Niektoré neziskové účtovné jednotky sa napriek tomu, že nevykonávajú podnikateľskú činnosť, môžu stať platiteľmi dane z pridanej hodnoty, čo v ich prípade môže znamenať značné komplikácie z účtovného, ale aj administratívneho hľadiska. Odpoveď na otázku, kedy vniká povinnosť registrovať sa pre daň z pridanej hodnoty neziskovým organizáciám, čitateľ nájde v článku autorky.
Mnohé neziskové účtovné jednotky sa napriek tomu, že nevykonávajú podnikateľskú činnosť, môžu stať platiteľmi dane z pridanej hodnoty (DPH), čo v ich prípade môže znamenať značné komplikácie z účtovného ale aj administratívneho hľadiska.
Do obratu pre účely DPH v neziskových organizáciách vstupujú nasledovné výnosy (príjmy):
- z podnikania,
- z prenájmu majetku,
- zo zdaňovaných činností, ktoré organizácia vykonala okrem príjmov z podnikania.
Do obratu pre účely DPH v neziskových organizáciách nevstupujú nasledovné výnosy (príjmy):
- z členských príspevkov,
- z dotácií,
- z grantov,
- z darov (od fyzických alebo právnických osôb),
- z vlastnej činnosti, za účelom ktorej organizácia vznikla,
- z asignácií dane,
- z úrokov.
Pokiaľ nezisková organizácia dosiahne za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat z dodávky 49 790 € z tovaru a služieb vstupujúcich, do obratu pre účely DPH je povinná do 20. dňa nasledujúceho mesiaca podať žiadosť o registráciu pre daň.
Keďže je vo väčšine prípadov pravdepodobné, že nezisková účtovná jednotka bude aj po zaregistrovaní za platiteľa DPH dosahovať výnosy (príjmy) aj z činností, ktoré nepodliehajú DPH, odporúča sa stanoviť si koeficient dane z pridanej hodnoty, ktorý bude účtovná jednotka uplatňovať pri odpočítaní DPH, písomne ho oznámiť miestne príslušnému daňovému úradu a zároveň požiadať o jeho schválenie.
Pomerné odpočítanie dane z pridanej hodnoty je upravené v § 50 zákona č. 222/ 2004 Z. z. o dani z pridan