Komentár k novele Zákonníka práce v súvislosti s pandémiou

Vydáno: 36 minút čítania

Zákon č. 66/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony prináša doplnenie Zákonníka práce (ďalej len „ZP“) o jedenástu časť, ktorá sa vkladá za desiatu časť. Článok komentuje nové ustanovenia jedenástej časti.

Jedenásta časť

Osobitné ustanovenia v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu

§ 250b

(1) V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a počas dvoch mesiacov po ich odvolaní platia ustanovenia prvej časti až desiatej časti s odchýlkami uvedenými v odsekoch 2 až 7.

(2) Počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu

a) zamestnávateľ je oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje,

b) zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.

(3) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný zamestnancovi oznámiť najmenej dva dni vopred, ak sa so zamestnancom nedohodne na kratšej dobe, a s platnosťou najmenej na týždeň.

(4) Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej sedem dní vopred, a ak ide o nevyčerpanú dovolenku podľa § 113 ods. 2, najmenej dva dni vopred. Toto obdobie môže byť skrátené so súhlasom zamestnanca.

(5) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci aj počas jeho dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je karanténne opatrenie alebo izolácia; za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu karanténneho opatrenia, izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely § 64 posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného. Zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely § 157 ods. 3 posudzuje ako zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

(6) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu celkom alebo sčasti pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa ako dôsledku vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume 80 % jeho priemerného zárobku, najmenej však v sume minimálnej mzdy; ustanovenie § 142 ods. 4 tým nie je dotknuté.

(7) Ustanovenie odseku 6 sa nevzťahuje na zamestnancov subjektov hospodárskej mobilizácie, v ktorých bola uložená pracovná povinnosť.

Výklad k ustanoveniu § 250b Zákonníka práce

Osobitnosť právnej úpravy a jej prednosť pred ustanoveniami ostatných častí Zákonníka práce

Novelou č. 66/2020 Z. z. sa v reakcii na šírenie ochorenia COVID-19 a vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzovej situácie (sčasti) vložila osobitná časť ZP – ide o novú, jedenástu časť ZP. Vzhľadom na to, že ZP neobsahuje osobitné ustanovenia pre prípad krízy (niektoré ustanovenia sú v osobitných predpisoch, napr. ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, zákon č. 179/2011 Z. z. o hospodárskej mobilizácii a o zmene a doplnení zákona č. 387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov), nešlo sa cestou prechodného ustanovenia, ale vytvorenia osobitnej časti, ktorú bude možné aktivovať aj v budúcnosti. Možno predpokladať, že situácia, ktorá nastala v roku 2020, podnieti zákonotvorcov aj zákonodarcov a sociálnych partnerov zamyslieť sa nad opatreniami, ktoré bude možné v prípade krízy automaticky aktivovať (bez potreby urýchlenej novelizácie ZP).

Nová časť ZP upravuje niektoré pravidlá, ktoré majú prednosť pred pravidlami ostatných častí ZP (t. j. prvá až desiata časť)

Související dokumenty

Súvisiace články

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (1. časť)
Status mladistvého zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch
Pracovný čas a jeho evidencia
Právne následky nevyplatenia mzdy
Pracovná disciplína
Domácky zamestnanec – pracovnoprávne a daňové aspekty
Strata spôsobilosti zamestnanca dlhodobo vykonávať doterajšiu prácu
Zmena označenia pracovnej zmeny nemusí predstavovať zmenu zmennosti zamestnanca
Výpoveď zamestnancovi
Evidencia analytických údajov v sociálnom poistení od 1. januára 2023
Minimálna mzda a jej dopady na mzdové veličiny v roku 2023
Novela Zákonníka práce účinná od 1. novembra 2022
Výkon inej zárobkovej činnosti podľa Zákonníka práce po novele
Nároky zamestnanca z neplatne skončeného pracovného pomeru
Súlad uvedenia smernice v pracovnej zmluve so Zákonníkom práce
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (2. časť)
Odstupné pri skončení pracovného pomeru
Podmienky nároku na odchodné
Covid 19 v pracovnoprávnych vzťahoch

Súvisiace otázky a odpovede

Trvanie skúšobnej doby
Zriadenie dvojzmennej prevádzky
Odstupné zamestnanca
Pracovný pomer na dobu určitú
Stravné lístky za predchádzajúci mesiac
Práva majiteľov súkromných medicínskych centier.
Pružný pracovný čas od 1. 9. 20011 a náhrada mzdy pri prekážkach v práci
Povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce z ukončenia pracovného pomeru
Pracovné zmluvy
Pedagogický zamestnanec - čiast.úväzkom?
Pracovný pomer pre študenta s dennou, individuálnou formou študia
Dve pracovné pozície na jednu pracovnú zmluv
Výpočet nároku za dovolenku za rok 2022_materská dovolenka
Čerpanie sociálneho fondu
Nárok na dovolenku a čerpanie materskej a rodičovskej dovolenky
Zamestnanec na skrátený pracovný čas a dovolenka
Výpočet priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky
Výpočet dovolenky
Započítanie odpracovaných rokov a nárok na dovolenku
Starosta obce a pracovný pomer na určitú dobu