Príjmy z predaja hnuteľných vecí
Počet vyhľadaných dokumentov: 4
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 4
Zoradiť podľa:
- Článek
Príjem dosiahnutý z predaja osobného automobilu je posudzovaný ako príjem z predaja hnuteľnej veci.
Syn vysokoškolák pracuje v Call centre ako telefonista. Každý mesiac mu na účet poslali vyplatenú odmenu. Medzi Call centrom a ním je uzatvorená zmluva o spolupráci podľa § 262 Obchodného zákonníka. Teraz dostal sumarizáciu vyplatených čiastok vyplatených za rok 2013 a odporúčanie, ako má podať daňové priznanie. V odporúčaní sa uvádza, že ide o posívny príjem a nemôže si odpočítať nezdaniteľnú čiastku a príjem má v priznaní uviesť ako predaj hnuteľných vecí. Je to správny postup? Mesačný príjem syna bol približne 200 €.
- Článek
Osobné motorové vozidlo (zaradené v roku 2004) sme po havárii vyradili z evidencie dlhodobého majetku, keďže sme obdržali vyjadrenie z poisťovne, že predpokladané náklady na opravu prevyšujú 70 % všeobecnej hodnoty vozidla a škodu na vozidle budú likvidovať ako totálnu škodu. Predmetné vozidlo sme však odpredali, následne sa uskutočnil prepis na nového majiteľa aj na polícii.
Ako máme postupovať? Účtovať o škode na účte 549 – Manká a škody a následne o predaji materiálu (účet 642); alebo máme vozidlo vyradiť v zostatkovej cene (účet 541) a účtovať následne o predaji majetku (účet 641)? Fakturácia pri odpredaji osobného auta, pri kúpe ktorého sme si nemohli DPH odpočítať je bez DPH. Ako postupovať v prípade fakturácie použiteľných zvyškov danému záujemcovi, ide o FO – nepodnikateľa, má byť vystavená suma s DPH?
- Článek
Zdaňovanie ostatných príjmov upravuje § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Ostatnými príjmami sú všetky príjmy fyzickej osoby, ktoré nie je možné zaradiť medzi príjmy zo závislej činnosti (§ 5 ZDP), príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6 ZDP) ani medzi príjmy z kapitálového majetku (§ 7 ZDP).