prof. Ing. Anna Šlosárová, PhD.
Počet vyhľadaných dokumentov: 30
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 30
Zoradiť podľa:
- Článek
V súvislosti s DPH vznikajú vo vzťahu k prehľadu peňažných tokov dva základné okruhy problémov, a to akým spôsobom získavať informácie o peňažných tokoch pre prezentáciu peňažných tokov z prevádzkovej činnosti v jednotlivých položkách v nadväznosti na použitú metódu vykázania peňažných tokov z prevádzkovej činnosti a akým spôsobom začleniť peňažné toky z DPH vo vzťahu k činnostiam, t. j. do prevádzkovej činnosti, investičnej činnosti, prípadne finančnej činnosti a či je vôbec potrebné DPH začleňovať do činností, alebo ju považovať za jeden komplexný zúčtovací vzťah.
- Článek
Peňažné toky z investičných činností sa vykazujú priamou metódou, t. j. vykazujú sa skutočné výdavky a skutočné príjmy súvisiace s pohybom dlhodobého majetku. Nepeňažné operácie, ktoré vznikajú v tejto oblasti, sa do prehľadu peňažných tokov nepremietajú, sú však dôležitými pomocnými informáciami pri jeho zostavovaní a uvádzajú sa v poznámkach k prehľadu peňažných tokov.
- Článek
Seriál pokračuje článkom na tému nepriama metóda vykazovania peňažných tokov z prevádzkovej činnosti, ktorá je založená na postupnej transformácii výsledku hospodárenia z bežnej činnosti pred zdanením daňou z príjmov na čistý peňažný tok.
- Článek
Seriál pokračuje prehľadom peňažných tokov z prevádzkovej činnosti. Tie sa môžu vykazovať priamou alebo nepriamou metódou. Priama metóda vykazovania peňažných tokov z prevádzkovej činnosti má dva varianty (čistá priama metóda a modifikovaná priama metóda). Pri použití čistej priamej metódy si každá účtovná jednotka volí štruktúru peňažných tokov v nadväznosti na charakter svojej činnosti, pričom údaje získava z vhodne členených účtov peňažných prostriedkov.
- Článek
Účtovná jednotka je povinná zostaviť individuálnu účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Podnikateľská účtovná jednotka musí vyhotoviť riadnu individuálnu účtovnú závierku do dňa podania daňového priznania k dani z príjmov za uplynulé zdaňovacie obdobie, pretože individuálna závierka je povinnou prílohou k daňovému priznaniu k dani z príjmov účtovnej jednotky.
- Článek
V nasledujúcich pokračovaniach seriálu článkov o prehľade peňažných tokov sa budeme postupne venovať analýze obsahu jednotlivých položiek prehľadu peňažných tokov v nadväznosti na požiadavky opatrenia o účtovnej závierke.
- Článek
Na nasledujúcom, veľmi zjednodušenom, príklade autorka ilustruje základné princípy a postupy zostavenia prehľadu peňažných tokov s použitím jednotlivých metód vykazovania peňažných tokov v prevádzkovej činnosti.
- Článek
Vo vzťahu k peňažným tokom rozlišujeme dve skupiny účtovných prípadov a to také, ktoré spôsobujú pohyb peňažných prostriedkov a nespôsobujú pohyb peňažných prostriedkov. Každá z uvedených skupín obsahuje viac druhov účtovných prípadov, ktoré sa dajú formálne rozdeliť tak, aby nadväzovali na možné spôsoby zostavovania prehľadu peňažných tokov. Spôsoby zostavovania peňažných tokov súvisia s metódami vykazovania peňažných tokov.
- Článek
V tejto časti seriálu sa venujeme metóde vykázania peňažných tokov. Ide o postup, akým sa vykážu peňažné toky v jednotlivých činnostiach.
- Článek
Pri zostavovaní prehľadu peňažných tokov na podklade údajov účtovníctva musí podnikateľská účtovná jednotka vychádzať z opatrenia o účtovnej závierke. V tejto časti príspevku autorka charakterizuje základné pojmy v súlade s citovaným opatrením.
- Článek
V prvej časti príspevku sa autorka podrobne zaoberá prehľadom peňažných tokov, ktorý zostavujú podnikateľské účtovné jednotky. Cieľom príspevku je vysvetlenie podstaty prehľadu peňažných tokov, analýza právnej úpravy prehľadu peňažných tokov zostavovaného podnikateľskou účtovnou jednotkou so zameraním sa na výklad: pojmov, metód zostavovania prehľadu peňažných tokov a obsahu jednotlivých položiek pri použití príslušnej metódy vykázania peňažných tokov. Teoretické poznatky budú aplikované na riešení komplexného príkladu zostavenia prehľadu peňažných tokov.
