Článok sa zaoberá povinnosťami zamestnávateľa v oblasti poskytovania mzdy zamestnancovi za vykonanú prácu a zdaňovaním príjmov zo závislej činnosti. Uvádza definíciu mzdy a príjmov zo závislej činnosti, pričom poukazuje na rôzne povinnosti zamestnávateľa, vrátane spracovávania mzdového listu, zrážania preddavkov a poskytovania daňových bonusov. V prípade vzniku chýb má zamestnávateľ povinnosť ich opraviť podľa ustanovených lehôt, hoci postup opráv nie je špecificky daný zákonom. Na konkrétnych príkladoch z praxe príspevok rozoberá spôsoby riešenia týchto problémov.
Mzda zamestnanca
Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. Pojem „mzda“ je definovaný v § 118 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) ako peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vymedzuje v § 5 príjmy, ktoré patria medzi príjmy zo závislej činnosti. Medzi príjmy zo závislej činnosti patrí aj mzda zamestnanca, ktorá je definovaná v Zákonníku práce, resp. iné plnenia poskytované zamestnancovi v súvislosti s výkonom závislej činnosti, ktoré podľa Zákonníka práce nie sú mzdou. Na účely ZDP poberateľ príjmov zo závislej činnosti sa považuje za zamestnanca a platiteľ príjmov zo závislej činnosti za zamestnávateľa.
Povinnosti zamestnávateľa a možný vznik chýb
ZDP ustanovuje viacero povinností alebo postupov pre zamestnávateľa v súvislosti so zdaňovaním príjmov zo závislej činnosti, napr. priznanie nezdaniteľných častí základu dane, daňové bonusy, zrazenie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, vyrovnanie daňovej povinnosti, zasielanie tlačív na daňový úrad alebo vystavovanie tlačív pre zamestnanca.
Pri množstve povinností sa vyskytnú aj chyby, ktoré môžeme rozdeliť na:
-
chyby spôsobené zamestnávateľom alebo
-
chyby spôsobené zamestnancom.
Zamestnávateľ môže zistiť chybu
priebežne pri spracovaní mzdového listu
alebo
po uzatvorení mes