US GAAP

Počet vyhľadaných dokumentov: 18

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 18

Zoradiť podľa:

Existuje pre IFRS a US GAAP nejaký návod, ktorý by sa zaoberal fakturáciou služieb medzi priaznenými osobami?
Vydané: 12. 08. 2011
Môžu sa z pohľadu IAS/IFRS úroky z úveru zahrnúť do obstarávacej ceny (tá časť úrokov, ktorá bola zaplatená do dňa uvedenia majetku do užívania) dlhodobého majetku, alebo sa účtujú priamo do nákladov?
Vydané: 12. 08. 2011
Platí z hľadiska IAS/IFRS kapitalizácia aj na hnuteľný hmotný majetok (významné dopravné prostriedky) pre klienta, ktorý vykonáva verejnú prepravnú službu? Významným spôsobom sa vynovil vozový park, ktorý sa bude niekoľko rokov financovať z vysokého úveru a samozrejme s vysokými úrokmi aj inými poplatkami.
Vydané: 12. 08. 2011
Obchodná firma predávajúca tovar zaviedla tzv. vernostné konto zákazníkom, kde pripisuje vernostné body za nákup tovaru podľa určitých pravidiel. Zákazníkovi môže vzniknúť nárok po získaní určitého objemu bodov vybrať si tovar v určitom objeme. Čo s uznaním výnosov z týchto transakcií podľa IAS/IFRS v situácii, keď firma len začína a nemá žiadnu historickú skúsenosť s tým, či zákazníci tento objem dosiahnu? Pri záväzku firmy z týchto vernostných bodov postupujeme podľa interpretácie IFRIC 13.
Vydané: 12. 08. 2011
  • Článek
Tento článok je zameraný na US GAAP a venuje sa zmene, ktorá zásadným spôsobom mení usporiadanie jeho súčasných pravidiel. Cieľom tohto príspevku nie je rozoberať jednotlivé typy dokumentov a organizácií, ktoré ich vydali, ale upozorniť na tzv. kodifikáciu všetkých týchto zdrojov US GAAP.
  • Článek
V príspevku venujeme najväčší priestor novelizácii účtovných pravidiel pre podnikové kombinácie a konsolidovanú účtovnú závierku. Ide o pomerne zásadnú udalosť, pretože novelizácia zjednocuje pravidlá IFRS s pravidlami US GAAP. Je výsledkom dlhodobého projektu (návrh novelizácie v jeho druhej fáze bol vydaný 30. júna 2005) a ide o najvýznamnejšiu zmenu, ktorú pravidlá IFRS v poslednej dobe svojím užívateľom priniesli.
  • Článek
V tomto príspevku sme pripravili niekoľko informácií o novo vydaných interpretáciách IFRIC a o aktuálne zverejnenom návrhu ďalšej interpretácie venovanej účtovnému riešeniu predaja nehnuteľností.
  • Článek
V príspevku prinášame informácie o „takmer“ prijatej novele IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky (Presentation of financial Statements), ktorá sa dotkne všetkých spoločností zostavujúcich svoje účtovné závierky v súlade s pravidlami a požiadavkami Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie (International Financial Reporting Standards – IFRS).
  • Článek
Príspevok venujeme problematike nákladov na prijaté úvery a pôžičky a ich aktivácii do obstarávacích nákladov špecificky vymedzených aktív. Dôvodom voľby tejto témy je prijatie novelizovanej podoby IAS 23 Náklady na prijaté úvery a pôžičky (Borrowing Costs), ktorú bližšie rozoberieme v sekcii noviniek. V sekcii príkladov následne ilustrujeme na niekoľkých príkladoch prístup k aktivácii nákladov na prijaté úvery a pôžičky, najmä ich stanovenie.
  • Článek
Cieľom príspevku je konfrontovať prístup slovenskej právnej úpravy v oblasti účtovníctva s americkou vyhláškou SFAS 48 v oblasti vykazovania tržieb pri predaji tovaru, s existenciou práva kupujúceho vrátiť tovar v zmluvne dohodnutom termíne.
  • Článek
Začiatok nového kalendárneho roka pre väčšinu účtovných jednotiek predstavuje taktiež začiatok nového účtovného obdobia. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli spracovať krátky informatívny prehľad o tom, na čo sa treba v účtovnom období roku 2007 pripraviť.
