Pri rozvoji medzinárodného podnikania vznikajú stále nové otázky v oblasti medzinárodného zdaňovania príjmov. Prístupy k ich riešeniu sa premietajú aj do zmien Vzorovej zmluvy OECD a Komentáru k nej. Posledná aktualizácia oboch dokumentov je platná od 17. 7. 2008. V článku informujem o najpodstatnejších zmenách a vysvetľujem dôvody ich prijatia.
Pri rozvoji medzinárodného podnikania vznikajú stále nové otázky v oblasti medzinárodného zdaňovania príjmov. Prístupy k ich riešeniu sa premietajú aj do zmien Vzorovej zmluvy OECD (ďalej len „VZ OECD“) a Komentáru k nej (ďalej len „Komentár“). Posledná aktualizácia oboch dokumentov je platná od 17. 7. 2008. V článku informujem o najpodstatnejších zmenách a vysvetľujem dôvody ich prijatia.
Aktivity Komisie OECD pre fiškálne záležitosti
Za aktualizácie VZ OECD zodpovedá Komisia OECD pre fiškálne záležitosti (ďalej len „Komisia“). Posledná aktualizácia VZ OECD a Komentára bola v júli 2005. Odvtedy Komisia iniciovala verejné diskusie k projektom, ktoré analyzovali vybrané témy medzinárodného zdaňovania príjmov. Bola to napríklad diskusia k definícii stálej prevádzkarne alebo k priraďovaniu ziskov stálej prevádzkarni a mnohé ďalšie. Závery z niektorých diskusií sa premietli do zmien vo VZ OECD a Komentári k nej, ktoré Komisia odsúhlasila na svojom zasadnutí 24. – 25. júna 2008. Zmeny potvrdila Rada OECD 17. 7. 2008. V znení VZ OECD došlo len k jednej zmene – k rozšíreniu článku 25.
- článku 4 – rozhraničovacie pravidlá pre osoby s duálnym daňovým rezidentstvom,
- článku 5 – definícia službovej stálej prevádzkarne,
- článku 7 – postup priraďovania ziskov stálej prevádzkarni,
- článku 10 – zdaňovanie príjmov od fondov investujúcich do nehnuteľností,
- článku 24 – nediskriminácia,
- článku 25 – zavedenie arbitráže do riešenia medzinárodných daňových prípadov.
Určovanie rezidenstva
Pozadie problému