Cestovné kancelárie

Počet vyhľadaných dokumentov: 6

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 6

Zoradiť podľa:

  • Článek
Uplatňovanie režimu DPH cestovnými kanceláriami a cestovnými agentúrami je upravené zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), ktorý ustanovuje osobitnú úpravu uplatňovania DPH v rámci § 65. V nasledujúcom článku sa zameriame na správne uplatňovanie DPH subjektmi cestovného ruchu.
Vydané: 02. 09. 2019
  • Článek
Osobitná úprava zdaňovania prirážky v rámci DPH je uplatňovaná na každý predaj služieb cestovného ruchu bez ohľadu na to, kto je príjemcom týchto služieb, čo vyplýva aj z judikatúry Súdneho dvora EÚ. Novelou zákona o DPH od 1. januára 2018 došlo k úprave znenia § 65 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o DPH“), na základe ktorej sa osobitná úprava zdaňovania prirážky neuplatňuje len na prípady, keď je príjemcom služieb cestovného ruchu konečný spotrebiteľ – cestujúci, ale sa musí uplatňovať na každý predaj služieb cestovného ruchu bez ohľadu, kto je ich príjemcom.
Vydané: 14. 02. 2018
  • Článek
Prosím o vysvetlenie § 65 ods. 11 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p., v zmysle ktorého platiteľ, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu podľa odsekov 1 až 7 citovaného zákona, nesmie vo faktúre o predaji služieb cestovného ruchu uviesť samostatne sumu dane. Znamená to, že platiteľ, aj keď uplatňuje osobitnú úpravu, musí vo faktúre uviesť základ dane (prirážku), sadzbu dane a daň, nemôže uviesť iba sumu dane? Alebo to znamená, že platiteľ, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie alebo nemusí vo faktúre uviesť základ dane, sadzbu dane ani daň? Aký to má potom vplyv na uvádzanie údajov v kontrolnom výkaze k DPH? Ako je to v prípade uvádzania základu dane, sadzby dane a výšky dane na pokladničnom doklade z registračnej pokladnice? Ustanovenie § 8 ods. 1 písm. j), k) a l) zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní ERP dáva možnosť neuvádzať tieto údaje na pokladničnom doklade, ak platiteľ uplatňuje osobitnú úpravu uplatňovania dane. Aký to má potom vplyv na daňové priznanie a uvádzanie údajov v kontrolnom výkaze k DPH?
Vydané: 26. 07. 2017
  • Článek
Slovenská cestovná agentúra, neplatiteľ DPH, na základe zmluvy o sprostredkovaní chce predať zájazd do Talianska v mene a na účet cestovnej kancelárie z Českej republiky (platiteľ DPH v ČR) slovenskému občanovi. Cestovná agentúra dostane odmenu za sprostredkovanie. Musí sa cestovná kancelária registrovať podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) a z odmeny za sprostredkovanie odviesť DPH?
Vydané: 17. 05. 2017
  • Článek
Osobitný režim uplatňovania dane z pridanej hodnoty podľa § 65 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) môžu používať platitelia dane, ktorí predávajú služby cestovného ruchu.
Vydané: 20. 03. 2017
  • Článek
Cestovné kancelárie a cestovné agentúry sú z hľadiska dane z pridanej hodnoty zdaniteľnými osobami, pretože vykonávajú ekonomickú činnosť. Hlavným predmetom činnosti cestovných kancelárií je poskytovanie služieb cestovného ruchu, prípadne v menšom rozsahu aj dodávanie tovarov doplnkového charakteru.
Vydané: 12. 09. 2016