Od 1.1.2024 došlo k zvýšeniu minimálnej mzdy. Výška minimálnej mzdy v roku 2023 predstavovala sumu 700 € a od 1.1.2024 predstavuje sumu vo výške 750 €. Minimálna mzda predstavuje najnižšiu možnú sumu, ktorú možno zamestnancovi zaplatiť za jeho prácu, pritom zamestnávateľ nie je oprávnený túto sumu znížiť.
Sumu minimálnej mzdy upravuje osobitný predpis, zákon č. 663/2007 Z.z.o minimálnej mzde v z. n. p. (ďalej len "
zákon o minimálnej mzde"), ktorý upravuje určovanie a poskytovanie minimálnej mzdy zamestnancovi v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu na zabezpečenie minimálnej úrovne príjmu zamestnanca za vykonanú prácu. Odmeňovanie zamestnancov síce vychádza z princípu zmluvnej voľnosti zmluvných strán (zamestnávateľa a zamestnanca) pri vyjednávaní o mzdových podmienkach ale taktiež vychádza z princípu garancie minimálnej výšky niektorých mzdových nárokov.
Zmena minimálnej mzdy neovplyvňuje len výšku minimálnych mzdových nárokov pre rôzne stupne náročnosti práce, ale premieta sa aj do rôznych príplatkov poskytovaných v rámci pracovného pomeru, napr. do príplatkov poskytovaných za prácu cez víkend, vo sviatok, za sťažený výkon práce, nočnú prácu, či pracovnú pohotovosť.
Tento článok pojednáva o tom, ako zvýšenie minimálnej mzdy od 1.1.2024 ovplyvní výšku rôznych príplatkov poskytovaných zamestnancom podľa zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce").
Minimálne mzdové nároky
Podľa § 120 ods. 1 Zákonníka práce má zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, povinnosť poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej vo výške minimálneho mzdového nároku, ktorý je určený pre stupeň náročnosti práce daného pracovného miesta. Ak by mzda zamestnanca v danom kalendárnom mesiaci nedosiahla sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.
V praxi to znamená, že zamestnávateľ musí najprv každému pracovnému miestu priradiť stupeň náročnosti, pričom pri zaraďovaní musí vychádzať z charakteristík stupňov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 k Zákonníku práce. Práca sa podľa náročnosti delí do šiestich základných stupňov. Platí, že čím je práca náročnejšia, tým má zamestnanec nárok na vyššiu odmenu. Po priradení stupňa náročnosti musí zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi minimálnu mzdu, ktorá prislúcha dan