Dobu vedenia účtovníctva ustanovuje § 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len "zákon o účtovníctve") osobitne pre účtovnú jednotku, ktorou je fyzická osoba a osobitne pre účtovnú jednotku, ktorou je právnickí osoba. V príspevku sa budeme venovať právnickým osobám.
Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa svojho vzniku do dňa svojho zániku počas jednotlivých účtovných období, s výnimkou premeny zanikajúcej účtovnej jednotky alebo odštiepením rozdeľovanej účtovnej jednotky
(pozri ďalej).
Jednotlivé účtovné obdobia možno rozdeliť na:-
Riadne
účtovné obdobie - ide o bežné účtovné obdobie:
-
kalendárny rok (§ 3 ods. 3 zákona o účtovníctve),
-
hospodársky rok (§ 3 ods. 4 zákona o účtovníctve),
-
účtovné obdobie kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov vznikajúce pri zmene účtovného obdobia kalendárneho roka na hospodársky rok a naopak (§ 3 ods. 5 zákona o účtovníctve).
-
Mimoriadne
účtovné obdobie - ide o obdobie, ktoré je iné ako riadne účtovné obdobie
(pozri ďalej).
Na začiatku každého účtovného obdobia (riadneho aj mimoriadneho) účtovná jednotka musí otvoriť účtovné knihy a na konci účtovného obdobia ich uzatvoriť. Otvorenie a uzavretie účtovných kníh k určitým dňom ustanovuje § 16 zákona o účtovníctve.
Otvorenie účtovných kníh
Stanovenie dňa, ku ktorému sa otvárajú účtovné knihy
V § 16 ods. 1 zákona o účtovníctve je určený deň, ku ktorému právnická osoba otvorí účtovné knihy, čím sa zároveň určuje začiatok účtovného obdobia.
Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy:
a)
Ku dňu svojho vzniku,
okrem prípadu, ak vznikla ako právny nástupca. V prípade vzniku ako právny nástupca sa uplatňuje postup podľa písm. c).______________________________