely na čistom obchodnom imaní:

  • podiely na zisku, na ktorých nárok vzniká len na základe rozhodnutia valného zhromaždenia, že bude zisk rozdeľovať medzi spoločníkov,
  • vyrovnacie podiely, na ktorých nárok vzniká priamo zo zákona a viaže sa na zánik účasti spoločníka v spoločnosti,
  • podiely na likvidačnom zostatku, na ktorých nárok vzniká priamo zo zákona a viaže sa na zánik účasti spoločníka v spoločnosti, keď spoločnosť zaniká likvidáciou. Ide vlastne o podiel spoločníka na majetkovom zostatku spoločnosti.

V prípade akciových spoločností sa špecificky o podieloch na zisku hovorí ako o dividende a tento je základným majetkovým právom akcionára. Takisto ako v prípade iných spoločností sa tento podiel na zisku delí medzi akcionárov až na základe rozhodnutia valného zhromaždenia po schválení ročnej účtovnej závierky o rozdelení disponibilného zisku.

Okrem toho, v akciovej spoločnosti môžu byť vyplatené podiely na zisku členom predstavenstva a členom dozornej rady, ktoré sú tiež nazývané tantiémy a rovnako ako v prípade dividend je tieto možné deliť až na základe rozhodnutia valného zhromaždenia po schválení ročnej účtovnej závierky o rozdelení disponibilného zisku. Od tejto tantiémy je nutné odlíšiť odmenu členov predstavenstva a členov dozornej rady za výkon svojej funkcie pre spoločnosť, ktorá je príjmom zo závislej činnosti.

Akciová spoločnosť môže rozhodnúť o rozdelení podielov na zisku aj zamestnancom spoločnosti.

  • Príjem plynúci zo zníženia základného imania obchodnej spoločnosti alebo družstva v časti, v akej bolo predtým zvýšené zo zisku po zdanení.
  • Výplata prostriedkov z kapitálového fondu z príspevkov, ktorý bol tvorený prerozdelením vlastných zdrojov obchodnej spoločnosti zo zisku po zdanení.
  • Použitie nerozdeleného zisku po zdanení na splatenie príspevkov do kapitálového fondu z príspevkov.
  • Príjem plynúci z rezervného fondu obchodnej spoločnosti v časti, v akej boli predtým zvýšené zo zisku po zdanení.

Podľa § 217a Obchodného zákonníka môže spoločnosť vytvoriť kapitálový fond z príspevkov akcionárov, resp. spoločníkov, pričom príspevky sa za kapitálový fond považujú okamihom splatenia.

Ak sa spoločnosť rozhodne použiť nerozdelený zisk po zdanení na tvorbu kapitálového fondu z príspevkov, aby bola splnená podmienka splatenia akcionárom resp. spoločníkom, považuje sa takéto použitie nerozdeleného zisku po zdanení za vyplatený podiel na zisku (dividendu), čo znamená, že ak je vyplatený akcionárovi fyzickej osobe potom musí byť najskôr vybratá daň zrážkou podľa § 43 ZDP a až potom je možné zvyšné prostriedky vložiť do kapitálového fondu, čím sa bude považovať takýto príspevok za splatený akcionárom resp. spoločníkom podľa § 217a Obchodného zákonníka.

Za obchodnú spoločnosť alebo družstvo, ktorá vypláca podiely na zisku sa považuje aj zahraničná osoba vyplácajúca obdobný príjem.

Upozornenie: Vzhľadom na problematickú úpravu ohľadne definície „obdobnej“ obchodnej spoločnosti so sídlom v zahraničí, potrebnej pri posúdení zdanenia resp. od 1. 1. 2004 do 31. 12. 2016 aj vylúčenia z predmetu dane vyplácaných podielov na zisku, bolo už v roku 2004 vydané usmernenie MFSR číslo 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v z. n. p. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov, kde sa v 2. bode upresňuje, že ak podiely na zisku plynú daňovníkovi zo zahraničia, nie sú predmetom dane, ak sú vyplácané spoločnosťou so sídlom v zahraničí, ktorá vykazuje základ dane na podobnom princípe ako akciové spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným a družstvá, pri ktorých je vykázaný výsledok hospodárenia podľa predpisov príslušnej krajiny zdanený.

Zdanenie podielov na zisku vyplácaných obdobnou právnickou osobou v zahraničí, ako je obchodná spoločnosť (družstvo) zriadená podľa predpisov platných v SR spresňuje aj usmernenie MF SR č. MF/009465/2005-721 (FS č. 5/2005) k ZDP k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov. Podľa tohto usmernenia na účely uplatnenia § 3 ods. 2 písm. c) ZDP nie je rozhodujúci spôsob vyčíslenia základu dane z príjmov a následne spôsob zdanenia zisku a vyčíslenia podielu na zisku spoločníkov (členov družstva), platný v krajine sídla obchodnej spoločnosti alebo družstva. To znamená, že okrem bežného výsledku hospodárenia upraveného o príjmy a výdavky, ktoré nie sú súčasťou základu dane, môže byť právnická osoba zdanená v krajine sídla aj iným spôsobom (napríklad metódou prírastku obchodného majetku na zdaňovacie obdobie). Na prijaté podiely zo zisku sa vzťahujú ustanovenia § 3 ods. 2 písm. c) a § 52 ods. 24 ZDP aj vtedy, ak právnická osoba so sídlom v zahraničí je oslobodená od dane podľa príslušných zákonov štátu, v ktorom má sídlo.

V § 16 ods. 1 písm. e) deviaty bod ZDP, je ako zdroj príjmov na území SR, pre daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len „daňovník s ODP“), zadefinovaný podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchod

Související dokumenty

Súvisiace články

Vysporiadanie výsledku hospodárenia v akciovej spoločnosti a spoločnosti s r. o.
Zmeny navrhované v zákone o dani z príjmov od 1. januára 2018
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Dividendy, zaúčtovanie a odvody
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Zdaňovanie osobných spoločností z pohľadu medzinárodných daňových vzťahov
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO
Zdaňovanie podielov na zisku spoločníkov
Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Platenie dane a poistného z dividend vyplatených fyzickej osobe v roku 2014
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Vyplácanie dividend akcionárom akciovej spoločnosti
Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v kontexte aktuálneho legislatívneho rámca (3. časť)
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Zdanenie príjmov fyzickej osoby z prevodu účasti v spoločnosti
Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v kontexte zmien od 1. 1. 2017 (3. časť)
Zdaňovanie príjmov po úmrtí fyzickej osoby

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Zrušenie s.r.o.
Navýšenie základného imania
Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Predaj časti podniku.
Pobočka zahraničnej súkromnej vysokej školy
Zníženie základného imania
Odpočet daňovej straty po zlúčení spoločností
Započítanie vzájomných pohľadávok spoločníka a konateľa a aj zamestnanca
Preplácanie nákladov podľa zmluvy a ich zdaňovanie
Rozdelenie zisku
Povinnosti mandátara pri uzatvorení mandantnej zmluvy.
Odstupné pri zrušení zmluvy
Odstupné zo zrušenia zmluvy
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Omylom vystavená faktúra
Potrebuje občianské združenie - športový klub živnostenský list pre prenájom športoviska tretím osobám?
Výplata dividend na vlastnú akciu