V súčasnej dobe globalizácie a rozvoja celosvetového obchodu, pohyb peňažných prostriedkov v cudzej mene, ako aj majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene patrí k stále častejším účtovným prípadom, ktoré účtovná jednotka (ÚJ) účtuje.
V SR je ÚJ povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v znení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) § 4 ods. 7 v peňažných jednotkách meny euro.
V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je ÚJ povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene. Táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.
Z uvedeného vyplýva, že ocenenie majetku a záväzkov v cudzej mene je ÚJ povinná prepočítať na menu euro. Spôsob použitia kurzu na prepočet na menu euro sa mení významným spôsobom v zákone č. 547/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. a o zmene a doplnení niektorých zákonov, s účinnosťou od 1. 1. 2012 a v opatrení MF SR č. MF/27262/2011-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23054/2002–92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. s účinnosťou od 1. 1. 2012 (ďalej len „opatrenie pre podnikateľov“).
Zo zákona o účtovníctve vyplýva, že je ÚJ povinná majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítavať na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou (ECB) alebo Národnou bankou Slovenska (NBS) (ďalej len „referenčný kurz“) v deň:
- predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis,
- ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
- ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.
Prepočet referenčným kurzom sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a pri poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
V znení opatrenia pre podnikateľov:
- Dňom uskutočnenia účtovného prípaduje deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri ÚJ a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok ÚJ, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v ÚJ nastali a ÚJ má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
- Účtovným prípadom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka je účtovanie skutočností (podľa § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve), pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ďalej len „závierkové účtovné prípady“) – je ním aj