Kurzové rozdiely v účtovníctve podnikateľov (I.)

Vydáno: 10 minút čítania

Ako zaúčtovať kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene, pri postupnej úhrade dlhodobého hmotného majetku v cudzej mene, pri jednotlivých splátkach pri finančnom prenájme a mnohých iných situáciách autorka opisuje v konkrétnych príkladoch.

 

Oceňovanie majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene

Podľa § 4 ods. 7 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) je účtovná jednotka povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro. V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

Pozn.: Povinnosť viesť účtovníctvo v eurách neplatí pre účtovné jednotky, ktoré zostavujú účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IAS/IFRS). Tieto účtovné jednotky si môžu určiť svoju funkčnú menu, ktorá najvernejšie zobrazuje ekonomické účinky základných transakcií, udalostí a podmienok. Funkčná mena je definovaná v IAS 21 ako mena hlavného ekonomického prostredia, v ktorom jednotka pôsobí. Na stanovenie funkčnej meny je potrebné zvažovať určité faktory ustanovené spomínaným štandardom.

Povinnosť viesť účtovníctvo v eurách účtovné jednotky spĺňajú, ak majetok a záväzky v cudzej mene oceňujú podľa § 24 zákona o účtovníctve. Podľa tohto ustanovenia prepočítava účtovná jednotka majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou (ECB) alebo Národnou bankou Slovenska (NBS):
  • v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis [napr. zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. ďalej len „zákon o bankách“, zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v z. n. p. (ďalej len „zákon o cenných papieroch“)], 
  • v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Z uvedenej základnej zásady oceňovania majetku a záväzkov referenčným výmenným kurzom tvoria výnimku účtovné prípady, ktoré sa týkajú kúpy a predaja cudzej meny za menu euro a prevodu peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v eurách a naopak. Podľa § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve pri kúpe a predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané (tzv. komerčný kurz). Od 1. 1. 2008 platí, že ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Uvedené sa týka najmä derivátových obchodov, ktoré sa uskutočňujú s bankou a pri týchto operáciách sú dohodnuté určité výmenné kurzy, za ktoré sa cudzia mena kupuje alebo predáva. Spomínané derivátové operácie sa však môžu uskutočňovať aj s inými inštitúciami ako je banka alebo zmenáreň. Potom sa použije

Související dokumenty

Súvisiace články

Účtovanie peňažných prostriedkov v cudzej mene od 1. januára 2009
Vzájomný zápočet faktúr v cudzej mene (vyčíslenie kurzových rozdielov)
Odpisovanie majetku po novelách daňových a účtovných predpisov
Oceňovanie a účtovanie v cudzej mene
Oceňovanie cudzej meny a jej účtovanie v sústave podvojného účtovníctva
Oceňovanie cudzej meny a jej účtovanie v sústave podvojného účtovníctva (2. časť)
Kurzové rozdiely v účtovníctve podnikateľov (II.)
Cudzia mena na účtoch pohľadávok a záväzkov v podvojnom účtovníctve
Konkurenčné služby od zmluvného partnera
Účtovanie hotovostných platieb v cudzej mene v JÚ (II.)
Použitie kurzov pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu
Majetok a záväzky v cudzej mene a účtovná závierka
Technické zhodnotenie a náklady na bežnú prevádzku automobilu
Stravné lístky na konci zdaňovacieho obdobia
Zaúčtovanie zostatku PHL pri kúpe automobilu
Zahraničná daň z pridanej hodnoty
Účtovanie cestovných náhrad v podvojnom a jednoduchom účtovníctve
Účtovanie novej lesnej cesty
Zmeny v postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve

Súvisiace otázky a odpovede

Prepocet cudzej meny na eura.
Vyúčtovanie pracovnej cesty a správny kurz
Vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste
Účtovanie PHL
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Cestovné náhrady-rozúčtovanie na prelome účtovných období
Doplnenie k otázke č. 4443
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Ako účtovať PHL v plnej výške?
Cestovné výdavky firmy (s. r. o.) za živnostníka
Daň z motorových vozidiel pri zmene sídla a ŠPZ
Cesta z práce domov ako náklad?
Účtovanie kontokorentného úveru
Vratky nevyčerpaných FP v danom roku
Vodovod a kanalizácia - refakturacia
Zmluva o užívaní priestorov
Obstaranie dochádzkového systému rozpočtovou organizáciou
Poskytnutie návratnej finančnej pôžičky OZ
Vrátenie nevyčerpaných prostriedkov