Podmienky a postup pri zrušení registrácie pre DPH

Vydáno: 31 minút čítania

Zrušenie registrácie platiteľa dane znamená, že právnická alebo fyzická osoba odo dňa určeného daňovým úradom prestáva byť platiteľom dane z pridanej hodnoty. Podmienky a postup pri zrušení registrácie platiteľa DPH upravuje § 81 až § 83 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Na úvod treba poznamenať, že zákon o DPH ustanovuje dva druhy zrušenia registrácie platiteľa, a to dobrovoľné zrušenie alebo zrušenie registrácie daňovým úradom z úradnej moci.

Pri podaní žiadosti o zrušenie registrácie pre daň platiteľ dane postupuje podľa § 13 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).

Zo žiadosti o zrušenie registrácie pre daň musí byť zrejmé, kto ju podáva, v akej veci a z akých dôvodov požaduje platiteľ dane zrušiť registráciu pre daň. Finančné riaditeľstvo SR na tento účel odporúča využiť tlačivo, ktorého vzor vydalo Ministerstvo financií SR („žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia“). Daňový úrad akceptuje aj žiadosť o zrušenie registrácie podanú elektronicky ako prílohu všeobecného podania, ak obsahuje predpísané náležitosti.

V § 81 zákona o DPH je upravené zrušenie registrácie pre daň platiteľa dane, ktorý je registrovaný podľa § 4, § 5 a § 6 tohto zákona a v § 82 zákona o DPH je upravené zrušenie registrácie osoby registrovanej pre daň podľa § 7 a § 7a zákona o DPH, ktorá nie je platiteľom dane. Zrušenie registrácie pre daň skupiny je predmetom § 81a zákona o DPH.

Dobrovoľné zrušenie registrácie platiteľa registrovaného podľa § 4 zákona o DPH

V zmysle ustanovenia § 81 ods. 1 zákona o DPH môže platiteľ registrovaný podľa § 4 uvedeného zákona požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Uvedené dve podmienky je nevyhnutné splniť na účely možnosti požiadať o zrušenie registrácie platiteľa DPH súčasne.

Ak platiteľ spĺňa uvedené podmienky na zrušenie registrácie, daňový úrad môže zrušiť registráciu platiteľa k DPH na základe jeho žiadosti, a to ku dňu, uplynutím ktorého právnická osoba alebo fyzická osoba prestáva byť platiteľom podľa § 81 ods. 5 zákona o DPH. Je tak zrejmé, že daňový úrad nemá povinnosť, ale možnosť zrušiť registráciu pre daň.

♦ Príklad č. 1:

Čo je potrebné chápať pod pojmom obrat pri definovaní podmienky zrušenia registrácie platiteľa DPH? Sú to len príjmy za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov v celkovej výške 49 790 eur bez odrátania výdajov?

Pri zisťovaní výšky obratu na účely zrušenia registrácie pre daň sa postupuje podľa § 4 ods. 7 zákona o DPH. S účinnosťou od 1. januára 2019 sa pri zisťovaní výšky obratu na účely zrušenia registrácie pre daň postupuje podľa novej definície obratu stanovenej v § 4 ods. 7 zákona o DPH a podľa prechodného ustanovenia § 85kg ods. 1 tohto zákona.

V znení zákona o DPH účinnom do 31. decembra 2018 sa obratom rozumeli výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 36 a podľa § 40 až § 42 spomínaného právneho predpisu.

Z dôvodu nerovnakých podmienok pre zdaniteľné osoby, ktoré vedú po­dvojné účtovníctvo, a pre zdaniteľné osoby, ktoré vedú jednoduché účtovníctvo, sa v rámci definície obratu na účely zákona o DPH pojmy „výnosy, resp. príjmy“ od 1. januára 2019 nahradili pojmom „hodnota dodaných tovarov a služieb“. V dôsledku tohto sa do obratu počnúc rokom 2019 zahŕňa reálna hodnota dodaných tovarov a služieb, ktorá v podstate predstavuje protihodnotu v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH v čase ich dodania.

Do obratu sa tak nezahrnie fiktívna protihodnota bezodplatne dodaných tovarov ani trhová hodnota v zmysle § 22 ods. 8 zákona o DPH. Na základe novej definície sa do obratu nezahrnú platby, ktoré boli prijaté pred dodaním tovaru alebo služby. Tieto prijaté „preddavkové platby“ predstavujú súčasť hodnoty tovaru alebo služby a zahrnú sa do obratu za kalendárny mesiac, v ktorom bol tovar alebo služba dodaná.

To znamená, že podľa zákona o DPH platného do 31. decembra 2018 zdaniteľná osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva musela zahŕňať do obratu aj prijaté zálohy.

Počnúc rokom 2019 sa však v zmysle „novej“ definície obratu do sumy 49 790 eur dosiahnutej za najviac 12 predc

Související dokumenty

Súvisiace články

Zrušenie registrácie platiteľa DPH a s tým súvisiace povinnosti
Typy registrácie pre DPH – rozdiely, pravidlá, podávanie výkazov
Podanie daňového priznania pri zániku spoločnosti bez likvidácie
Osoby povinné platiť daň z pridanej hodnoty v SR v roku 2020
Zahraničná osoba a daňové priznanie
Platiteľ dane z pridanej hodnoty
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty
Oslobodenie od DPH pri dodaní tovaru do iného členského štátu Európskej únie
Účtovanie pokuty za rýchlosť
Zmeny zákona o DPH účinné od 1. januára 2020 (II.)
Predaj nehnuteľnosti a povinnosti platiteľa DPH
Príspevková organizácia v postavení platiteľa DPH
Faktúra so zahraničnou DPH vystavená pre slovenského platiteľa DPH
Zrušenie registrácie platiteľa DPH a iných subjektov registrovaných pre DPH
Zrušenie registrácie pre DPH
Stavebné práce a DPH
Zjednodušená faktúra a doklady z registračnej pokladnice
Stavebné práce v inom členskom štáte a DPH
Odpočítanie DPH z majetku pri registrácii za platiteľa DPH

Súvisiace otázky a odpovede

Označenie platby DPH po 1. 1. 2012
Uplatnenie nároku na nadmerný odpočet v dodatočnom daňovom priznaní
Uchovávanie dokladov
Dodatočné daňové priznanie DPH
Registračná povinnosť k DPH
DPH a spätná oprava zakladu dane - 2.cast
Mimoriadne DP DPH
Evidencia registračnou pokladnicou
Zákonná lehota na vydanie rozhodnutia
Prenájom obchodných priestorov a DPH
§ 66 zákona o DPH - jaké DPH zvolit při nákupu zboží od neplátce a následném prodeji
Obrat na účely zákona o DPH
Sprostredkovanie a DPH
Určení režimu DPH, Zprostředkování obchodu zahraniční osobou reg. v SR podle § 5 slovenskému plátci
Zálohované obaly a DPH
DPH pri prefakturácii nákladov
Dodávateľská faktúra a jej náležitosti
Prevod nehnuteľnosti do osobného vlastníctva
Registrácia pre DPH v ČR
DPH