Mnoho audítorov a finančných analytikov venuje prehľadu peňažných tokov menej pozornosti než súvahe a výkazu ziskov a strát. Prehľad peňažných tokov pritom poskytuje množstvo jedinečných údajov, z ktorých vypočítané ukazovatele sú spoľahlivejšie ako napríklad ukazovatele likvidity zo súvahy a výkazu ziskov a strát.
Mnoho audítorov a finančných analytikov venuje prehľadu peňažných tokov menej pozornosti, než súvahe a výkazu ziskov a strát. Prehľad peňažných tokov pritom poskytuje množstvo jedinečných údajov, z ktorých vypočítané ukazovatele sú spoľahlivejšie ako napríklad ukazovatele likvidity zo súvahy a výkazu ziskov a strát. Údaje zo súvahy sú statické a hodnotia skutočnosť k istému dátumu a údaje z výkazu ziskov a strát obsahujú peňažné aj nepeňažné transakcie. Naproti tomu, prehľad peňažných tokov zaznamenáva zmeny peňažných prostriedkov a poskytuje cenné informácie hlavne pre vlastníkov – o stave voľných peňažných prostriedkoch pre prevádzkové a investičné činnosti.
Ukazovatele peňažných tokov môžeme rozdeliť na dve všeobecné kategórie: ukazovatele merajúce solventnosť a likviditu, a ukazovatele indikujúce schopnosť podniku nepretržitého pokračovania v činnosti.
Zostavenie prehľadu peňažných tokov
Prehľad peňažných tokov je rozdelený na tri časti, v ktorých eviduje: peňažné toky v prevádzkovej činnosti, v investičnej činnosti a vo finančnej činnosti.
Metódy vypracovania prehľadu peňažných tokov v prevádzkovej činnosti sú dve, a to priama a nepriama metóda. Priama metóda vyžaduje analyticky rozlíšiť účty peňažných prostriedkov v tom zmysle, či ide o ich prírastok, respektíve úbytok a to podľa jednotlivých činností. V tomto zmysle ale aj vykáže príjmy a výdavky v prevádzkovej činnosti evidované na účtoch peňažných prostriedkov. Nepriama metóda je rozšírenejšia a firmy ju uprednostňujú z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je ten, že pri nepriamej metóde sa potrebné údaje ľahšie získavajú z účtov vedených akruálnym spôsobom, než keď si k účtom peňažných prostriedkom majú vytvoriť potrebnú analytickú evidenciu. Ďalší dôvod je ten, že zmeny položiek pracovného kapitálu v prehľade peňažných tokov majú pre manažérov väčšiu vypovedaciu hodnotu, než je to pri priamej metóde. Použitie nepriamej metódy umožňuje finančným analytikom plánovať pracovný kapitál a umožňuje určiť nefinančné transakcie.
Rámcový prehľad krokov vypracovania prehľadu peňažných tokov nepriamou metódou v prevádzkovej činnosti: