Preprava tovaru v procese DPH

Vydáno: 28 minút čítania

Zámerom príspevku je objasniť uplatnenie ustanovení zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. pri poskytovaní prepravných služieb tovaru autodopravcami tuzemskými aj zahraničnými na území Európskej únie, na území tretích krajín, ako aj v tuzemsku. Pri preprave tovaru sa často poskytujú i ďalšie služby priamo s ňou spojené. Ide o tzv. doplnkové služby, ako napr. prekladanie, manipulácia, triedenie...) a služby sprostredkovania.

Zámerom príspevku je objasniť uplatnenie ustanovení zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) pri poskytovaní prepravných služieb tovaru autodopravcami tuzemskými aj zahraničnými na území Európskej únie, na území tretích krajín, ako aj v tuzemsku. Pri preprave tovaru sa často poskytujú i ďalšie služby priamo s ňou spojené. Ide o tzv. doplnkové služby, ako napr. prekladanie, manipulácia, triedenie...) a služby sprostredkovania. 

V systéme prepravy sa využíva prepravná logistika, čo znamená systémové prepojenie najmodernejších prepravných technológií a elektronického spracovania informačných tokov. Preprava tovaru od výrobcu cez obchod až k spotrebiteľovi využíva najmodernejšie spôsoby balenia, manipulácie, paletizáciu, kontajnerizáciu, rôzne systémy kombinovanej dopravy s prekladiskovými terminálmi, napojenie významných prístavov a pod., keď základnou jednotkou zostáva prepravný reťazec znamenajúci plynulý prechod tovaru najmenej dvoma druhmi dopravy. Prepravná logistika tvorí základ multimodálnej kombinovanej dopravy. Pritom sa využívajú plynulé a spoľahlivé postupy, čím sa znížia náklady na skladovanie a dochádza k dodaniu tovaru v pravý čas.
 
Logistika toku informácií vychádza zo zásady, že pohyb tovaru sa viaže s pohybom informácií. Tieto sa delia na informácie, ktoré tovar:
  • predbiehajú a oznamujú jeho príchod,
  • sprevádzajú,
  • nasledujú za pohybom tovaru (napr. potvrdenie príjmu tovaru, fakturácia, reklamácie...).
V rámci dopravnej logistiky možno hovoriť o voľbe prostriedkov dopravy a prepravy, ich kombinovanie a o uplatnení rôznych dopravných systémov.
 

Preprava tovaru ako zdaniteľná transakcia

Preprava tovaru, jej sprostredkovanie a doplnkové služby priamo spojené s prepravou tovaru v súlade s § 9 ods. 1 zákona o DPH sú službami, ktoré sú predmetom DPH, ak ich miestom dodania je tuzemsko, len vtedy podliehajú zdaneniu slovenskou DPH.
 

Miesto zdaniteľného obchodu

Miesto zdaniteľného obchodu je rozhodujúce pri uplatnení DPH, pretože slovenskej dani podlieha o. i. dodanie služieb v tuzemsku. Po správnom určení miesta zdaniteľného obchodu je známa krajina, v ktorej sa má uplatniť DPH a teda aj krajina, ktorá vyberie DPH. Rovnako je dôležitá táto problematika aj z hľadiska prípadnej registrácie slovenskej zdaniteľnej osoby v inej členskej krajine.
 
Základná zásada pri určení miesta dodania služby pri prepravných službách (všeobecne) je určená v § 15 ods. 3 zákona o DPH ako miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva. Pri preprave tovaru medzi členskými štátmi táto zásada neplatí a miesto dodania služby sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH. V základnom princípe je to miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa však prepravná služba tovaru vykonáva vo vnútri Európskych spoločenstiev pre zákazníka identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, ako je štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania takejto služby členský štát, ktorý vydal odberateľovi identifikačné číslo (IČ) pre daň, pod ktorým mu bola služba poskytnutá.
 
Pri určení miesta dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi sú teda rozhodujúce tieto skutočnosti:
  • miesto začatia prepravy tovaru,
  • postavenie odberateľa,
  • inštitút prenosu daňovej povinnosti v príslušnom členskom štáte.
Ak miesto začatia prepravy tovaru je iný členský štát, ako je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ, pod ktorým si prepravu objednal, potom sa miesto dodania prepravy tovaru presúva do členského štátu odberateľa. Ak v príslušnom členskom štáte existuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa, dodávateľ prepravnej služby (zahraničná osoba) sa nemusí registrovať pre daň v tejto krajine. Ak v príslušnom členskom štáte neexistuje tento prenos, vzniká dodávate

Související dokumenty

Súvisiace články

Novela zákona o DPH účinná od 1. 1. 2005
Daňová povinnosť a vystavovanie faktúr pri dodaní služieb v tuzemsku
Provízia za sprostredkovanie
Odpočítanie DPH pri nadobudnutí tovaru z krajín EÚ v príkladoch
Reklamácia tovaru z EÚ pôvodne pochádzajúceho z Číny
Určenie miesta dodania služieb a platenie DPH
Odpočítanie dane z pridanej hodnoty v neziskových organizáciách
Osobitná úprava uplatňovania dane z pridanej hodnoty – vybrané problémy
Osobitná úprava uplatňovania DPH pri použitom tovare v roku 2020
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty
Určovanie základu dane pri dodaní tovaru alebo služby s miestom dodania v tuzemsku
Vybrané rozsudky Súdneho dvora Európskej únie v oblasti DPH
Prijatá faktúra za dodanie náhradnej súčiastky a prijatá faktúra za opravu stroja
Zdaniteľná osoba - občianske združenie
Typy registrácie pre DPH - rozdiely, pravidlá, podávanie výkazov (II.)
Prehľad zdaniteľných obchodov
Vybrané rozsudky Súdneho dvora Európskej únie v oblasti dane z pridanej hodnoty
Trojstranný obchod
Predaj tovaru cez e-shop z Poľska na Slovensko a do Čiech

Súvisiace otázky a odpovede

DPH při fakturaci služeb mezi českou a slovenskou s.r.o.
Fakturácia
Označenie tovaru v maloobchodnej predajni
Zrušenie s.r.o.
Predaj výživových doplnkov
Obecný podnik
Povinnosti mandátara pri uzatvorení mandantnej zmluvy.
Zmluvy podpísané spoločníkom s.r.o.
Sídlo spoločnosti
Finančný lízing auta
Ubytovacie služby v bytovom dome
Povinnosti advokáta
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Licenčná zmluva
Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
Zabezpečenie stravy - reštaurácia DPH
Nákup ojazdeného vozidla z EÚ
Stravovacie služby poskytnuté škole
Naše interné gastrolístky, resp. ich fakturácia