Postavenie mladistvých zamestnancov v pracovnoprávnych vzťahoch vykazuje pomerne dosť veľa špecifík. Je to dané predovšetkým tým, že mladistvý zamestnanec je osobou mladšou ako 18 rokov a fyzický i duševný vývoj jeho osobnosti ešte nie je plne ukončený. V tomto článku bližšie zhodnotíme zvláštnosti, ktoré sú typické pre mladistvého zamestnanca podľa noriem slovenského pracovného práva.
Kódex pracovného práva, ktorým je zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) reflektuje vo výraznej miere postavenie mladistvého zamestnanca. Už v čl. 7 základných zásad Zákonníka práce zákonodarca zdôrazňuje takú prípravu mladistvého zamestnanca na povolanie a také rešpektovanie jeho pracovných podmienok, ktoré dbajú na rozvoj telesných a duševných schopností mladistvého.
Založenie pracovného pomeru
Pracovný pomer sa podľa slovenského práva zakladá pracovnou zmluvou a rovnako je to aj v prípade mladistvého zamestnanca. V jeho prípade je však nevyhnutné splniť aj ďalšie podmienky určené v § 41 Zákonníka práce. Prvou podmienkou je predchádzajúce lekárske vyšetrenie mladistvého a tiež vyjadrenie jeho zákonného zástupcu. Vyjadrenie však podľa nášho názoru neznamená nevyhnutný súhlas, preto