Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka (2. časť)

Vydáno: 31 minút čítania

Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka patria medzi dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca. Ide o ospravedlnené pracovné voľno, v rámci ktorého nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ale hmotné zabezpečenie poskytované v zmysle osobitných predpisov, ktorými sú zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) alebo zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku v z. n. p. (ďalej len „zákon o rodičovskom príspevku“).

 
Materské ako nemocenská dávka
Materské je nemocenská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa oprávnenej osobe (matke dieťaťa a inému poistencovi, ktorý sa stará o dieťa, napr. otec dieťaťa, fyzická osoba starajúca sa o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu). Oprávnené osoby však nemajú nárok na materské automaticky, ale musia oň požiadať a musia splniť podmienky, ktoré sú ustanovené v zákone o sociálnom poistení. K všeobecným podmienkam, kedy má poistenec/kyňa nárok na materské patrí:
-
podmienky pre vznik nároku na nemocenskú dávku boli splnené počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote,
-
poistenec/kyňa nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu, než za vykonanú prácu, za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky,
-
poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní,
-
poistenec bol v posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o priznanie materského, nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Z uvedeného vyplýva, že z pohľadu výkonu zárobkovej činnosti poistenec, ktorý si uplatnil nárok na materské zo zamestnania (napr. z pracovného pomeru, príp. z dohody, ktorá zakladá povinné nemocenské poistenie), nesmie mať príjem za prácu z toho právneho vzťahu, z ktorého si uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské, t.j. vyžaduje sa prerušenie zárobkovej činnosti zamestnanca/zamestnankyne.
Príklad č. 11:
Môže otec dieťa v čase, kedy poberá materské pracovať a mať príjem zo zárobkovej činnosti?
Ak je otec zamestnancom a chce počas poberania materského pracovať, platí, že nesmie mať príjem z toho zamestnania, z ktorého si uplatnil nárok na materské. Otec však môže mať príjem z iného zamestnania (z ktorého si neuplatnil nárok na materské), môže napríklad začať pracovať u toho istého zamestnávateľa, ale na základe nového uzatvoreného pracovného pomeru, resp. dohody o vykonaní práce, a taktiež musí mať stanovený iný druh práce, ktorý predtým u toho istého zamestnávateľa vykonával. Taktiež sa otec môže zamestnať aj u iného, nového zamestnávateľa.
Nakoľko Sociálna poisťovňa prešetruje každú žiadosť o nárok na materské u otca dieťaťa, je možné, že otcovi dieťaťa nebude priznaný nárok na materské v prípade, ak začne pracovať na ďalšiu pracovnú zmluvu na plný úväzok, nakoľko podľa vyjadrenia Sociálnej poisťovne nie je v takomto prípade splnená podmienka starostlivosti o dieťa.
Pre vyhnutie sa problémom sa preto javí vhodné, že otec dieťaťa, ktorý chce naďalej pracovať, uzatvorí novú pracovnú zmluvu na skrátený pracovný úväzok, príp. bude pracovať na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, alebo bude vykonávať zárobkovú činnosť formou domáckej práce podľa Zákonníka práce.
* * *
 
Nárok na materské u ženy
Žene (zamestnankyni) sa poskytuje materské z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa počas materskej dovolenky, ktorú jej zamestnávateľ poskytuje odo dňa, ktorý je uvedený na tlačive predpísanom Ústredím Sociálnej poisťovne
"Žiadosť o materské".
To znamená, že žene (zamestnankyni) plynie materská dovolenka odo dňa, kedy ju lekár "vypíše" na materskú dovolenku, čo je spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.
"Žiadosť o materské" je formulár, na základe ktorého si zamestnankyňa zároveň uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské. Nárok na materské vzniká od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8. týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím:
-
34. týždňa od vzniku nároku na materské,
-
37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak ide o osamelú poistenkyňu; Osamelá osoba na účely poskytovania materského je poistenka, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je však splnená, ak poistenka žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. a nemusí ísť pritom o manželstvo, stačí ak spoločne uhrádzajú náklady na domácnosť.
-
43. týždňa od vzniku nároku na materské, ak ide o poistenkyňu, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará.
Podľa § 48 ods. 9 zákona o sociálnom poistení obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Tlačivo Sociálnej poisťovne nie je voľne k dispozícii, a tehotnej poistenke ho vystavuje lekár zdravotníckeho zariadenia. Zamestnankyňa, ktorá si uplatňuje nárok na materské, predloží žiadosť o materské pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva jej nemocenské poistenie. Pred odovzdaním žiadosti je povinná doručiť žiadosť najskôr zamestnávateľovi, ktorý vyplní dátum, odkedy zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku a dátum, kedy naposledy pracovala. Žiadosť potvrdenú zamestnávateľom doručí zamestnankyňa do Sociálnej poisťovne; za zamestnankyňu to však môže po vzájomnej dohode urobiť zamestnávateľ.
 

Související dokumenty

Súvisiace články

Materská, otcovská a rodičovská dovolenka z hľadiska zdravotného a sociálneho poistenia
Evidencia na účely dôchodkového poistenia
Zmeny od 1. mája 2021 z novely zákona o sociálnom poistení
Dohoda o pracovnej činnosti
Nové povinnosti zamestnávateľov pri vysielaní zamestnancov
Zdaňovanie príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti v roku 2015
Čo s nevyčerpanou dovolenkou zamestnanca?
Prídavok na dieťa a daňový bonus v roku 2014
Nároky zamestnanca z garančného poistenia zamestnávateľa
Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov (1. časť)
Všetko o nárokoch zamestnancov počas sviatkov (3. časť)
Novela zákona o zdravotnom poistení a súvisiace zmeny
Novela zákona o sociálnom poistení od 1. januára 2008
Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 2021 (2. časť)
Vysporiadanie daňovej povinnosti študenta za rok 2021
Výpočet dovolenky počas materskej a rodičovskej dovolenky
Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka
Tvorba rezervy na nevyčerpanú dovolenku
Vymeriavací základ a sadzby poistného na sociálne poistenie v roku 2017

Súvisiace otázky a odpovede

Trvanie rodičovskej dovolenky
Práca na materskej dovolenke
Podiely na zisku
Manželka otca dieťaťa - neprítomnosť v zamestnaní pri starostlivosti o dieťa
Práceneschopnosť a doplnkové dôchodkové poistenie
Vymeriavací základ na účely materskej dovolenky
Ochrana pred prepustením počas materskej a rodičovskej dovolenky
Príjem zo závislej činnosti súčasne v dvoch členských štátoch EÚ
Dve pracovné pozície na jednu pracovnú zmluv
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Zamestnávanie manželky
Dohoda o pracovnej činnosti a občan ČR
Prihlásenie zamestnanca do SP- Otázka nelegálneho zamestnávania
Ubytovanie zamestnanca a odvody
Vymeriavací základ na poistné do Sociálnej poisťovne
Povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce z ukončenia pracovného pomeru
Zdanenie nepeňažného príjmu
Preplatenie materskej (rodičovskej) dovolenky
Poskytnutie príspevku na dovolenku

Súvisiace predpisy

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p.
571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov
350/2022 Z.z. , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony