Účtovné prípady sú podľa ustanovenia § 2 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej iba „zákon o účtovníctve“) definované ako účtovanie skutočností o stave a pohybe majetku, stave a pohybe záväzkov, rozdiele majetku a záväzkov, výnosoch, nákladoch, príjmoch, výdavkoch ako aj výsledku hospodárenia účtovnej jednotky.
Základné princípy účtovania DPH v podvojnom účtovníctve
V kontexte zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“) vyplývajú v zásade dve skutočnosti, ktoré sa týkajú jednotlivých zdaniteľných obchodov, a to vznik daňovej povinnosti a vznik práva na odpočítanie dane - samozrejme vo výške ustanovenej
zákonom o DPH. Deň vzniku práva na odpočítanie dane a daňovej povinnosti je z hľadiska účtovných predpisov dňom uskutočnenia účtovného prípadu. Základné princípy účtovania DPH sa v sústave podvojného účtovníctva realizujú podľa ustanovenia § 52 ods. 4 opatrenia MF SR č. MF/23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej iba „Postupy účtovania v PÚ“), podľa ktorého:
-
na ťarchu účtu
343 - Daň z pridanej hodnoty
sa účtuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty,-
v prospech účtu
343 - Daň z pridanej hodnoty
sa účtuje daňová povinnosť účtovnej jednotky z dane z pridanej hodnoty,-
na účte
343 - Daň z pridanej hodnoty
sa účtuje o doklade o oprave základu dane z pridanej hodnoty pri znížení a zvýšení daňovej povinnosti z dane z pridanej hodnoty.Na ostatné náležitosti mimo vzniku daňovej povinnosti resp. vzniku práva na odpočítanie DPH, ktoré súvisia s dodávateľsko-odberateľskými vzťahmi (tzn. vznik pohľadávky z uskutočnenej dodávky tovaru alebo služby u dodávateľa (účet
311
), vznik záväzku z prijatej dodávky tovaru alebo služby (účet
321
), prijatie preddavku (účty
221, 324
), poskytnutie preddavku (účty
314, 221
), inkaso pohľadávky (účty
221, 311
), úhrada záväzku (účty
321, 221
) sa zákon o DPH neaplikuje, a teda účtovne sa evidujú v súlade s ich právnou podstatou, pričom sa vychádza zo zásad ustanovených
zákonom o účtovníctve, zákonom č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) resp. konkrétnych uzatvorených obchodných zmlúv.
Príklad č. 1:
Akým spôsobom sa účtuje v podvojnom účtovníctve oprava základu dane pri úplnom alebo čiastočnom nezaplatení protihodnoty za dodanie tovaru alebo služby?
Už počnúc rokom 2021 sa zaviedla možnosť opravy základu dane pri dodaní tovaru alebo služby, ak platiteľ dane uskutočňujúci tieto dodania nedostal zaplatené a jeho pohľadávka sa stala nevymožiteľnou. Tento inštitút sa v súlade s uvedenými dôvodmi môže uplatniť len pri dodaniach tovaru a služby v tuzemsku, v cene ktorých bola platiteľom dane uplatnená daň.
Dodávateľovi tak vzniká nárok na opravu základu dane z pridanej hodnoty na základe splnenia podmienok podľa § 25a ods. 2 zákona o DPH.
V kontexte s uvedenou problematikou sa na účte 343 - Daň z pridanej hodnoty zaúčtuje zníženie dane z pridanej hodnoty, ak po vzniku daňovej