  • Článek
V článku v sekcii noviniek krátko priblížime pripravovanú interpretáciu, ktorej úlohou je riešiť kritériá uznania výnosov pri vernostných programoch, ktoré predávajúci často poskytujú svojim zákazníkom. Zároveň budeme ilustrovať riešenia, ktoré sa v súčasnej dobe vyskytujú v súvislosti s danou problematikou. Následne sa zmienime o novom štandarde US GAAP, ktorý je určený na usmerňovanie v oblasti oceňovania vo fair value. V sekcii príkladov uvádzame dva príklady ilustrujúce aplikáciu pravidiel pre dotácie a ich uznávanie v účtovných závierkach prijímajúcich spoločností.
  • Článek
V oblasti implementácie pravidiel IFRS do podnikového výkazníctva a auditu účtovných závierok zostavených v kontexte s pravidlami IFRS je významným medzníkom dátum 1. 1. 2005. Od tohto dátumu je v plnej účinnosti nariadenie (ES) č. 1606/2002 Európskeho parlamentu a Rady zo dňa 19. 7. 2002 o používaní Medzinárodných účtovných štandardov (IAS), resp. podľa súčasnej terminológie Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie (IFRS).
  • Článek
Príspevok je zameraný najmä na predstavenie návrhu novelizácie IAS 23, ktorý IASB vydala dňa 25. 5. 2006 na verejné pripomienkovanie s detailným pohľadom na účtovné riešenie nákladov na prijaté úvery a pôžičky a dopad navrhovaných pravidiel. Podľa pôvodného časového harmonogramu bolo v pláne IASB vydať novelizáciu tak, aby dátum jej účinnosti nastal 1. 1. 2007. Aktuálne predložený návrh pravidiel je poskytnutý verejnosti na vyjadrenie do 29. 9. 2006, pričom IASB následne spracuje všetky obdržané reakcie a s vyjadrením ich buď zapracuje do novej podoby pravidiel, alebo zamietne.
  • Článek
Informácie o prebiehajúcom konvergenčnom procese medzi IFRS a US GAAP a jeho vývoji v najbližšom období sú čerpané z oficiálneho dokumentu, ktorý IASB a FASB prijali vo februári 2006.
  • Článek
V príspevku prinášame informácie, ktoré vychádzajú z roku 2005 a určitým spôsobom môžu ovplyvniť vývoj IFRS v prvom polroku roka 2006. Vo februári 2006 nedošlo k žiadnej významnej udalosti, preto sme sa rozhodli základ článku postaviť na priblížení diskusného materiálu, ktorý je v súčasnosti predložený verejnosti na komentovanie. Dňa 27. 2. 2006 bolo zo strany Rady pre Medzinárodné účtovné štandardy (International Accounting Standards Board; IASB) a Výboru pre účtovné štandardy (Financial Accounting Standards Board; FASB), tvorcu US GAAP, vydané tzv. Memorandum dohody (Memorandum of Understanding). Obidvaja tvorcovia ním potvrdzujú spoločný záujem vytvoriť vysoko kvalitné spoločné účtovné štandardy pre spoločnosti – účastníkov kapitálových trhov.
  • Článek
Od tohto čísla budeme pravidelne uverejňovať rubriku zameranú na problematiku Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie (IFRS). Naším hlavným zámerom je informovať o aktuálnom dianí v oblasti IFRS, o pripravovaných novelizáciách účtovných pravidiel, o ich výkladoch a dopade na účtovné vykazovanie, príp. na účtovníctvo samotné. V prípade záujmu by sme chceli túto rubriku dopĺňať aj odpoveďami na konkrétne otázky čitateľov (pozn. red.: prípadné otázky, resp. pripomienky môžete zasielať do redakcie, kontaktné údaje nájdete na s. 64 časopisu).
  • Článek
Od 1. 5. 2004 SR je členským štátom EÚ, z čoho vyplýva, že sa musí podriadiť všetkým právnym aktom spoločenstva vo všetkých oblastiach účtovníctvo nevynímajúc. Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS) zohrávajú v tomto procese významnú úlohu. V príspevku sa pokúsim dať odpoveď na základné otázky, ktoré vznikajú v súvislosti s aplikáciou IAS/IFRS v podmienkach slovenských účtovných jednotiek.
Vydané: 01. 05. 2005