Globálna ekonomická kríza má tým väčší vplyv na vývoj národnej ekonomiky, čím je táto otvorenejšia a čím viac sa zhoduje klesajúca fáza hospodárskeho cyklu s fázou vývoja svetovej ekonomiky.
Napriek tomu, že globálna kríza zo začiatku postihla ekonomiku Slovenskej republiky fakticky len prostredníctvom prudkého zníženia zahraničného dopytu, jej vplyv na reálnu ekonomiku sa ukázal byť veľmi podobný ako v ostatných krajinách eurozóny. Hlavným dôsledkom prudkého zníženia dopytu po slovenskom exporte bol hlboký prepad hospodárskeho rastu Slovenskej republiky.
Kým v rokoch 2007 a 2008 ekonomika Slovenska patrila medzi najrýchlejšie rastúce krajiny EÚ a OECD, v roku 2009, naopak, zaznamenaný prepad hospodárskeho rastu ju zaradil medzi krajiny s najväčším poklesom v dynamike vývoja reálneho HDP. Je to dôsledok vysokej otvorenosti ekonomiky Slovenska a jej extrémnej závislosti od exportu, a to sú skutočnosti, ktoré z hľadiska vývoja národného hospodárstva zvyšujú krehkosť prebiehajúceho hospodárskeho vývoja.
V tejto situácii významnú úlohu zohráva predovšetkým kontrola príjmovej časti štátneho rozpočtu prostredníctvom vhodne nastaveného daňového systému, ako aj prerozdelenie zdrojov prostredníctvom výdavkov na všetkých stupňoch prerozdeľovania štátnych rozpočtových prostriedkov.
Zákon č. 540/2007 Z. z. o audítoroch, audite a dohľade nad výkonom auditu a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. patril medzi prioritné oblasti aproximácie práva v Čl. 70 Európskej dohody o pridružení časť Vedenie účtov a dane podnikov a medzi priority odporúčané v Bielej knihe – kapitola 16 Účtovníctvo.
Audítorská profesia, ktorá sa v našich podmienkach konštituovala ešte v roku 1989, pokračovala v etablovaní sa ako významná samostatná profesia. V súčasnosti vo veľkej miere zvláda požiadavky verejnosti,