Postúpením pohľadávok veriteľ (postupca) môže rýchlym spôsobom získať voľné finančné prostriedky, môže znížiť objem pohľadávok a zvýšiť svoju konkurenčnú schopnosť tým, že ponúkne svojim odberateľom odloženú splatnosť.
V príspevku si priblížime účtovné hľadisko postúpenia pohľadávok v účtovníctve podnikateľov účtujúcich podľa:
-
opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len "Postupy účtovania v PÚ") a
-
opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "Postupy účtovania v JÚ").
Postúpenie pohľadávky podľa Občianskeho zákonníka
Všeobecnú úpravu postúpenia pohľadávky ustanovuje § 524 až § 530 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len "Občiansky zákonník"). Veriteľ je oprávnený svoju pohľadávku postúpiť písomnou zmluvou inému, a to aj bez súhlasu dlžníka. Spolu s postúpenou pohľadávkou prechádza aj jej príslušenstvo a všetky práva s ňou spojené.
To znamená, že postúpenie pohľadávky spočíva v tom, že na základe písomnej zmluvy, uzatvorenej medzi existujúcim veriteľom (postupcom) a treťou osobou (postupníkom), postúpi pôvodný veriteľ svoju pohľadávku voči dlžníkovi novému veriteľovi, a to väčšinou za odplatu. Často sa na odplatné postúpenie pohľadávky používa aj označenie "predaj pohľadávky". Jednou z podmienok platnosti zmluvy o postúpení pohľadávok je existencia pohľadávky, ktorá je predmetom postúpenia.
Vznik pohľadávky
V rámci záväzkových právnych vzťahov možno pohľadávku charakterizovať ako právo na plnenie, ktoré vzniká veriteľovi zo záväzkového vzťahu a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok (§ 488 Občianskeho zákonníka). Znamená to, že pohľadávka je právom veriteľa voči dlžníkovi na plnenie, pričom vzniká vtedy, keď dochádza k časovému posunu medzi dodávkou hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci, poskytnutím služby alebo prevodom práva a úhradou za ne. Rozsah časového posunu pre vznik pohľadávky nie je rozhodujúci. Pri akomkoľvek časovom posune u veriteľa vzniká pohľadávka a u dlžníka záväzok. Pri bezprostrednej úhrade pohľadávka nevzniká. Bezprostrednou úhradou sa rozumie taký spôsob úhrady, keď k úhrade dochádza pri prevzatí veci, služby alebo práva bez akéhokoľvek časového odkladu.
Ustanovenia o postúpení pohľadávky sa primerane použijú aj v prípade:
-
ak vklad do spoločnosti alebo jeho časť spočíva v prevode pohľadávky, tzn. v prípade nepeňažného vkladu do základného imania spoločnosti, pričom nepeňažným vkladom je pohľadávka (§ 59 ods. 5 Obchodného zákonníka);
-
prechodu pohľadávok v prípade predaja podniku (§ 477 ods. 2 Obchodného zákonníka).