- Článek
Rozdiel medzi uznaným ocenením vecného vkladu pri jeho vložení do obchodnej spoločnosti alebo družstva a účtovným ocenením u vkladateľa sa do 31. 12. 2009 účtoval u vkladateľa na účet 415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastín. Prijímateľ vkladu (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, družstvo) prijatý majetok ocenil v účtovníctve v uznanej hodnote vecného vkladu stanovenej súdnym znalcom, z ktorej vykonával účtovné odpisy. Na daňové účely však mohol ako vstupnú cenu pre daňové odpisy použiť len ocenenie v účtovníctve vkladateľa. Vznikal tak rozdiel medzi účtovnou hodnotou majetku a daňovou základňou majetku, ku ktorému sa vyčíslil odložený daňový záväzok, ktorý sa postupne znižuje, až do úplného vyradenia majetku z používania (čo môže byť aj po 31. 12. 2009).
- Článek
Od 1. januára 2009 je Slovenská republika súčasťou eurozóny a od tohto dňa je slovenská mena nahradená menou euro. Uvedená skutočnosť mala výrazný dopad na vedenie účtovníctva v roku 2009 aj na zostavovanie účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie po dni zavedenia eura. Okrem toho z dôvodu celosvetovej hospodárskej a finančnej krízy boli v priebehu roka 2009 novelizované i právne normy upravujúce účtovníctvo. V príspevku autorka uvádza prehľad informácií o zmenách v bežnom účtovníctve podnikateľov v roku 2009 a v účtovnej závierke podnikateľov za rok 2009.
- Článek
Výpočet odloženej dane z príjmov je jednou z uzávierkových prác, ktorou sa musí podnikateľská účtovná jednotka zaoberať pred jej zaúčtovaním a vykázaním v účtovnej závierke. Po zavedení eura sa všetky skutočnosti, teda aj odložená daň z príjmov, účtujú a vykazujú v mene euro. Jednoduchý návod ako postupovať ponúka príspevok autorky.
- Článek
Cieľom príspevku je analýza uplatňovania reálnej hodnoty ako oceňovacej veličiny v účtovníctve podnikateľskej účtovnej jednotky účtujúcej a vykazujúcej podľa slovenských právnych predpisov podľa stavu k 1. januáru 2009.
- Článek
Do konca roka 2008 sa o eure v SR účtovalo ako o cudzej mene. Od 1. 1. 2009 je euro našou menou a ostatné meny sú cudzie meny. V tomto príspevku uvádzame základné informácie o tom, ako sa má účtovať o peňažných prostriedkoch v cudzej mene (všeobecne a vo valutovej pokladnici a na devízovom účte) po prechode na menu euro.
- Článek
Podnikatelia účtujúci v podvojnom účtovníctve v príspevku nájdu aktuálne novely, ktoré sa týkajú zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, Postupov účtovania a opatrenia o účtovnej závierke.
- Článek
Slovenská republika sa od 1. 1. 2009 stane súčasťou eurozóny. Uvedená významná zmena v našej spoločnosti bude mať dopad aj na účtovnú závierku podnikateľských účtovných jednotiek za rok 2008.
- Článek
Účtovanie a vykazovanie rezerv v účtovnej závierke súvisí s aplikáciou zásady opatrnosti. Opatrnosť účtovnej jednotky sa prejavuje v posudzovaní neurčitých (neistých) skutočností spôsobom, pri ktorom sa pred ostatnými nepovažuje za bohatšieho, ako v skutočnosti je. V účtovníctve je to rozumný odhad krokov (ide o postup manažmentu), ktoré majú zabrániť tomu, že riziká a straty sa budú prenášať do budúcnosti. Uplatňuje sa tak, že sa vykážu len tie výnosy, ktoré boli ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, už realizované. Na druhej strane musia byť v účtovnej závierke zohľadnené všetky predpokladané riziká a predpokladané straty. Predpokladané riziká a straty sú pravdepodobné skutočnosti, ktorých vznik sa očakáva s postačujúcou istotou. Jeden z nástrojov na zabezpečenie verného a pravdivého zobrazenia skutočností v účtovnej závierke uplatnením zásady opatrnosti sú práve rezervy.
- Článek
Pri vedení účtovníctva a zostavovaní účtovnej závierky musia účtovné jednotky dodržiavať účtovné zásady a účtovné metódy, o ktorých musia v požadovaných prípadoch informovať v poznámkach účtovnej závierky. Účtovné zásady (princípy) predstavujú súbor pravidiel, komplex uznaných praktických poznatkov a zákonitostí, ktoré platia pre vedenie účtovníctva a zostavovanie účtovnej závierky.